Rośliny okrywowe

Ilustracja rośliny okrywowe

Rośliny okrywowe nazywa się również zadarniającymi. Są to głównie gatunki ozdobne, które wykazują niezwykle specyficzne właściwości. Wśród nich wyróżnić można okazy silnie zagęszczające się, które formują się m.in. w wieloletnie runo. Rośliny okrywowe cechują się silnym rozrostem, ale też stosunkowo niewielkim wzrostem. Zaliczyć można do nich m.in. krzewy iglaste i liściaste, byliny, trawy ozdobne, paprocie oraz krzewinki. Niezwykle istotne wśród roślin okrywowych są również wszelakie odmiany płożące. Rośliny mają pokładające się pędy, które ukorzeniają się po dotknięciu gleby.

Rośliny okrywowe - najpopularniejsze rośliny

Rośliny okrywowe - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny okrywowe – gatunki, wymagania, pielęgnacja, rozmnażanie

Ogród przed domem może stać się prawdziwą oazą do wypoczynku i relaksu. Zapraszać można do niego rodzinę i znajomych, aby wspólnie biesiadować, cieszyć się piękną pogodą i wspólnym czasem. Aby jednak właśnie tak mogło się stać, należy włożyć mnóstwo pracy w jego pielęgnację. Do ogrodu idealnie sprawdzą się wieloletnie, najlepiej zimozielone rośliny okrywowe. Zadarniające kwiaty mogą być niskie, płożące, a także szybko rosnące. Można sadzić je zarówno w słońcu, jak i do cienia (np. byliny). Jak uprawiać rośliny okrywowe? Czy początkujący ogrodnik da sobie z nimi radę? Sprawdź najważniejsze informacje i wskazówki.

Jakie zimozielone rośliny okrywowe wybrać do ogrodu? Sprawdź to!

Pielęgnacja, uprawa i charakterystyka roślin okrywowych, krok po kroku

Zielony ogródek przed domem to ideale miejsce, aby posadzić w nim rośliny okrywowe. Do roślin zalicza się mnóstwo różnorodnych gatunków, które określa się także jako zadarniające. Wszystkie wykazują dość specyficzne właściwości. Większość okazów wśród roślin okrywowych jest silnie zagęszczająca. Może też tworzyć zwarte, wieloletnie runo. Rośliny okrywowe są szybko rosnące, jednak zazwyczaj rosną niskie. Do rodziny okrywowej zaliczyć można krzewinki, krzewy iglaste i liściaste, paprocie, trawy ozdobne i byliny. Niezwykle istotną częścią roślin okrywowych są gatunki płożące. Wyróżniają je pokładające się pędy, które wypuszczają korzenie tuż po zetknięciu z glebą. Co jeszcze warto wiedzieć na temat roślin okrywowych? Oto bardzo ważne informacje z nimi związane:

 1. Rośliny okrywowe w zdecydowanej większości są odporne na mróz. Wcale nie trzeba zatem okrywać ich na zimę. Kwiaty znane są także z dużej odporności na choroby oraz różne insekty.
 2. Mają zdolność do błyskawicznej regeneracji po przycinaniu i różnych uszkodzeniach.
 3. Rośliny nie mają wielkich wymagań pielęgnacyjnych – wyrosną na prawie każdej glebie. Mimo że ich uprawa raczej nie sprawia problemów, zawsze powinno się usunąć chwasty z miejsca, w których posadzone zostaną byliny i rośliny płożące. Młode okazy nie mogą mieć konkurentów, jeśli chodzi o pobieranie składników pokarmowych z podłoża. Przed posadzeniem warto dodatkowo wzbogacić ziemię kompostem.
 4. Część roślin okrywowych uwielbia stanowiska nasłonecznione. Inne z kolei wolą iść do cienia.  Trzeba jednak zadbać o ich dokładne podlewanie. Tuż po posadzeniu powinno się to robić obficie. W kolejnych latach podlewanie uzależnione jest od wymagań roślin.
 5. Zwykle rzadko kiedy potrzebne im jest nawożenie. O wiele ważniejsze jest regularne odchwaszczanie ziemi.

Niskie, wieloletnie krzewinki i krzewy zimozielone – czym się wyróżniają?

