Ogród orientalny - najpopularniejsze rośliny
- Hortensja bukietowakrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Hortensja bukietowa jest krzewem ozdobnym, który został przywieziony z Japonii do Europy dopiero w 1830 roku. Gatunek jest rzadko spotykany w uprawie ogrodowej, ponieważ bardziej efektowne są jego odmiany, a zwłaszcza wielkokwiatowa 'Grandiflora'.
krzew Trudność uprawy: średnia - Glicynia chińskapnączepnącze zimoodpornepnącze ogrodowe
Glicynia chińska jest ozdobnym pnączem ze zwisającymi gronami niebieskofioletowych motylkowych kwiatów. Jest długowieczną rośliną, której pędy dorastają do ponad 10 m długości. Nazwa rodzajowa upamiętnia niemiecko-amerykańskiego lekarza Caspara Wistar'a. Etymologiczny błąd — wisteria zamiast wistaria — został jednak w oficjalnej nomenklaturze zachowany.
pnącze Trudność uprawy: średnia - Klon palmowydrzewadrzewa liściastedrzewa ozdobne
Klon palmowy jest niewątpliwie najbardziej popularnym gatunkiem spośród klonów ozdobnych. Ten elegancki Azjata przybiera różne formy liści i wzrostu w zależności od odmiany. Stanowi efektowny składnik ogrodowych kompozycji. Jesienią jego liście przebarwiają się wspaniale w żółtoczerwone kolory.
drzewo Trudność uprawy: średnia - Miskant chińskibylinytrawatrawa ozdobna
Egzotyczna trawa o nazwie miskant chiński jest piękną krewniaczką naszych zbóż i może stanowić efektowną ozdobę każdego ogrodu. Gęste kępy miskanta z ogromnymi wiechami kwiatów należą do najbardziej wyrazistych elementów ogrodowych kompozycji. Istnieje cala paleta odmian tego gatunku.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Morwa białadrzewadrzewa liściastedrzewa ozdobne
Morwa biała kojarzy się przede wszystkim z hodowlą jedwabników, których larwy żywią się liśćmi tego drzewa. Uprawiana od wieków w Chinach, również u nas stała się popularna jako roślina ozdobna, a także dostarczająca jadalnych owoców. Do ogrodu wprowadza trochę egzotycznego nastroju.
drzewo Trudność uprawy: średnia
Ogród orientalny - pozostałe rośliny
- Trzmielina oskrzydlonakrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Szczególnie dekoracyjna jesienią, kiedy liście przebarwiają się na kolor jaskrawoczerwony. Efektowne są również owoce z czerwonymi osnówkami. Odporna na mróz.
krzew Trudność uprawy: łatwa - Wierzba całolistna 'Hakuro-nishiki'krzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Wierzba japońska 'Hakuro Nishiki' jest odmianą hodowlaną o oryginalnych kolorowych liściach. Do Europy trafiła około 40 lat temu i cieszy się dużą popularnością jako krzew ozdobny w ogrodach. Może być uprawiana w formie krzewu albo piennej, szczepionej na pniu innego gatunku wierzby. Różowawe, a potem biało-zielone liście bardzo efektownie prezentują się na tle ciemnej zieleni innych krzewów.
krzew Trudność uprawy: średnia - Piwonia drzewiastakrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Piękno kwitnącej piwonii drzewiastej (zwanej też krzewiastą) jest niezrównane. Jej historia jest związana z Chinami od ponad 2000 lat. Do Europy trafiła po raz pierwszy dopiero w XVIII wieku. W przyrodzie nie spotyka się już dzikiej formy tego gatunku — za to ogrodnicy rozwijają wciąż nowe odmiany.
krzew Trudność uprawy: średnia - Hortensja bukietowa 'Limelight'krzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Ta hortensja bukietowa wyróżnia się w tłumie rozmaitych odmian ogromnymi kwiatostanami, wciąż zmieniającymi się kolorami i długotrwałym kwitnieniem. Dziki gatunek pochodzi z Japonii, Chin, Sachalinu i wysp Kurylskich, a odmiana 'Limelight' (nazywana też ‘Zwijnenburg’) została przypadkowo odkryta w 1990 roku w Holandii. Może śmiało pretendować do tytułu najpiękniejszej rośliny pełni lata.
