Rośliny okrywowe - najpopularniejsze rośliny
-
Rdest wężownikbyliny bylina z kłączem kwiatowa
Rdest wężownik to krajowa bylina zasiedlająca wilgotne łąki i torfowiska. Klasyfikacja botaniczna rośliny, wraz z rozwojem nauki, uległa zmianie i obecnie nosi ona nazwę Persicaria bistorta, co w niczym nie zmienia jej walorów dekoracyjnych. Rdest wężownik znany jest też od wieków jako roślina lecznicza. Epitet gatunkowy nawiązuje do skręconego wężowato kłącza.
bylina ogród przydomowy, ogród wiejski, ogród naturalny, ogród wodny, łąka kwietna słoneczne, półzacienione -
Mącznica lekarskakrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki ozdobne
Mącznica lekarska jest zimozieloną krzewinką rodzimego pochodzenia, która tworzy niskie, przyziemne dywany. Ozdobę stanowią ciemnozielone, skórzaste liście, dzbaneczkowate, białe kwiaty oraz czerwone, połyskujące jagody, które utrzymują się do wczesnej zimy. Owoce mącznicy są chętnie zjadane przez różne zwierzęta, również przez niedźwiedzie, i stąd bierze się grecko-łacińska etymologia nazwy Arctostaphylos uva-ursi (arctos i ursus to właśnie niedźwiedź, a słowa staphyle i uva oznaczają grona).
krzewinka ogród przydomowy, balkon, taras, ogród leśny, ogród skalny, ogród naturalny, pod koronami drzew, ogród wrzosowiskowy słoneczne, półzacienione -
Tawułka japońskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Rosnąca w górskich wąwozach w Japonii tawułka jest jedną z najbardziej popularnych bylin ogrodowych. Ozdobę tawułki japońskiej stanowią pierzaste, ciemnozielone liście oraz wcześnie rozwijające się stożkowate wiechy białych kwiatów. Doskonale nadaje się do miejsc trwale wilgotnych oraz zacienionych. W uprawie można spotkać wiele odmian o kwiatach w odcieniach różu i czerwieni.
bylina ogród orientalny, ogród przydomowy, balkon, taras, ogród leśny, ogród japoński, ogród naturalny, ogród wodny, oczko wodne półzacienione, zacienione -
Przetacznik polnyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Przetacznik polny dotarł do Europy Środkowej przed wieloma wiekami i już od dawna jest uważany za gatunek rodzimy. Początkowo towarzyszył uprawom rolnym, jednak z czasem przystosował się do rozmaitych siedlisk i rośnie nawet w szczelinach miejskich chodników. Wzniesione łodyżki z zielonymi liśćmi oraz drobne, niebieskie kwiaty mogą być w ogrodzie ozdobą, wnoszącą na rabaty pełne hodowlanych odmian delikatny akcent natury.
roślina jednoroczna ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród skalny, ogród stepowy, ogród naturalny słoneczne -
Bodziszek drobnyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Bodziszek drobny jest zadomowionym u nas od wieków gatunkiem, spotykanym często w naturalnym środowisku. Na polach uprawnych jest traktowany jako chwast, jednak jego dłoniastodzielne liście oraz delikatne, subtelnej urody różowe kwiaty mogą być ozdobą ogrodowych rabat.
roślina jednoroczna ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród skalny, ogród stepowy, ogród naturalny słoneczne, półzacienione
Rośliny okrywowe - pozostałe rośliny
-
Żurawina błotnakrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki owocowe
Żurawina błotna jest zimozieloną krzewinką rodzimego pochodzenia, bliską krewną borówki czarnej i brusznicy. Jadalne owoce uzyskują najlepszy smak po przemrożeniu. W ogrodowej uprawie potrzebuje torfowej, kwaśnej gleby i dostatku wilgoci.