Krzewinki oraz krzewy to jedne z najważniejszych rodzajów roślin okrywowych i płożących. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje barwinek pospolity. Roślina doskonale czuje się w cieniu, ale urośnie też na pełnym słońcu. Warto sadzić barwinka na umiarkowanie wilgotnych glebach, ponieważ właśnie w takich dorastać może nawet do 25 cm wysokości. Jego liście są zimozielone i błyszczące, a kwiaty różowe lub białe. Kwiaty pojawiają się na barwinku w okresie kwitnienia, który przypada na kwiecień i maj. Na jakie rośliny okrywowe warto jeszcze zwrócić uwagę? Oto najciekawsze:

 1. Irgi – jedne z najciekawszych roślin okrywowych. Wyróżniają się jajowatymi liśćmi, a także różowymi i białymi, malutkimi kwiatami. Po przekwitnięciu na ich pędach pojawiają się czerwone owoce. W ogrodzie najczęściej spotkać można irgi wierzbolistne, wielokwiatowe i wczesne.
 2. Wrzos pospolity – warto posadzić go w ogrodzie, zwłaszcza że dorasta nawet do 40 cm, robiąc niemałe wrażenie. Dzwonkowate i zimozielone liście dodają mu uroku – podobnie jak drobne kwiaty w czerwonym, różowym, białym lub fioletowym kolorze. Wrzosy kwitną od lipca do listopada. Uwielbiają piaszczyste, umiarkowanie wilgotne, podłoże. Najlepiej rosną w słońcu.
 3. Berberys Thunberga – rośnie maksymalnie do 150 cm. Doskonale rozwija się na słonecznych stanowiskach. Kwitnie od maja do czerwca, wytwarzając żółte, piękne kwiaty.
 4. Jałowiec pospolity – to roślina okrywowa, która jest iglasta. Jałowiec wyróżnia się powolnym przyrostem. Zalicza się raczej do niskich roślin, ponieważ osiąga maksymalnie do 50 cm wysokości. Jego igły są krótkie i brązowieją zimą. Jałowiec pospolity wspaniale czuje się na słonecznych stanowiskach.
 5. Mikrobiota syberyjska – uwielbia słońce, ale odnajdzie się świetnie również w półcieniu. Jak najbardziej toleruje kwaśną glebę, jednak jego podłoże powinno być przepuszczalne. Rośnie do 60 cm i ma rozłożysty pokrój.

Byliny okrywowe i zadarniające – te płożące rośliny warto mieć w ogrodzie!

Polacy chętnie hodują wieloletnie byliny okrywowe. Wśród najpopularniejszych na szczególną uwagę zasługuje bodziszek czerwony. Roślina dobrze czuje się w słońcu, ale zacienione stanowiska również nie stanowią dla niej problemu. Bylina doskonale rośnie na umiarkowanie wilgotnej glebie. Gdy tylko zapewnisz roślinie optymalne warunki do rozwoju, bodziszek urośnie nawet do 50 cm. Roślina charakteryzuje się fioletowymi kwiatami, które wspaniale utrzymują się latem. Oto kilka innych bylin okrywowych, na które również warto zwrócić uwagę:

 1. Tojeść rozesłana – pędy rośliny dorastają do 60 cm. Nie ma problemu, aby zastąpić trawę tojeścią rozesłaną. Roślina wyróżnia się okrągłymi, małymi liśćmi z żółtymi kwiatami. Widnieją na nich charakterystyczne, czerwone kropki. Tojeść rozwijać się może na żyznych i wilgotnych glebach.
 2. Kopytnik pospolity – osiąga maksymalnie do 10 cm, więc nie jest to najwyższa roślina. Na szczególną uwagę zasługują purpurowo-brązowe kwiaty rośliny, a także błyszczące, sercowate liście. Kopytnik kwitnie od marca do maja. Właśnie w tym okresie warto, aby roślina uwidoczniona została z kluczowym miejscu ogrodu.
 3. Żagwin ogrodowy – powinno się go hodować na słonecznym stanowisku, gdzie podłoże jest żyzne oraz przepuszczalne. Ziemia musi mieć dodatkowo zasadowe lub obojętne pH. Żagwin wyróżnia się przepięknymi, dekoracyjnymi kwiatami w różowym, białym, niebieskim lub fioletowym kolorze. Zakwita od kwietnia do maja.
 4. Dąbrówki rozłogowe – kwitną od maja do lipca. To niezwykle ciekawe byliny, które rosną w cieniu. Dąbrówki mogą osiągnąć wzrost między 5 a 20 cm. Rośliny często pokrywają się różnokolorowymi kwiatami, a także jajowatymi liśćmi.