krzew Trudność uprawy: średnia - Miłorząb dwuklapowydrzewadrzewa iglastedrzewa ozdobne
Miłorząb dwuklapowy jest gatunkiem reliktowym i endemicznym. Jako przedstawiciel roślin nagonasiennych jest drzewem iglastym, jednak zamiast igieł albo łusek wytwarza pięknie uformowane wachlarzowate liście. Etymologia nazw botanicznych, często ludowa, bywa bardzo interesująca. Nazwa rodzajowa Gingko bije chyba wszelkie rekordy. Z tłumaczenia chińskiej nazwy pisanej japońskimi znakami przez niemieckiego botanika Engelberta Kaempfera wyszło słowo "gingko" = "srebrna morela". Linneusz powielił błąd i drzewo nosi nazwę naukową Ginkgo biloba.
drzewo Trudność uprawy: łatwa - Śliwa wiśniowadrzewadrzewa liściastedrzewa ozdobne
Pochodząca z Azji Mniejszej i Bałkanów śliwa wiśniowa jest niskim drzewem sadzonym w ogrodach często w formie szpalerów i żywopłotów. Razem z rozwojem liści albo krótko przedtem, całe drzewo pokrywa się gęstą chmurą białych kwiatów. Używana potocznie nazwa ałycza pochodzi od azerskiego słowa aluča i znaczy "mała śliwka".
drzewo Trudność uprawy: łatwa
- Bylica rocznarośliny jednoroczneogrodowakwiatowa i użytkowa
Bylica roczna jest pachnąca i ma właściwości lecznicze, a jej drobne koszyczki kwiatowe stanowią subtelną ozdobę. Roślina od wieków jest stosowana w medycynie chińskiej, a jej bakteriobójcze działanie zostało potwierdzone badaniami. Może być uprawiana w ogrodzie.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa - Pieris japońskikrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Pieris japoński jest zimozielonym krzewem, szczególnie ozdobnym w okresie kwitnienia. Stanowi efektowne uzupełnienie dla różaneczników i nadaje się do uprawy w pojemnikach. Liście i kwiaty rośliny zawierają silnie trującą substancję grajanotoksynę.
krzew Trudność uprawy: średnia - Palczatka cytrynowabylinytrawatrawa ozdobna
Trawa cytrynowa jest uprawiana w wielu krajach tropikalnych jako roślina przyprawowa i lecznicza. Soczyste podstawy liści są używane w kuchni, a długie, świeże źdźbła do przyrządzania orzeźwiających napojów. Wysokie, rozłożyste kępy trawy cytrynowej stanowią efektowną ozdobę ogrodów i tarasów.
bylina Trudność uprawy: łatwa - Wiśnia piłkowanadrzewadrzewa liściastedrzewa ozdobne
Od botanicznego gatunku wiśni piłkowanej pochodzi mnóstwo odmian naturalnych i jeszcze więcej hodowlanych. To pięknie kwitnące wiosną drzewo cieszy się od wieków szczególnym zainteresowaniem Japonii. Kwiat wiśni stanowi tam symbol czystego piękna. Niektóre odmiany wiśni piłkowanej są sadzone również w naszych ogrodach.
drzewo Trudność uprawy: średnia - Wierzba mandżurska 'Tortuosa'drzewadrzewa liściastedrzewa ozdobne
Wierzba mandżurska jest naturalną odmianą wierzby babilońskiej. W Polsce najczęściej spotyka się jej mrozoodporny kultywar 'Tortuosa', nazywany wierzbą kręconą ze względu na podobne do korkociągu pędy. Bez sztucznego formowania tworzy w ogrodzie żywe dzieła sztuki, potrzebuje tylko do tego dużo wolnej przestrzeni. Nazwa "tortuosa" oznacza po hiszpańsku "kręty, zawiły".
drzewo Trudność uprawy: łatwa - Dereń kousakrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Dereń kousa jest azjatyckim gatunkiem, który w naszych warunkach wyrasta na duży krzew. Najbardziej efektownie wygląda podczas kwitnienia, dzięki dużym, czterolistkowym podsadkom w kolorze białym albo kremowym. Czerwone owoce przypominają liczi i są jadalne, chociaż mdłe w smaku.
krzew Trudność uprawy: średnia - Ketmia syryjskakrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Ketmia syryjska jest efektownym krzewem kwiatowym, który bardzo dawno trafił szlakami handlowymi z Chin do krajów Bliskiego Wschodu. Ponieważ do Europy przywieziony został w XVI wieku z Syrii, stąd jego epitet gatunkowy. Do ogrodu wprowadza orientalny nastrój.
krzew Trudność uprawy: średnia - Cytryniec chińskipnączepnącze zimoodpornepnącze ogrodowe
Cytryniec chiński jest mrozoodpornym pnączem o zastosowaniu zarówno dekoracyjnym, jak i spożywczym. Chińczycy nazywają go owocem o pięciu smakach, ponieważ okrywa owocu, miąższ i nasiona są jednocześnie słodkie, słone, gorzkie, cierpkie i kwaśne. Na Dalekim Wschodzie cytryniec chiński jest też popularną rośliną leczniczą.
pnącze Trudność uprawy: średnia - Runianka japońskakrzewinkikrzewinki ogrodowekrzewinki ozdobne
Runianka japońska jest zimozieloną krzewinką o skórzastych, połyskliwych liściach i gronach białych, drobnych kwiatów. Jest mrozoodporna, doskonale nadaje się do roli rośliny okrywowej pod drzewami i w innych ocienionych miejscach, podobnie jak bluszcz i barwinek.
krzewinka Trudność uprawy: łatwa - Klon japońskidrzewadrzewa liściastedrzewa ozdobne
Klon japoński jest niskim drzewem pochodzącym z północnej Japonii. W ogrodzie zachowuje atrakcyjny wygląd przez cały sezon. Purpurowe kwiaty rozwijają się razem z liśćmi, które jesienią przebarwiają się pięknie na czerwono.
drzewo Trudność uprawy: średnia - Pigwowiec japońskikrzewykrzewy liściastekrzewy dekoracyjne i owocowe
Pigwowiec japoński, błędnie nazywany czasem pigwą, łączy z pigwą pospolitą tylko rodzinne pokrewieństwo. Wnosi on do ogrodu jaskrawe kolory kwiatów wiosną, dekoracyjne i jadalne owoce latem, oraz wartościowe pożywienie dla owadów. Na dodatek jest mało wymagający i wszechstronny w zastosowaniu.
krzew Trudność uprawy: łatwa - Morela pospolitadrzewadrzewa liściastedrzewa owocowe
Morela pospolita była uprawiana na terenie Armenii już w epoce miedzi i ten rejon przyjmuje się często za jej ojczyznę - stąd łacińska nazwa gatunkowa. W naszych ogrodach lubiące ciepło drzewa moreli nie są często spotykane. Ich kwiaty są wrażliwe na spóźnione przymrozki, a pędy i pnie młodych drzewek na przemarzanie.
drzewo Trudność uprawy: średnia - Paulownia omszonadrzewadrzewa liściastedrzewa ozdobne
Paulownia omszona, nazywana też cesarską albo puszystą, jest pochodzącym z Chin egzotycznym drzewem o pięknych kwiatach. Nieco osobliwa nazwa rodzajowa została nadana przez bawarskiego botanika Philippa Franza von Siebold na cześć holenderskiej księżnej, a później królowej Anny Pawłownej, która była córką rosyjskiego cara Pawła I. Paulownia omszona była ulubionym drzewem cesarza Franciszka Józefa.
drzewo Trudność uprawy: średnia - Nektarynkadrzewadrzewa liściastedrzewa owocowe
Nektarynka jest naturalną odmianą brzoskwini zwyczajnej o gładkiej jak śliwka skórce. Za brak charakterystycznego meszku na owocach odpowiada genetyczna mutacja. Nektarynki znane od wieków w Chinach i Persji od niedawna zyskały popularność również u nas i doczekały się wielu kultywarów.
drzewo Trudność uprawy: średnia - Magnolia pośredniadrzewadrzewa liściastedrzewa ozdobne
Magnolia pośrednia zachwyca wiosną niezwykłą urodą swoich "tulipanowych" kwiatów, a przez cały sezon malowniczym pokrojem. Jest dziełem francuskiego oficera Etienne Soulange-Bodin'a, który zajął się ogrodnictwem i w 1820 roku wyhodował krzyżówkę magnolii nagiej z magnolią purpurową.
drzewo Trudność uprawy: trudna - Róża pomarszczonakrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Róża pomarszczona została sprowadzona do Europy ze wschodniej Azji jako krzew ozdobny i szybko rozprzestrzeniła się, uciekając z ogrodów. Wyhodowano wiele odmian dekoracyjnych pochodzących z tego gatunku. Róża jest odporna na mróz i choroby, kwitnie przez całe lato, a na dodatek jej owoce są jadalne i bogate w witaminę C.
krzew Trudność uprawy: łatwa - Trzmielina japońskakrzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Trzmielina japońska jest zimozielonym krzewem, który ceniony jest za odporność na przycinanie oraz różnorodność zastosowania. Obok formy botanicznej z zielonymi liśćmi, w ogrodach spotyka się odmiany zielono-kremowe albo zielono-żółte. Pewną wadą tej rośliny jest jej słaba mrozoodporność.
krzew Trudność uprawy: średnia - Jodła koreańskadrzewadrzewa iglastedrzewa ozdobne
Ze swoim malowniczym pokrojem i wspaniałymi szyszkami wolno rosnąca jodła koreańska jest efektowną ozdobą każdego ogrodu. Drzewo o bardzo regularnej, stożkowej koronie osiąga w naszych warunkach 8-10 m wysokości. Fioletowe, dekoracyjne szyszki pojawiają się już na 1-1,5 metrowych jodłach.
drzewo Trudność uprawy: średnia - Rdestówka Aubertapnączepnącze zimoodpornepnącze ogrodowe
Rdestówka Auberta jest zdrewniałym pnączem o bardzo dużym przyroście rocznym, jest jedną z najszybciej rosnących roślin w Polsce. Ozdobę stanowią sercowate, jasnozielone liście oraz długo utrzymujące się białe, wiechowate kwiatostany. Epitet gatunkowy upamiętnia francuskiego misjonarza Georgesa Auberta, który przesłał nasiona rośliny z Tybetu do Paryża.
pnącze - Brzoza pożyteczna 'Doorenbos'drzewadrzewa liściastedrzewa ozdobne
Brzoza pożyteczna 'Doorenbos' jest pękną odmianą, wyselekcjonowaną w Holandii. Śnieżnobiała korowina pokrywająca pień i konary daje niezwykły efekt zwłaszcza w okresie bezlistnym. Brzoza 'Doorenbos' nadaje się doskonale do roli solitera, jak i do nasadzeń grupowych.
drzewo Trudność uprawy: łatwa - Judaszowiec kanadyjskidrzewadrzewa liściastedrzewa ozdobne
Judaszowiec kanadyjski jest niewielkim drzewem, jednym z dziesięciu gatunków tego rodzaju. Różowe kwiaty motylkowe pojawiają się w pęczkach nie tylko na pędach, ale również na samym pniu. Nazwa rodzajowa związana jest tradycyjnie z imieniem Judasza, chociaż bardziej prawdopodobna jest wersja z nazwą prowincji Juda (Judea), gdzie występuje judaszowiec południowy.
drzewo Trudność uprawy: średnia - Hortensja bukietowa 'Vanille Fraise'krzewykrzewy liściastekrzew ozdobny
Nazwę tej pięknej odmiany hortensji bukietowej można przetłumaczyć jako "lody waniliowe z truskawkami". Początkowo bukiety kwiatów przypominają kremowobiałe lody waniliowe, aby pod koniec kwitnienia zamienić się w różowe albo purpurowoczerwone. Nie tylko kwiaty, ale również liście tej hortensji przebarwiają się jesienią w odcienie czerwieni i różu.
krzew Trudność uprawy: średnia
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny do ogrodu orientalnego - gatunki, wymagania, pielęgnacja
Ogród w stylu orientalnym jest coraz częstszym wyborem. Być może na fali fascynacji kulturą wschodu, być może ze względu na modną filozofię zen i próbę utrzymania życiowej harmonii… A może po prostu dlatego, że wspaniale się prezentuje, a prostota, lekkość i nieregularne formy są szczególnie atrakcyjne. Dowiedz się, jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie orientalnym.
Ogród orientalny – najważniejsze założenia
Ogród w stylu orientalnym najczęściej nawiązuje do kultury japońskiej lub chińskiej. Zdarzają się także stylizacje na ogród indyjski. Są one do siebie dość podobne, wszystkie bowiem bazują na filozofii wschodu. Zwłaszcza na założeniu, że istnieją dwa dopełniające się pierwiastki Yin i Yang.
Pierwiastek żeński ma być widoczny w fontannach i zbiornikach wodnych, męski – w kamieniach, które symbolizują góry i siłę. To dwa elementy, które są po prostu niezbędne w ogrodzie japońskim. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na zrobienie zbiornika wodnego, koniecznie zamontuj chociaż małą fontannę. W ogrodzie chińskim czasami używa się dużych kamieni. W ogrodzie japońskim często są one zastąpione przez żwir, który ma wyglądać jak może. Na nim mogą pojawiać się kamienno-roślinne wyspy.
Kolejnym ważnym elementem jest naturalizm. Ogród orientalny jest wymuskany i zaplanowany z dużą dokładnością, ale powinien mieć nieregularny kształt. Dzięki temu będzie wyglądał jakby był nietknięty ludzką ręką. Nieregularna forma jest tworzona między innymi poprzez kręte ścieżki oraz drzewka bonsai, które wyglądają, jakby były czesane wiatrem.
Roślinność do ogrodu orientalnego – iglaki
Kwintesencją ogrodu orientalnego są drzewka iglaste, zwłaszcza w formie bonsai. Ich modelowanie jest trudne, ale puszczenie zwykłych, naturalnych drzew i krzewów to także świetny pomysł. Rośliny do ogrodu orientalnego, które najłatwiej poddają się formowaniu to kosodrzewina i sosna czarna. Ich uprawa i pielęgnacja są mało wymagające i nie trzeba zapewniać im szczególnej ochrony przed zimnem.
Iglaste rośliny do ogrodu orientalnego sadzi się samodzielnie lub w nieregularnych grupach. W tym drugim celu warto wybrać zwłaszcza cyprysiki japońskie i jałowce. Sosna koreańska to także będzie dobry wybór. Jest to drzewo o długich igłach, które nie ma większych wymagań pielęgnacyjnych.
Liściaste drzewa do ogrodu orientalnego
Ogrody orientalne mogą być ozdobione drzewami i krzewami liściastymi. Jest to nawet wskazane, a ponieważ często znajdują się w nich zbiorniki wodne, pielęgnacja gatunków, które mają duże wymagania wodne, nie będzie trudna. Jakie rodzaje drzew liściastych sprawdzają się w ogrodzie orientalnym?
Najlepszym rozwiązaniem jest wybór roślin o kolorowych liściach lub przebarwiających się wczesną jesienią. Czerwone i pomarańczowe klony japońskie, śliwa wiśniowa o bordowych liściach, klon palmowy – to wszystko idealnie sprawdzi się w ogrodzie orientalnym. Dobrym rozwiązaniem jest także zasadzenie niewielkiej wierzby płaczącej.
Dobrym rozwiązaniem jest także zasadzenie kilku krzewów. W ogrodzie japońskim nie może zabraknąć oczywiście wiśni, które tutaj prowadzi się w niskiej formie. Orientalne kompozycje zyskają, jeśli znajdą się w nich różaneczniki, azalie i oczywiście magnolie. Taki dobór kwitnących krzewów gwarantuje, że kwiaty będą pojawiać się przez cały sezon. Zanim jednak zdecydujesz się na ich sadzenie, upewnij się, że masz odpowiednie podłoże, a przede wszystkim czas na pielęgnację roślin. Kwitnące krzewy bywają kapryśne i wymagające.
Kwitnące ozdobny do ogrodów orientalnych
W harmonijnym ogrodzie orientalnym nie możne zabraknąć kwitnących roślin. W tym wypadku dobrze sprawdzają się i byliny, i jednoroczne rośliny cebulowe. Czas na sadzenie kwiatów! Co wybrać?
Najpierw warto zdecydować się na roślinność o niewielkich wymaganiach i ozdobnych liściach, na przykład funkie czy paprocie. Rosną one nisko przy ziemi i stanowią wspaniałe tło do kwiatów. Funkie także ciekawie kwitną, a ich białe lub fioletowe kwiatuszki dodają dużo uroku. Kolejnym krokiem jest znalezienie miejsca dla traw ozdobnych. Na uwagę zasługuje zwłaszcza miskant chiński – trawa o paskowanych źdźbłach, tworząca duże, regularne poduchy.
Teraz czas na kwiaty. W ogrodzie orientalnym świetnie sprawdzają się jaskry ogrodowe, zarówno te o półpełnych, jak i pełnych kwiatach. Wspaniale prezentują się także inne gatunki znane z Japonii i Korei: zawilce japońskie i kamelie japońskie. Ich uprawa w naszych warunkach klimatycznych nie powinna sprawiać żadnego problemu.