krzewinka ogród przydomowy, ogród wiejski, ogród leśny, ogród wrzosowiskowy, ogród wodny, ogród bagienny słoneczne, półzacienione -
Zanokcica języcznikbyliny bylina z kłączem liściowa
Zanokcica języcznik jest paprocią rodzimego pochodzenia o zimotrwałych liściach. Efektowną ozdobę stanowią ciemnozielone, błyszczące, językowate liście, które wyjątkowo jak na paproć, nie są podzielone. Poza formą botaniczną w uprawie istnieją odmiany zanokcicy o odmiennie ukształtowanych liściach.
bylina ogród orientalny, ogród przydomowy, balkon, taras, ogród leśny, ogród skalny półzacienione, zacienione -
Mikrobiota syberyjskakrzewy krzewy iglaste krzewy ozdobne
Niski, wolno rosnący krzew iglasty został odkryty na dalekim wschodzie Rosji dopiero w 1921 roku. Ze względu na pokrewieństwo z rosnącym w Chinach Platycladus orientalis, zwanym biotą, i niewielkie rozmiary nowej rośliny, badający odkryty gatunek botanik Władimir Komarow nazwał go mikrobiotą. Udegejcy, rdzenni mieszkańcy tamtego regionu, nazywają mikrobiotę "kurumkurinda", co znaczy "poduszka na piargu". Mikrobiota jest rośliną jednopienną.
krzew ogród orientalny, ogród przydomowy, ogród skalny, ogród naturalny, pod koronami drzew półzacienione, zacienione -
Szczawik trójkątnybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Szczawik trójkątny jest niewysoką byliną z tropikalnych obszarów Ameryki Południowej, która w naszych warunkach wymaga zimowania w ciepłym pomieszczeniu. Główną ozdobę rośliny stanowią ciemnopurpurowe liście z charakterystycznym, jaśniejszym rysunkiem pośrodku. Dzwonkowate kwiaty mają biały albo różowy kolor i są zebrane w luźne grona.
bylina ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród naturalny, pod koronami drzew półzacienione, zacienione -
Szczawik czterolistnybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Szczawik czterolistny jest cebulową byliną o liściach przypominających koniczynę, z którą jednak nie jest spokrewniony. Ma zbyt słabą odporność na mróz, aby przezimować w gruncie, a z kolei w uprawie doniczkowej problemem może być zimowy niedobór światła. Najlepiej rozwija się na rabacie lub w pojemnikach z zimowym okresem spoczynku.
bylina ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród skalny, ogród naturalny słoneczne, jasne -
Tawułka chińskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Tawułka chińska jest byliną z wilgotnych lasów Azji. Ozdobę stanowią pierzaste liście oraz stożkowate, delikatne kwiatostany złożone z drobnych liliowych albo różowych kwiatów. Doskonale nadaje się do tworzenia kompozycji bylinowych na zacienionych rabatach.
bylina ogród orientalny, ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród leśny, ogród japoński, ogród naturalny półzacienione, zacienione
-
Żagwin zwyczajnybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Żagwin zwyczajny jest byliną pochodzącą ze wschodnich obszarów śródziemnomorskich. Tworzy niskie, gęste dywany liści, które w czasie kwitnienia całkowicie pokrywają się kwiatami w intensywnych odcieniach niebieskich i różowofioletowych. Najlepiej rośnie i kwitnie w pełnym słońcu.
bylina ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród skalny, ogród śródziemnomorski słoneczne -
Mięta czekoladowabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Mięta czekoladowa jest odmianą mięty pieprzowej o oryginalnym zapachu czekolady z miętowym nadzieniem. Liście dodane do herbaty, kawy, mięsa, sosu albo deseru stanowią interesujące uzupełnienie smaku. Mięta czekoladowa może być również efektowną rośliną dekoracyjną w ogrodzie.
bylina ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród naturalny, ogród ziołowy słoneczne, półzacienione -
Macierzanka zwyczajnapółkrzewy półkrzewy liściaste roślina ozdobna
Macierzanka zwyczajna tworzy w ogrodzie pachnące dywany kwiatów. Ten rodzimego pochodzenia półkrzew nie tylko stanowi efektowną ozdobę, ale znajduje również zastosowanie jako roślina przyprawowa i lecznicza. Macierzanka zwyczajna jest nieco wyższa od macierzanki piaskowej i ma łodygi wyraźnie czterokanciaste, w odróżnieniu od okrągłych łodyg swojej kuzynki.
półkrzew ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród skalny, ogród naturalny, ogród ziołowy, ogród śródziemnomorski słoneczne -
Dławisz okrągłolistnypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Dławisz okrągłolistny jest ozdobnym pnączem z tropikalnej Azji, sprowadzonym do Polski pod koniec XIX wieku. Główną dekorację stanowią jaskrawoczerwone osnówki nasion w pękających żółtawych torebkach. Silnie rosnące pnącze jest w stanie całkowicie pokryć koronę małego drzewa i zdusić je, do czego nawiązuje nazwa rodzajowa.
pnącze ogród orientalny, ogród przydomowy, ogród leśny, ogród różany, ogród stepowy, ogród naturalny, wzdłuż ogrodzeń słoneczne, jasne -
Wyczyniec polnyrośliny jednoroczne ogrodowa trawy jednoroczne
Wyczyniec polny jest jednoroczną albo dwuletnią trawą od wieków zadomowioną na terenie Polski. Nazwa rodzajowa Alopecurus, używana już w starożytności, wywodzi się od greckich słów alopex = "lis" i oura = "ogon", co ma związek z wyglądem wałkowatej wiechy kwiatów. Na polach uprawnych wyczyniec jest traktowany jako chwast, jednak w ogrodzie może pełnić funkcję dekoracyjną.
roślina jednoroczna, roślina dwuletnia ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród skalny, ogród stepowy, łąka kwietna słoneczne, półzacienione -
Śniedek baldaszkowatybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Śniedek baldaszkowaty jest cebulową byliną, która pod koniec XVI wieku dotarła do Europy Środkowej ze wschodnich rejonów Morza Śródziemnego. Sadzona początkowo w ogrodach klasztornych, roślina trafiła później do wiejskich ogrodów, a z czasem zdziczała. Śniedek baldaszkowaty jest bardzo efektowny w okresie kwitnienia na początku wiosny, potem liście szybko zanikają.
bylina ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród skalny, ogród naturalny, ogród śródziemnomorski, pod koronami drzew, łąka kwietna słoneczne, jasne -
Wielosił błękitnybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Wielosił błękitny jest kłączową byliną rodzimego pochodzenia o atrakcyjnych, niebieskofioletowych kwiatach i liściach przypominających drabinę. Ma kępiasty pokrój, lubi stanowiska wilgotne, słoneczne i półcieniu. Oprócz formy botanicznej istnieją odmiany o kwiatach białych oraz odmiennie zabarwionych liściach. Nadaje się na podmokłe rabaty.
bylina ogród przydomowy, ogród wiejski, ogród naturalny, ogród wodny słoneczne, półzacienione -
Gorczyca białarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Gorczyca biała jest zadomowioną u nas od XVII wieku jednoroczną rośliną z Europy Południowej. Dawniej uprawiana jako roślina oleista, obecnie dostarcza nasion do wyrobu przypraw i musztardy. Ze względu na delikatny urok jasnozłotych kwiatów, gorczyca biała może pełnić rolę dekoracji w ogrodzie.
roślina jednoroczna ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród naturalny, łąka kwietna słoneczne -
Kopytnik pospolitybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Kopytnik pospolity jest rodzimego pochodzenia byliną kłączową, spotykaną w wilgotnych i cienistych lasach. Polska nazwa rodzajowa odnosi się do nerkowatego kształtu liści, przypominającego odcisk końskiego kopyta. Znosi nawet silne ocienienia i doskonale nadaje się do okrywania powierzchni ogrodowej pod drzewami.
bylina ogród przydomowy, ogród wiejski, ogród leśny, ogród naturalny, pod koronami drzew półzacienione, zacienione -
Turzyca japońska 'Ice Dance'byliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Turzyca japońska 'Ice Dance' jest odmianą o dekoracyjnych, zimozielonych liściach o białych, dobrze widocznych brzegach. Tworzy gęste kępy, a ich dodatkową ozdobą są kłosowate kwiatostany osadzone na długich pędach. Doskonale nadaje się do obsadzania miejsc pod drzewami oraz do ogrodów wodnych i bagiennych.
bylina ogród orientalny, ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród skalny, ogród naturalny, nad wodą, ogród wodny, ogród bagienny słoneczne, półzacienione, zacienione, jasne -
Orlica pospolitabyliny bylina z kłączem liściowa
Orlica pospolita jest rodzimym gatunkiem paproci, spotykanym często zwłaszcza w widnych lasach sosnowych. Z grubego kłącza wyrastają bardzo duże, niezimujące liście. Trójkątna w zarysie, zwykle trzykrotnie pierzasta blaszka liściowa jest ustawiona mniej więcej poziomo. Roślin jest trująca z wyjątkiem kłączy i bardzo młodych, przetworzonych liści.
bylina ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród leśny, ogród naturalny, pod koronami drzew słoneczne, półzacienione, zacienione, jasne -
Rdestowiec ostrokończystybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Rdest japoński sprowadzony do Europy na początku XIX wieku jako roślina ozdobna znalazł bardzo korzystne dla siebie warunki i szybko stał się gatunkiem inwazyjnym, wypierającym gatunki rodzime. Posiada efektowne kwiatostany, które rozwijają się późnym latem i stanowią cenne źródło pożywienia dla owadów. W Chinach i Japonii jest wykorzystywany jako roślina lecznicza.
bylina ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród naturalny, wzdłuż ogrodzeń słoneczne, jasne -
Śnieżyca wiosennabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Śnieżyca wiosenna, bylina cebulowa rodzimego pochodzenia, bywa czasem mylona z częściej uprawianą w ogrodach śnieżyczką przebiśnieg. Ogólny pokrój roślin jest podobny, jednak łatwo można odróżnić przebiśnieg po odmiennej budowie kwiatu - ma on koronę złożoną z dwóch okółków, przy czym zewnętrzny jest wyraźnie podzielony na trzy stosunkowo wąskie płatki.
bylina ogród przydomowy, ogród leśny, ogród skalny, ogród naturalny, pod koronami drzew, łąka kwietna półzacienione, zacienione -
Rannik zimowybyliny bylina z bulwą ozdobna
Rannik zimowy jest bulwiastą byliną z rodziny jaskrowatych, która w Polsce jest uprawiana w ogrodach, a czasem dziczeje. Jest jednym z pierwszych zwiastunów wiosny i doskonale pasuje do krokusów i przebiśniegów, z którymi tworzy z czasem gęste dywany kwiatów. Występuje w uprawie w kilku odmianach, różniących się odcieniem kwiatów i wypełnieniem.
bylina ogród przydomowy, ogród wiejski, ogród leśny, ogród naturalny, pod koronami drzew słoneczne, półzacienione -
Rozplenica japońska 'Moudry'byliny trawa trawa ozdobna
Rozplenica japońska 'Moudry' jest bardzo dekoracyjną trawą, której wąskie, przewieszające się liście tworzą efekt małej fontanny. Główną ozdobą są miękkie, puszyste kłosy, przebarwiające się pod koniec kwitnienia na ciemny, prawie czarny kolor. Odmiana została wyhodowana w Baltimore, przez G. Moudry’ego trafiła do szkółki K. Bluemela, który nazwał ją na cześć hodowcy i wprowadził do handlu.
bylina ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród skalny, ogród stepowy, ogród japoński, ogród naturalny, nad wodą słoneczne -
Pierwiosnek bezłodygowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pierwiosnek bezłodygowy jest rodzimym gatunkiem, który w stanie dzikim został uznany za wymarły, ale dużą popularnością cieszy się w uprawie ogrodowej. Jako niska, wcześnie zakwitająca bylina, pierwiosnek bezłodygowy nadaje się doskonale zarówno na rabaty i obrzeża sadzawek, jak i do skrzynek na balkonie lub tarasie. Kwiaty formy botanicznej mają kolor jasnożółty.
bylina ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród leśny, ogród skalny, ogród naturalny, pod koronami drzew, nad wodą słoneczne, półzacienione -
Bluszcz irlandzkipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Bluszcz irlandzki jest zimozielonym pnączem i podobnie jak bluszcz pospolity wspina się na duże wysokości - drzewa, skały i budynki - przy pomocy korzeni przybyszowych. Doskonale nadaje się do obsadzania cienistych i półcienistych miejsc w ogrodzie, jednak do kwitnienia potrzebuje dostępu do słońca. W naszych warunkach nie jest całkowicie odporny na mróz.
pnącze ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród leśny, ogród naturalny, wzdłuż ogrodzeń półzacienione, zacienione -
Miskant cukrowybyliny trawa trawa ozdobna
Miskant cukrowy jest trawą porastającą wilgotne łąki i zarośla na Dalekim Wschodzie. W naszych warunkach rozpoczyna wegetację około miesiąca później od rodzimych gatunków traw. Ozdobę stanowią przede wszystkim duże, puszyste wiechy kwiatów, które utrzymują się przez kilka miesięcy.
bylina ogród orientalny, ogród przydomowy, ogród wiejski, ogród skalny, ogród japoński, ogród naturalny, ogród wodny słoneczne -
Akebia pięciolistkowapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Akebia pięciolistkowa jest dalekowschodnim pnączem, wieloletnim i szybko rosnącym. W cieplejszych regionach może być zimozielona. Doskonale nadaje się do obsadzania altan ogrodowych, pergol i rozmaitych podpór. Jadalne owoce akebii w naszych warunkach raczej nie dojrzeją.
pnącze ogród orientalny, ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród japoński, ogród naturalny, wzdłuż ogrodzeń słoneczne, półzacienione -
Bodziszek cuchnącyrośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne roślina do ogrodu
Bodziszek cuchnący jest rodzimą rośliną dwuletnią albo jednoroczną i chyba pierwszym gatunkiem bodziszka, który zaczął być uprawiany w ogrodach. Już w średniowieczu był znanym ziołem leczniczym, a jego mało pochlebna nazwa gatunkowa nawiązuje do nieprzyjemnego zapachu roztartych liści. Niewielkie, różowe kwiaty oraz delikatne, pierzaste liście tego bodziszka nadają mu w ogrodzie subtelny urok.
roślina dwuletnia ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród leśny, ogród skalny, ogród naturalny, ogród ziołowy, pod koronami drzew półzacienione, zacienione -
Przywarka japońskapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Przywarka japońska jest pochodzącym z Japonii pnączem leśnym, które rosnąc bez podpory, może stać się oryginalną rośliną okrywową. Nieco dziwna nazwa gatunkowa hydrangeoides, oznaczająca „jak hortensja", została nadana roślinie, która po raz pierwszy została opisana jako należąca do rodzaju Schizophragma.
pnącze ogród orientalny, ogród przydomowy, balkon, taras, ogród leśny, ogród skalny, ogród japoński, ogród naturalny, wzdłuż ogrodzeń półzacienione, zacienione -
Pięciornik gęsibyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Pięciornik gęsi jest rodzimą byliną o właściwościach leczniczych. Pierzaste liście od spodu srebrzyście owłosione, jak również kłącze, mogą być wykorzystane w kuchni. Złociste kwiaty pięciornika na tle ciemnej zieleni liści dobrze prezentują się również na ogrodowej rabacie.
bylina ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród skalny, ogród stepowy, ogród ziołowy, łąka kwietna słoneczne
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny okrywowe – gatunki, wymagania, pielęgnacja, rozmnażanie
Ogród przed domem może stać się prawdziwą oazą do wypoczynku i relaksu. Zapraszać można do niego rodzinę i znajomych, aby wspólnie biesiadować, cieszyć się piękną pogodą i wspólnym czasem. Aby jednak właśnie tak mogło się stać, należy włożyć mnóstwo pracy w jego pielęgnację. Do ogrodu idealnie sprawdzą się wieloletnie, najlepiej zimozielone rośliny okrywowe. Zadarniające kwiaty mogą być niskie, płożące, a także szybko rosnące. Można sadzić je zarówno w słońcu, jak i do cienia (np. byliny). Jak uprawiać rośliny okrywowe? Czy początkujący ogrodnik da sobie z nimi radę? Sprawdź najważniejsze informacje i wskazówki.
Jakie zimozielone rośliny okrywowe wybrać do ogrodu? Sprawdź to!
Pielęgnacja, uprawa i charakterystyka roślin okrywowych, krok po kroku
Zielony ogródek przed domem to ideale miejsce, aby posadzić w nim rośliny okrywowe. Do roślin zalicza się mnóstwo różnorodnych gatunków, które określa się także jako zadarniające. Wszystkie wykazują dość specyficzne właściwości. Większość okazów wśród roślin okrywowych jest silnie zagęszczająca. Może też tworzyć zwarte, wieloletnie runo. Rośliny okrywowe są szybko rosnące, jednak zazwyczaj rosną niskie. Do rodziny okrywowej zaliczyć można krzewinki, krzewy iglaste i liściaste, paprocie, trawy ozdobne i byliny. Niezwykle istotną częścią roślin okrywowych są gatunki płożące. Wyróżniają je pokładające się pędy, które wypuszczają korzenie tuż po zetknięciu z glebą. Co jeszcze warto wiedzieć na temat roślin okrywowych? Oto bardzo ważne informacje z nimi związane:
- Rośliny okrywowe w zdecydowanej większości są odporne na mróz. Wcale nie trzeba zatem okrywać ich na zimę. Kwiaty znane są także z dużej odporności na choroby oraz różne insekty.
- Mają zdolność do błyskawicznej regeneracji po przycinaniu i różnych uszkodzeniach.
- Rośliny nie mają wielkich wymagań pielęgnacyjnych – wyrosną na prawie każdej glebie. Mimo że ich uprawa raczej nie sprawia problemów, zawsze powinno się usunąć chwasty z miejsca, w których posadzone zostaną byliny i rośliny płożące. Młode okazy nie mogą mieć konkurentów, jeśli chodzi o pobieranie składników pokarmowych z podłoża. Przed posadzeniem warto dodatkowo wzbogacić ziemię kompostem.
- Część roślin okrywowych uwielbia stanowiska nasłonecznione. Inne z kolei wolą iść do cienia. Trzeba jednak zadbać o ich dokładne podlewanie. Tuż po posadzeniu powinno się to robić obficie. W kolejnych latach podlewanie uzależnione jest od wymagań roślin.
- Zwykle rzadko kiedy potrzebne im jest nawożenie. O wiele ważniejsze jest regularne odchwaszczanie ziemi.
Niskie, wieloletnie krzewinki i krzewy zimozielone – czym się wyróżniają?
Krzewinki oraz krzewy to jedne z najważniejszych rodzajów roślin okrywowych i płożących. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje barwinek pospolity. Roślina doskonale czuje się w cieniu, ale urośnie też na pełnym słońcu. Warto sadzić barwinka na umiarkowanie wilgotnych glebach, ponieważ właśnie w takich dorastać może nawet do 25 cm wysokości. Jego liście są zimozielone i błyszczące, a kwiaty różowe lub białe. Kwiaty pojawiają się na barwinku w okresie kwitnienia, który przypada na kwiecień i maj. Na jakie rośliny okrywowe warto jeszcze zwrócić uwagę? Oto najciekawsze:
- Irgi – jedne z najciekawszych roślin okrywowych. Wyróżniają się jajowatymi liśćmi, a także różowymi i białymi, malutkimi kwiatami. Po przekwitnięciu na ich pędach pojawiają się czerwone owoce. W ogrodzie najczęściej spotkać można irgi wierzbolistne, wielokwiatowe i wczesne.
- Wrzos pospolity – warto posadzić go w ogrodzie, zwłaszcza że dorasta nawet do 40 cm, robiąc niemałe wrażenie. Dzwonkowate i zimozielone liście dodają mu uroku – podobnie jak drobne kwiaty w czerwonym, różowym, białym lub fioletowym kolorze. Wrzosy kwitną od lipca do listopada. Uwielbiają piaszczyste, umiarkowanie wilgotne, podłoże. Najlepiej rosną w słońcu.
- Berberys Thunberga – rośnie maksymalnie do 150 cm. Doskonale rozwija się na słonecznych stanowiskach. Kwitnie od maja do czerwca, wytwarzając żółte, piękne kwiaty.
- Jałowiec pospolity – to roślina okrywowa, która jest iglasta. Jałowiec wyróżnia się powolnym przyrostem. Zalicza się raczej do niskich roślin, ponieważ osiąga maksymalnie do 50 cm wysokości. Jego igły są krótkie i brązowieją zimą. Jałowiec pospolity wspaniale czuje się na słonecznych stanowiskach.
- Mikrobiota syberyjska – uwielbia słońce, ale odnajdzie się świetnie również w półcieniu. Jak najbardziej toleruje kwaśną glebę, jednak jego podłoże powinno być przepuszczalne. Rośnie do 60 cm i ma rozłożysty pokrój.
Byliny okrywowe i zadarniające – te płożące rośliny warto mieć w ogrodzie!
Polacy chętnie hodują wieloletnie byliny okrywowe. Wśród najpopularniejszych na szczególną uwagę zasługuje bodziszek czerwony. Roślina dobrze czuje się w słońcu, ale zacienione stanowiska również nie stanowią dla niej problemu. Bylina doskonale rośnie na umiarkowanie wilgotnej glebie. Gdy tylko zapewnisz roślinie optymalne warunki do rozwoju, bodziszek urośnie nawet do 50 cm. Roślina charakteryzuje się fioletowymi kwiatami, które wspaniale utrzymują się latem. Oto kilka innych bylin okrywowych, na które również warto zwrócić uwagę:
- Tojeść rozesłana – pędy rośliny dorastają do 60 cm. Nie ma problemu, aby zastąpić trawę tojeścią rozesłaną. Roślina wyróżnia się okrągłymi, małymi liśćmi z żółtymi kwiatami. Widnieją na nich charakterystyczne, czerwone kropki. Tojeść rozwijać się może na żyznych i wilgotnych glebach.
- Kopytnik pospolity – osiąga maksymalnie do 10 cm, więc nie jest to najwyższa roślina. Na szczególną uwagę zasługują purpurowo-brązowe kwiaty rośliny, a także błyszczące, sercowate liście. Kopytnik kwitnie od marca do maja. Właśnie w tym okresie warto, aby roślina uwidoczniona została z kluczowym miejscu ogrodu.
- Żagwin ogrodowy – powinno się go hodować na słonecznym stanowisku, gdzie podłoże jest żyzne oraz przepuszczalne. Ziemia musi mieć dodatkowo zasadowe lub obojętne pH. Żagwin wyróżnia się przepięknymi, dekoracyjnymi kwiatami w różowym, białym, niebieskim lub fioletowym kolorze. Zakwita od kwietnia do maja.
- Dąbrówki rozłogowe – kwitną od maja do lipca. To niezwykle ciekawe byliny, które rosną w cieniu. Dąbrówki mogą osiągnąć wzrost między 5 a 20 cm. Rośliny często pokrywają się różnokolorowymi kwiatami, a także jajowatymi liśćmi.
Najciekawsze rośliny okrywowe – dowiedz się, które warto uprawiać!
Sadzenie i pielęgnacja róży okrywowej, krok po kroku
Róża okrywowa to jedna z najciekawszych roślin okrywowych. Jeśli pragniesz posadzić taką w ogrodzie, najlepiej postawić na okaz jak najbardziej odporny na choroby, który nie jest kłopotliwy w uprawie. Przed sadzeniem róż należy odpowiednio przygotować glebę. Warto pozbyć się wszystkich chwastów, aby róże mogły prawidłowo się rozwijać. Najlepsze odmiany, które łatwo przyjmą się w większości ogrodów, to The Fairy, Lovely Fair, Fairy Dance i Weisse Imensee. Co jeszcze warto wiedzieć na temat roślin okrywowych? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat:
- Róże
okrywowe sadzić można z sadzonek uprawianych w doniczkach, a także z odkrytym
korzeniem.
-
Rośliny
z odkrytym korzeniem należy sadzić wiosną lub jesienią, o ile ich pędy są
zdrewniałe. Przygotowaną roślinę umieszcza się w dołku z usypanym kopczykiem.
Miejsce okulizacji powinno znaleźć się poniżej gruntu, najlepiej ok. 4 cm pod
nim. Dzięki temu wyrastające pędy nie będą aż tak dziko się rozrastać, a krzewy
nie będą przemarzać. Pod koniec całość powinno się zasypać ziemią i solidnie
podlać.
-
Róże
okrywowe w pojemniku sadzić możesz od wiosny do jesieni. Wystarczy wykopać
dołek równy wysokości doniczki (może być nieco szerszy). Trzeba pogłębić go
jeszcze o drenaż, o ile gleba jest ciężka. Różę należy wyjąć z pojemnika i
ustawić w dołku. Można również podsypać ją kompostem. Należy też obsypać boki
bryły korzeniowej, mieszając ją z ziemią ogrodową. W ten sposób trzeba
ustabilizować roślinę. Nie zapomnij o jej dokładnym podlaniu.
-
Nie
jest trudno pielęgnować róże okrywowe. Rośliny najlepiej czują się na
słonecznym stanowisku, choć półcieniste również nie stanowi dla nich większego
problemu. Należy zapewnić im glebę piaszczysto-gliniastą, która będzie mieć
lekko kwaśny odczyn – maksymalnie może być zasadowy. Nie można narażać roślin okrywowych
na zimne podmuchy wiatru, ponieważ bardzo im nie sprzyjają.
-
Nawożenie
róż okrywowych powinno się wykonywać tylko raz w sezonie. Jeśli chodzi o
podlewanie, należy robić to często i dużą ilością. Nie wolno jednak moczyć
liści i kwiatów, aby nie doprowadzić do pojawienia się chorób grzybowych.
-
Róże
okrywowe nie wymagają przycinania. Jeśli już jednak chcesz to robić, unikaj
skracania pędów na jesień. Na zimę nie zostawiaj z kolei otwartych ran.
Przycinać zaleca się wiosną, mniej więcej w połowie kwietnia. Należy wyciąć
martwe pędy, a także cienkie i nadmiernie zagęszczone.
- Niezwykle istotnym zabiegiem jest ściółkowanie róż okrywowych. Możesz wykorzystać do tego korę ogrodową. Dzięki niej ograniczyć można bowiem utratę wilgoci z podłoża, a także wyrastanie chwastów.
Pamiętaj, że…
Bardzo łatwo rozmnażać rośliny płożące. Jeśli są rozrośnięte, rozdzielić je można na mniejsze egzemplarze. Mnóstwo z nich wytwarza pędy, które samodzielnie się ukorzeniają. Niektóre tworzą też rozłogi, na których końcu pojawiają się nowe rośliny. Wystarczy odciąć ukorzenione sadzonki i posadzić je w nowym miejscu. Wiele roślin rozmnażać można także z nasion. Zanim posadzisz rośliny, należy jednak porządnie przekopać ziemię i usunąć korzenie, a także chwasty. Jeśli nie pozbędziesz się chwastów, pędy wciąż odrastać będą między posadzonymi roślinami. Do gleby wypada dodać również nawóz organiczny (np. kompost lub niekwaśny torf). Gdy tylko zmieszasz nawóz z ziemią, wówczas możesz sadzić rośliny okrywowe.