Najciekawsze rośliny okrywowe – dowiedz się, które warto uprawiać!

Sadzenie i pielęgnacja róży okrywowej, krok po kroku

Róża okrywowa to jedna z najciekawszych roślin okrywowych. Jeśli pragniesz posadzić taką w ogrodzie, najlepiej postawić na okaz jak najbardziej odporny na choroby, który nie jest kłopotliwy w uprawie. Przed sadzeniem róż należy odpowiednio przygotować glebę. Warto pozbyć się wszystkich chwastów, aby róże mogły prawidłowo się rozwijać. Najlepsze odmiany, które łatwo przyjmą się w większości ogrodów, to The Fairy, Lovely Fair, Fairy Dance i Weisse Imensee. Co jeszcze warto wiedzieć na temat roślin okrywowych? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat:

 • Róże okrywowe sadzić można z sadzonek uprawianych w doniczkach, a także z odkrytym korzeniem.
 • Rośliny z odkrytym korzeniem należy sadzić wiosną lub jesienią, o ile ich pędy są zdrewniałe. Przygotowaną roślinę umieszcza się w dołku z usypanym kopczykiem. Miejsce okulizacji powinno znaleźć się poniżej gruntu, najlepiej ok. 4 cm pod nim. Dzięki temu wyrastające pędy nie będą aż tak dziko się rozrastać, a krzewy nie będą przemarzać. Pod koniec całość powinno się zasypać ziemią i solidnie podlać.
 • Róże okrywowe w pojemniku sadzić możesz od wiosny do jesieni. Wystarczy wykopać dołek równy wysokości doniczki (może być nieco szerszy). Trzeba pogłębić go jeszcze o drenaż, o ile gleba jest ciężka. Różę należy wyjąć z pojemnika i ustawić w dołku. Można również podsypać ją kompostem. Należy też obsypać boki bryły korzeniowej, mieszając ją z ziemią ogrodową. W ten sposób trzeba ustabilizować roślinę. Nie zapomnij o jej dokładnym podlaniu.
 • Nie jest trudno pielęgnować róże okrywowe. Rośliny najlepiej czują się na słonecznym stanowisku, choć półcieniste również nie stanowi dla nich większego problemu. Należy zapewnić im glebę piaszczysto-gliniastą, która będzie mieć lekko kwaśny odczyn – maksymalnie może być zasadowy. Nie można narażać roślin okrywowych na zimne podmuchy wiatru, ponieważ bardzo im nie sprzyjają.
 • Nawożenie róż okrywowych powinno się wykonywać tylko raz w sezonie. Jeśli chodzi o podlewanie, należy robić to często i dużą ilością. Nie wolno jednak moczyć liści i kwiatów, aby nie doprowadzić do pojawienia się chorób grzybowych.
 • Róże okrywowe nie wymagają przycinania. Jeśli już jednak chcesz to robić, unikaj skracania pędów na jesień. Na zimę nie zostawiaj z kolei otwartych ran. Przycinać zaleca się wiosną, mniej więcej w połowie kwietnia. Należy wyciąć martwe pędy, a także cienkie i nadmiernie zagęszczone.
 • Niezwykle istotnym zabiegiem jest ściółkowanie róż okrywowych. Możesz wykorzystać do tego korę ogrodową. Dzięki niej ograniczyć można bowiem utratę wilgoci z podłoża, a także wyrastanie chwastów.

Pamiętaj, że…

Bardzo łatwo rozmnażać rośliny płożące. Jeśli są rozrośnięte, rozdzielić je można na mniejsze egzemplarze. Mnóstwo z nich wytwarza pędy, które samodzielnie się ukorzeniają. Niektóre tworzą też rozłogi, na których końcu pojawiają się nowe rośliny. Wystarczy odciąć ukorzenione sadzonki i posadzić je w nowym miejscu. Wiele roślin rozmnażać można także z nasion. Zanim posadzisz rośliny, należy jednak porządnie przekopać ziemię i usunąć korzenie, a także chwasty. Jeśli nie pozbędziesz się chwastów, pędy wciąż odrastać będą między posadzonymi roślinami. Do gleby wypada dodać również nawóz organiczny (np. kompost lub niekwaśny torf). Gdy tylko zmieszasz nawóz z ziemią, wówczas możesz sadzić rośliny okrywowe.

Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto