Ogród orientalny

Ilustracja ogród orientalny

Ogród orientalny ma kilka cech charakterystycznych. Cechuje go surowa prostota oraz niezmącona harmonia wynikająca z połączenia kamienia, wody i roślin. Oczywiście w takim ogrodzie nie może zabraknąć altanek i mostków. Ogród orientalny staje się coraz bardziej popularny i mnóstwo ludzi decyduje się na zrobienie takiej kompozycji. Nie jest to łatwe, ale wystarczy trochę wysiłku i bardzo dużo cierpliwości. Oczywiście całość trzeba dopełnić odpowiednimi roślinami, które podkreślą dalekowschodni charakter ogrodu.

Ogród orientalny - najpopularniejsze rośliny

Ogród orientalny - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny do ogrodu orientalnego - gatunki, wymagania, pielęgnacja

Ogród w stylu orientalnym jest coraz częstszym wyborem. Być może na fali fascynacji kulturą wschodu, być może ze względu na modną filozofię zen i próbę utrzymania życiowej harmonii… A może po prostu dlatego, że wspaniale się prezentuje, a prostota, lekkość i nieregularne formy są szczególnie atrakcyjne. Dowiedz się, jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie orientalnym.

Ogród orientalny – najważniejsze założenia

Ogród w stylu orientalnym najczęściej nawiązuje do kultury japońskiej lub chińskiej. Zdarzają się także stylizacje na ogród indyjski. Są one do siebie dość podobne, wszystkie bowiem bazują na filozofii wschodu. Zwłaszcza na założeniu, że istnieją dwa dopełniające się pierwiastki Yin i Yang.

Pierwiastek żeński ma być widoczny w fontannach i zbiornikach wodnych, męski – w kamieniach, które symbolizują góry i siłę. To dwa elementy, które są po prostu niezbędne w ogrodzie japońskim. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na zrobienie zbiornika wodnego, koniecznie zamontuj chociaż małą fontannę. W ogrodzie chińskim czasami używa się dużych kamieni. W ogrodzie japońskim często są one zastąpione przez żwir, który ma wyglądać jak może. Na nim mogą pojawiać się kamienno-roślinne wyspy.

Kolejnym ważnym elementem jest naturalizm. Ogród orientalny jest wymuskany i zaplanowany z dużą dokładnością, ale powinien mieć nieregularny kształt. Dzięki temu będzie wyglądał jakby był nietknięty ludzką ręką. Nieregularna forma jest tworzona między innymi poprzez kręte ścieżki oraz drzewka bonsai, które wyglądają, jakby były czesane wiatrem.

Roślinność do ogrodu orientalnego – iglaki

Kwintesencją ogrodu orientalnego są drzewka iglaste, zwłaszcza w formie bonsai. Ich modelowanie jest trudne, ale puszczenie zwykłych, naturalnych drzew i krzewów to także świetny pomysł. Rośliny do ogrodu orientalnego, które najłatwiej poddają się formowaniu to kosodrzewina i sosna czarna. Ich uprawa i pielęgnacja są mało wymagające i nie trzeba zapewniać im szczególnej ochrony przed zimnem.

Iglaste rośliny do ogrodu orientalnego sadzi się samodzielnie lub w nieregularnych grupach. W tym drugim celu warto wybrać zwłaszcza cyprysiki japońskie i jałowce. Sosna koreańska to także będzie dobry wybór. Jest to drzewo o długich igłach, które nie ma większych wymagań pielęgnacyjnych.

Liściaste drzewa do ogrodu orientalnego

Ogrody orientalne mogą być ozdobione drzewami i krzewami liściastymi. Jest to nawet wskazane, a ponieważ często znajdują się w nich zbiorniki wodne, pielęgnacja gatunków, które mają duże wymagania wodne, nie będzie trudna. Jakie rodzaje drzew liściastych sprawdzają się w ogrodzie orientalnym?

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór roślin o kolorowych liściach lub przebarwiających się wczesną jesienią. Czerwone i pomarańczowe klony japońskie, śliwa wiśniowa o bordowych liściach, klon palmowy – to wszystko idealnie sprawdzi się w ogrodzie orientalnym. Dobrym rozwiązaniem jest także zasadzenie niewielkiej wierzby płaczącej.

Dobrym rozwiązaniem jest także zasadzenie kilku krzewów. W ogrodzie japońskim nie może zabraknąć oczywiście wiśni, które tutaj prowadzi się w niskiej formie. Orientalne kompozycje zyskają, jeśli znajdą się w nich różaneczniki, azalie i oczywiście magnolie. Taki dobór kwitnących krzewów gwarantuje, że kwiaty będą pojawiać się przez cały sezon. Zanim jednak zdecydujesz się na ich sadzenie, upewnij się, że masz odpowiednie podłoże, a przede wszystkim czas na pielęgnację roślin. Kwitnące krzewy bywają kapryśne i wymagające.

Kwitnące ozdobny do ogrodów orientalnych

W harmonijnym ogrodzie orientalnym nie możne zabraknąć kwitnących roślin. W tym wypadku dobrze sprawdzają się i byliny, i jednoroczne rośliny cebulowe. Czas na sadzenie kwiatów! Co wybrać?

Najpierw warto zdecydować się na roślinność o niewielkich wymaganiach i ozdobnych liściach, na przykład funkie czy paprocie. Rosną one nisko przy ziemi i stanowią wspaniałe tło do kwiatów. Funkie także ciekawie kwitną, a ich białe lub fioletowe kwiatuszki dodają dużo uroku. Kolejnym krokiem jest znalezienie miejsca dla traw ozdobnych. Na uwagę zasługuje zwłaszcza miskant chiński – trawa o paskowanych źdźbłach, tworząca duże, regularne poduchy.

Teraz czas na kwiaty. W ogrodzie orientalnym świetnie sprawdzają się jaskry ogrodowe, zarówno te o półpełnych, jak i pełnych kwiatach. Wspaniale prezentują się także inne gatunki znane z Japonii i Korei: zawilce japońskie i kamelie japońskie. Ich uprawa w naszych warunkach klimatycznych nie powinna sprawiać żadnego problemu.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto