Ogród leśny

Ilustracja ogród leśny

Ogród leśny to ciekawa alternatywa dla typowych, minimalistycznych lub rustykalnych ogrodów. Bardzo trudno jednak założyć go od podstaw – najlepiej sprawdzi się przy domach położonych na skraju lasu lub wręcz wśród drzew. Inaczej trudno będzie odtworzyć wyjątkowy mikroklimat powietrza i warunki glebowe. W ogrodzie leśnym znajdują się rośliny, które możemy spotkać w naturalnym lesie. Jest to ogród mocno nawiązujący do natury i sprzyjający wypoczynkowi. Ogród leśny to gwarancja niezwykłego relaksu, wyciszenia i zaszycia się z daleka od zgiełku.

Ogród leśny - najpopularniejsze rośliny

Ogród leśny - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Ogród leśny - opis, projekt, typy roślin, przygotowanie, pielęgnacja

Życie w zgodzie z naturą, w pobliżu drzew, niskich krzewinek, przy trawniku pełnym pachnącego mchu, a nawet własne grzyby z ogrodu… Jeśli ten opis do Ciebie przemawia, to znak, że czas założyć ogród leśny. Ten styl aranżacji ogrodów jest po prostu przeuroczy! Niestety nie wszędzie można uzyskać stuprocentowo leśny efekt, ale naprawdę warto spróbować. Jak przearanżować swój przydomowy ogródek w leśny zakątek?

Ogród leśny – najważniejsze założenia

Podstawową ideą przyświecającą ogrodom leśnym jest stworzenie atmosfery i klimatu, jakie znamy z lasu. Niestety nie jest to takie proste, ponieważ miniaturowy lat nie wchodzi w grę – mały ogród raczej się nie sprawdzi. Potrzeba przestrzeni, czasu oraz mnóstwo cierpliwości. Pełnowymiarowy ogród leśny powinien mieć zachowany specyficzny mikroklimat, który wyczuwamy, kiedy wchodzimy do wysokiego lasu liściastego. Czasami uzyskanie takiego efektu będzie niemożliwe – wszystko zależy od podłoża.

Oczywiście najłatwiej będzie osobom, które przy domu mają już dużo drzew, mieszkają w  pobliżu lasu lub na jego skraju. Wtedy gleba prawdopodobnie zawiera mikoryzę, a w cieniu łatwiej będzie o uzyskanie odpowiedniego poziomu wilgoci.

Las w ogrodzie to świetny pomysł. Jest to przede wszystkim bardzo atrakcyjne wizualnie, a wypoczynek w takim ogrodzie to wyjątkowe doświadczenie. Na dodatek ogrody w stylu leśnym są prowadzone maksymalnie naturalistycznie. Pielęgnacja ogranicza się do ewentualnego koszenia trawnika, zapobieganiu chorobom i szkodnikom, podlewania w czasie suszy oraz nawożenia bardziej wymagających roślin.

Projekty ogrodu w stylu leśnym

Nie jest trudno stworzyć projekty ogrodów w stylu leśnym. Warto pamiętać, że ma to być aranżacja maksymalnie odwzorowująca naturę. Prawdziwa miniatura naturalnego krajobrazu. Dlatego trzeba od razu zrezygnować z większości małej architektury. Jedna niewielka altanka lub ławeczka świetnie się sprawdzą. Ale duże kanapy wypoczynkowe, stoły, wędzarnie czy murowane grille lepiej usunąć z ogrodu w stronę tarasu lub całkowicie z nich zrezygnować.

Ważną zasadą jest także unikanie sztucznych podpór dla roślin pnących. Prowadzi się je po drzewach lub elementach architektury. Warto zadbać, by wszystko wyglądało naturalnie, nieuporządkowanie i nieregularnie. Oczka wodne powinny mieć nieregularny brzeg – idealnie okrągłe lub nerkowate będą wyglądać po prostu śmiesznie. Należy także postarać się, by trawnik wyglądał jak leśna polana – warto zasadzić na nim kępy traw ozdobnych lub nieregularnie różne kwiaty. Ścieżka także nie powinna być wylana betonem, lecz sprawiać wrażenie wydeptanej i krętej. Należy także unikać plastikowych ozdóbek, chociaż niewielki krasnoludek czy skrzat wyłaniający się z lasu może dodać co nieco uroku całej aranżacji.

Rośliny do ogrodu leśnego – drzewa i krzewy

Aranżacja ogrodu leśnego skupia się przede wszystkim na drzewach. Dlatego zakładanie takiego ogrodu od podstaw tyle trwa. O wiele lepiej zrobić go przy domu, który miał wcześniej jakiś ogród i można wykorzystać rosnące w nim drzewa ozdobne. Nie trzeba rezygnować z drzew owocowych, jednak podstawą całości są te gatunki, które naturalnie rosną w lasach, jak sosny, świerki, topole, brzozy, wierzby, jarzębiny, graby i buki. Świetnie sprawdzi się także klon, nawet ten japoński o czerwonych liściach – będzie to ciekawe uzupełnienie w leśnej aranżacji.

W ogrodzie leśnym nie może zabraknąć także krzewów. Świetnie sprawdzają się zarówno te owocowe, jak maliny czy jeżyny, jednak trzeba pamiętać, że potrzebują one dużo słońca. Do tego warto posadzić także czarny bez – ładnie wygląda w czasie kwitnienia i owocowania, dostarcza leczniczych owoców, a także to naturalna roślina rosnąca w lasach. Inspiracje warto odszukać w lasach: tawuła, paprocie, berberys, suchodrzew chiński. Dobrym rozwiązaniem jest zasadzenie roślin pnących, które będą wiły się po pniach. One tworzą wyjątkowy klimat. Najlepszą opcją będzie hedera, czyli bluszcz pospolity, która uwielbia cień.

Ogród leśny – rośliny, które ubarwiają

Dobrym rozwiązaniem zamiast trawnika jest zastosowanie roślin okrywowych, które będą przy okazji ubarwiać ogród. Będą wyglądały jak kolorowa, leśna polana. Taki mały zakątek można stworzyć także w innym ogrodzie przy domu, na przykład w stylu naturalistycznym. Na uwagę zasługują przede wszystkim jasnota plamista, ułudka wiosenna i kopytnik pospolity. To gatunki, które lubią cień i nie będzie im przeszkadzało rośnięcie pod drzewami. Warto między nie wpleść trochę paproci, traw ozdobnych i funkie. Te wyjątkowe, ozdobne z liści rośliny uwielbiają cień. Aranżacje z nimi zyskują na elegancji i uroku.

Warto znaleźć także miejsce dla kwitnących roślin. Majowe konwalie, które naturalnie porastają liściaste lasy powinny być na pierwszym miejscu. Do tego fiołki, tojady, krokusy i zawilce. Te ostanie są szczególnie ciekawe. Te które znamy z lasów są drobne i białe, ale w uprawie pojawiają się znacznie większe odmiany o różnych kolorach – biel, żółty, niebieski, czerwień, fiolet, róż. Na uwagę zasługują także zawilce greckie, które mają cieniutkie, igiełkowate płatki.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto