Rośliny o ozdobnych liściach

Ilustracja rośliny o ozdobnych liściach

Ozdabiając ogród, zwykle szukamy kwiatów, które mają bajeczne kolory. Dlaczego jednak ograniczać się wyłącznie do ciekawie przebarwionych płatków? Na uwagę zasługują również rośliny, które mają kolorowe liście. Wiele z nich dodatkowo naznaczonych jest finezyjnymi wzorami, inne z kolei różnią się kształtem. Liście potrafią zdobić ogród przez cały sezon, zwłaszcza należące do zimozielonych roślin. Wiele z nich ma również niewielkie wymagania uprawowe, dzięki czemu sprawdzą się w niemal każdym wnętrzu.

Rośliny o ozdobnych liściach - najpopularniejsze rośliny

Rośliny o ozdobnych liściach - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny o ozdobnych liściach – gatunki, wymagania, uprawa, porady

Rośliny o ozdobnych liściach mogą wspaniale udekorować każdy ogród. Dzięki nim okazuje się, że nie tylko kwiaty, które mają kolorowe płatki, są najlepsze do ogrodu. Byliny o ciekawie przebarwionych liściach staną się wspaniałą dekoracją – pod warunkiem że potrafi się wydobyć z nich potencjał. Będą zachwycać każdego, kto na nie spojrzy. Jakie są najciekawsze rośliny ogrodowe, które mają wielobarwne liście? Czy wśród nich znajdują się również wieloletnie okazy? Sprawdź najciekawsze informacje.

Proste w uprawie rośliny o ozdobnych liściach – sprawdź popularne gatunki

Jak ozdobić ogród roślinami o wielobarwnych liściach?

Wiele osób twierdzi, że ciekawe otoczenie w ogrodzie można uzyskać, sadząc tylko kolorowe kwiaty. Zwykle mają na myśli rośliny, których płatki przybierają mnóstwo różnych barw. Tymczasem istnieje znacznie więcej okazów, które mają zupełnie inne walory dekoracyjne. Wśród nich wyróżnia się rośliny o ozdobnych liściach. Są to zarówno wieloletnie byliny, jak i jednoroczne kwiaty. Sporo z nich ma liście, które zmieniają kolory w zależności od pory roku. Dzięki takim właściwościom liści ogród przez cały czas prezentuje się zjawiskowo. To doskonała wiadomość dla osób kochających zmiany w aranżacji. Na kolor liści wpływ ma m.in. środowisko naturalne, w jakim się rozwijają. Niektóre odmiany rozwijają się dla przykładu w suchych i słonecznych miejscach. Tego typu roślina zwykle ma srebrne liście z delikatnymi włoskami. Pnącza i krzewy, które preferują życie w cieniu, mają głęboki, ciemnozielony kolor. Wiele gatunków samodzielnie zmienia barwę liści. To dlatego w sklepach ogrodniczych widuje się np. liście czerwone, żółte lub białe.

Czy wiesz, że z pomocą roślin o ozdobnych liściach możesz stworzyć fantastyczną, niemal dowolną kompozycję w ogrodzie? Istnieje wiele odmian, które gwarantują różnorodne możliwości aranżacyjne. Do ogrodu można kupić rośliny, dzięki którym stworzysz np. kolorowe rabaty. W tak zaaranżowanym ogrodzie wykonać można wiele innych nasadzeń z kwiatów, zestawiając ze sobą rozmaite rośliny. Wśród nich znaleźć się mogą okazy, które mają wybarwione liście. Dzięki nim odmienić uda się oblicze każdego ogrodu – nawet, gdyby był mało charakterystyczny. Cechą wyróżniającą wieloletnie odmiany z kolorowymi liśćmi jest fakt, że cieszą oczy przez cały rok. Warto zestawić je np. z pnączami, aby uzyskać niebanalną kompozycję. Łącząc różne kolorowe odmiany, stworzysz kompozycję, jakiej będzie zazdrościć ci każdy sąsiad.

Aby przestrzeń ogrodowa stała się jeszcze ciekawsza, do kwiatów o ozdobnych liściach dodaj kilka dodatków. Co powiesz na lustra w drewnianej lub słomianej ramce, kamienne rzeźby albo delikatnie tlące się lampiony? Tego typu gadżety pozwolą uzyskać niesamowity, wręcz magiczny klimat w ogrodzie – niezależnie od jego finalnej aranżacji. Nie wiesz, jak zestawić ze sobą wieloletnie rośliny o kolorowych liściach? Kwiaty tego typu cechują się wielobarwnością i niezmiennością przez cały sezon. Warto tworzyć z nich zatem interesujące kompozycje, dzięki którym ogród wcale nie będzie wyglądać nudno. Wśród najciekawszych roślin o kolorowych liściach wyróżnia się kilka okazów, które za chwilę szerzej omówimy. Warto wykorzystać rośliny do tego, aby uzupełnić rabaty kwiatowe. Doskonale się z nimi komponują, a także zapewniają różnorodne aranżacje w ogrodzie. Kwiaty o kolorowych liściach pozwolą zachować barwny ogród. Będą ozdabiać go nawet, gdy jednoroczne rośliny przekwitną. Pamiętaj tylko, że muszą to być odmiany wieloletnie.

Kwiaty ogrodowe, które mają dekoracyjne liście – czy o nich słyszałeś?

Warto wybrać kilka odmian roślin, aby ciekawie zaaranżować ogród. Postaw na kwiaty o ozdobnych liściach, które odmienią każdą przestrzeń. Jeśli wybierzesz wieloletnie okazy, będziesz cieszyć się piękną przestrzenią przez cały rok. Wśród polecanych odmian są m.in. pnącza, byliny, krzewy i małe drzewka. Rośliny jednoletnie też nie będą złym wyborem, zwłaszcza że z ich pomocą możesz każdego roku zmieniać aranżację w ogrodzie. Sprawdź najciekawsze rośliny z kolorowymi, ozdobnymi liśćmi:

 • Miodunka plamista – bylina ma zielone liście naznaczone srebrnymi i białymi plamkami. Rośnie maksymalnie do 30 cm wysokości. Roślina jest miododajna, więc dzięki jej obecności do ogrodu mogą zlatywać się pszczoły i motyle. Doskonale nadaje się na cieniste rabaty. Miodunka może rosnąć np. pod koronami drzew.
 • Bluszcz pospolity – ma zielony kolor, ale jesienią jego liście zmieniają się na pomarańczowe i bordowe. Niektóre odmiany bywają dwukolorowe. Bluszcz nie gubi liści zimą, więc pięknie ozdabia przestrzeń przez cały rok. Szybko się rozrasta, dzięki czemu może efektownie oplatać balkon, taras lub pergolę.
 • Brunnera wielkolistna – liście w kształcie serca pokryte są srebrno-białymi wzorkami. Brunnera wielkolistna doskonale ozdobi każdą przestrzeń ogrodową.
 • Afelandra czworokątna – pochodzi z Brazylii i ma błyszczące, ogromne liście w zielonym i kremowym kolorze. Afelandra lubi słoneczne, ewentualnie półcieniste stanowiska. Najlepsze podłoże dla kwiatu jest przepuszczalne, wilgotne oraz żyzne. W okresie wegetacji należy średnio co dwa tygodni zasilać afelandrę nawozem azotowym.
 • Kaladium dwubarwne – liście są dwubarwne i wyrastają z długiej łodygi. Przybierają też różne kolory, m.in. czerwony, zielony, różowy lub biały. Wiele z nich ma także charakterystyczne plamki, cętki lub kropki i inne wzory. Roślina najlepiej rozwija się na ciepłych i jasnych stanowiskach. Należy też jej zapewnić możliwie wilgotne powietrze. Roślinę powinno się systematycznie podlewać. Trzeba jednak uważać, aby przypadkiem jej nie przelać.

Te rośliny zmienią oblicze ogrodu! Ciekawe kwiaty o ozdobnych liściach

Najciekawsze i nietypowe rośliny o ozdobnych liściach

Wybór roślin o ozdobnych liściach wydaje się nieskończenie szeroki. Istnieje mnóstwo okazów, dzięki którym można zmienić aranżację ogrodu albo ją podkreślić. Wśród nich wyróżnia się np. starzec popielny. To ciekawa roślina jednosezonowa, która ma srebrzystoszare kwiaty i przez to bywa potocznie nazywana „mrozem”. Mimo że jest sezonowa, stanowi świetne tło dla innych kolorowych kwiatów. Jakie jeszcze rośliny o ozdobnych liściach warto mieć w ogrodzie? Oto kilka z nich:

 • Irezyna herbsta – pochodzi z Brazylii. Pędy irezyny są mocno rozgałęzione, natomiast liście lancetowate, w kolorze różowym i purpurowym. Roślina najlepiej czuje się w przepuszczalnym podłożu, które jest dobrze nawodnione. Irezynę należy jak najczęściej, obficie podlewać. Co dwa tygodnie powinno się również zasilić ją nawozem dedykowanym wyłącznie roślinom o ozdobnych liściach.
 • Szarłat trójbarwny – roślina osiąga maksymalnie 100 cm wysokości. Ma silnie rozgałęzione pędy zakończone zwisającymi, ciemnoczerwonymi kłosami. Szarłat zakwita od lipca do października. Jego liście wybarwiają się na wiele różnych kolorów. Najczęściej spotkać się można z liśćmi brązowymi, zielonymi, żółtymi i pomarańczowymi.
 • Wilczomlecz – roślina z ozdobnymi białymi liśćmi w zielone paski. Wilczomlecz jest prosty w uprawie, więc polecany zwłaszcza amatorom ogrodnictwa. To świetna roślina na początek przygody z aranżacją przestrzeni przed domem.
 • Pychotka zwyczajna – ma kolorowe liście oraz jadalne nasiona, które zwykle wykorzystywane są w dziedzinie kosmetologii, a także używane do produkcji oleju. Pychotka zwyczajna rośnie maksymalnie do 90 cm, wybarwiając się na bordowo, czerwono i zielono.
 • Czerniówka Flaming Red – pochodzi z Indonezji i rośnie nawet do 150 cm. Jej liście są sercowate, duże i purpurowe. Czerniówka doskonale czuje się w słonecznych miejscach, ewentualnie w półcieniu. Preferuje lekko kwaśną, przepuszczalną glebę. Lubi wilgotne powietrze. Czerniówkę należy podlewać 2 razy w tygodniu. Roślina powinna być systematycznie zasilana nawozem do roślin o ozdobnych liściach.

Rośliny z ozdobnymi liśćmi, które zmienią oblicze każdego ogrodu

Istnieje mnóstwo kwiatów z kolorowymi, ozdobnymi liśćmi, dzięki którym można ozdobić ogród. Wśród nich na pewno wyróżnia się kroton pstry. To roślina z liśćmi w zielonym kolorze, naznaczonymi czerwonymi, żółtymi i pomarańczowymi plamkami oraz smugami. Najlepiej czuje się w jasnych miejscach, ale musi mieć zwiększoną wilgotność powietrza, aby dobrze rosnąć. Kroton pstry uwielbia zraszanie. Należy go podlewać i nawozić przynajmniej raz w tygodniu. Zimą nie powinno się jednak traktować krotonów nawozem. Wśród ciekawych roślin wyróżnić należy jeszcze kilka innych okazów:

 • Begonia koralowa – kwiat pochodzi z Brazylii. Dorasta maksymalnie do 100 cm. Jego łodyga jest wzniesiona i masywna. Wyrastają z niej duże, miękkie, oliwkowe liście w sercowatym kształcie. Każdy liść naznaczone jest jasnymi cętkami, a od dołu zabarwia się na bordowo. Begonia koralowa potrzebuje słonecznego stanowiska do wzrostu, a także temperatury ok. 15 st. C zimą i ok. 20 st. C latem. Roślina powinna mieć żyzną glebę o lekko kwaśnym odczynie. Begonia lubi wilgotne powietrze, ale zraszanie wcale jej nie sprzyja.
 • Szałwia lekarska – roślina śródziemnomorska, która do życia wymaga dużej ilości słońca. Najlepiej czuje się w przepuszczalnym i żyznym podłożu. Gleba dla szałwii lekarskiej powinna mieć obojętny odczyn. Szałwia preferuje również kamieniste i ubogie podłoże.
 • Imbir muszelkowy Variegata – rośnie do 120 cm. Z podziemnego kłącza imbiru muszelkowego wyrastają duże, jajowate liście w kolorowe paski. Roślina nie ma dużych wymagań uprawowych, dlatego poleca się ją zwłaszcza początkującym ogrodnikom. Imbirowi należy zapewnić jak największą ilość światła, a także posadzić ją w przepuszczalnym, żyznym podłożu. Kwiat wymaga regularnego zraszania, a także nawożenia nawet co ok. 3-4 tygodnie.
 • Pokrzywka brazylijska – roślina, która najprawdopodobniej ma najbardziej kolorowe liście ze wszystkich gatunków, które wymieniliśmy. Jej liście mienią się na wszystkie kolory. Wśród nich wyróżniają się m.in. czerwone, zielone, bordowe i fioletowe. Pokrzywka nie jest wysoka, więc wkomponuje się w dosłownie każdą aranżację ogrodową. Decydując się na ten kwiat, nie zapomnij o jego stałym nawadnianiu. Pokrzywka uwielbia wilgotne środowisku – w takim najszybciej wzrasta. Postaraj się wobec tego zapewnić roślinie właśnie takie warunki.
Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto