Ogród skalny

Ilustracja ogród skalny

Ogród skalny to ogród zbudowany ze skał i kamieni, którego celem jest chociaż w niewielkim stopniu odwzorowywanie górskiego krajobrazu. Obecnie robi się także niewielkie ogrody skalne, które mają znaczenie jedynie estetyczne, są dodatkową dekoracją ogrodu. Do ogrodu skalnego wykorzystuje się rośliny, które nie mają głębokiego systemu korzeniowego. Ładnie wyglądają wszystkie okrywowe i płożące odmiany, malowniczo zwisające ze skał. Ogród skalny nierzadko łączy się z oczkiem wodnym, tworząc na przykład wodospady lub kaskady wodne, które spływają z samej góry konstrukcji.

Ogród skalny - najpopularniejsze rośliny

Ogród skalny - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Ogród skalny - projekty, rośliny, zdjęcia, wykonanie, porady praktyczne

Ogród skalny to wyjątkowa dekoracja ogrodu. Ma wprowadzić do niego nieco górskiego klimatu, dlatego wykorzystuje przede wszystkim rośliny alpejskie i tatrzańskie oraz te, które uwielbiają rosnąć na znacznych wysokościach. Jednak nie tylko w roślinach tkwi urok takiego ogrodu. Piękno wynika z konstrukcji skał, kamieni i ziemi, która ma przywodzić na myśl zachwycające, górskie widoki.

Ogród skalny – najważniejsze informacje

Czasem buduje się małe ogrody skalne, zwane także salniakami, w małych zakątkach ogrodu, gdzieś przy tarasie czy przy oczku wodnym. Czasami są to naprawdę duże konstrukcje, umieszczone na naturalnym zboczu lub skarpie – to najlepszy sposób na wykorzystanie spadków ogrodu. I chociaż generalnie jest to zawsze dobry pomysł, czasami zdarza się, że ogród skalny nie wygląda najpiękniej. Niektóre aranżacje są wręcz przeładowane, panuje na nich za duży chaos.

Dlatego tak ważny jest projekt ogrodu skalnego. Dzięki temu całość będzie bardziej harmonijna i nie trzeba będzie się przejmować kiczowatym efektem. Najważniejsze jest dopasowanie ogrodu do ukształtowania terenu. Trzeba wziąć pod uwagę zarówno wielkość skał, jak i miejsce na ziemię do uprawy roślin. A przede wszystkim wielkość skalniaka powinna być proporcjonalna do wielkości całego ogrodu. Jeśli decydujesz się na zakładanie ogrodu na skarpie, konieczne jest zagospodarowanie całej przestrzeni, by wyglądało to naturalnie.

Miejsce dla ogrodu skalnego

Usytuowanie ogrodu skalnego powinno być dobrze zaplanowane. Najłatwiej jest zagospodarować go na skarpie, jednak na płaskim terenie także można zrobić takie aranżacje. Ale uwaga – nie powinien być to regularny kopiec, bo wtedy cały projekt nie będzie najpiękniejszy.

Miejsce dla ogrodu sklanego powinno być dobrze nasłonecznione. W końcu rośliny górskie  najczęściej mają dostęp do światła przez cały sezon. Dlatego najczęściej buduje się go na południowym stoku lub przynajmniej na miejscu, do którego docierają popołudniowe lub wschodnie promienie słońca przez większą część dnia. Do tego warto znaleźć miejsce, na które możesz patrzeć z okna. Skalniak przy tarasie lub w centralnym punkcie ogrodu rekreacyjnego to najlepsze rozwiązanie – wtedy będzie można z przyjemnością przyglądać się roślinom w czasie odpoczynku.

Jak zrobić skalniak – budowa

Ogródek ozdobiony skalniakiem to wspaniały widok. Jednak zakładanie ogrodu skalnego wcale nie jest łatwe i wymaga trochę czasu i wysiłku fizycznego. Pierwszym krokiem jest przygotowanie terenu. Polega to na porządnym odchwaszczeniu podłoża, tak, by mieć pewność, że w podłożu nie ma żadnych nasion czy fragmentów korzeni, z których mogą się odrodzić chwasty. Mogą zagłuszać rośliny skalne.

Następnie teren należy przekopać z kompostem i piaskiem, żeby stworzyć lżejsze, przepuszczalne podłoże. Budowa ogrodu skalnego zaczyna się od umiejscowienia skał i kamieni. W przypadku naprawdę dużych konieczny będzie specjalistyczny sprzęt, na przykład koparka. Można także przemieszczać go sposobem, na przykład na deskach umieszczonych na metalowych rurach – taka prosta platforma do przesuwania kamieni. Zakładanie ogrodu skalnego zaczyna się od dołu, następnie przesuwa się w górę. Głazy powinny stać stabilnie, dlatego najlepiej zamówić płaskie kamienie, które można dobrze ustawić na podłożu. Co jakiś czas trzeba zostawić miejsce, tak zwaną kieszeń, na glebę, by wypełnić ją później roślinami.

Ogrody skalne – aranżacje i rośliny

Aby skalniak ogrodowy był naprawdę piękny, należy wybrać do niego odpowiednie gatunki roślin. Trzeba to dobre przemyśleć, by uniknąć kolorowego misz-maszu i chaosu. Najlepiej wybrać kilak gatunków i posadzić je w kępach. Najlepiej znaleźć gatunki jak najdłużej, a także warto dopasować pory kwitnienia, by ogród skalny był piękny przez cały rok.

Na uwagę zasługują przede wszystkim rośliny alpejskie, kwiaty i krzewinki, które występują w górach. Są idealne do ogrodu skalnego i nie potrzebują głębokiej ziemi, by wytwarzać korzenie. Do tej grupy należą na przykład jaskier, szarotka, kostrzewa pstra czy goryczka bezłodygowa. Wczesną wiosna skalniak mogą zdobić rośliny cebulowe, jak krokusy, narcyzy czy żonkile. Warto posadzić je koło płożących iglaków (na przykład jałowców). Na tło ogrodu skalnego można posadzić kilka drzewek, by stanowiły ładne, zielone obramowanie dla kwitnących gatunków.

Projekt ogrodu skalnego – kamienie

Zastanawiając się, jak zrobić ogródek skalny, wiele osób zastanawia się, skąd wziąć kamienie i jakie wybrać. Najlepiej wybrać lokalny kamień. W wielu miejscach pracują piaskarnie i żwirownie oraz kopalnie, które wydobywają lokalny kamień, najczęściej jest to wapień lub piaskowiec. Oba rodzaje świetnie sprawdzą się w ogrodzie skalnym, ponieważ są dość miękkie i można zrobić w nich dziury i szczeliny.

Nie należy wybierać okrągłych kamieni, ponieważ wyglądają najmniej naturalnie. Można je przełamywać i rozłupywać, by tworzyć formacje, które będą wyglądały jak naturalne odłamy skalne. Kamienie umieszcza się w zagłębieniach w ziemi, nieregularnie, by uniknąć wrażenia poukładanych równo rzędów. Dzięki temu całość będzie wyglądała po prostu maksymalnie naturalnie.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto