Trujące kwiaty doniczkowe

Ilustracja trujące kwiaty doniczkowe

Trujące kwiaty doniczkowe to rośliny, które mogą mieć toksyczne działanie na człowieka. Część z nich wydziela trujący sok, który może działać drażniąco na skórę i błony śluzowe, jeśli dostanie się do ust czy nosa. Część jest naprawdę silnie trująca, ale dopiero po spożyciu. Najczęściej ofiarami zatrucia padają koty, które lubią sobie podgryzać zielone rośliny. Bardzo rzadko jednak zdarza się, że tragedia przydarzy się dziecku lub osobie dorosłej. Warto wiedzieć, które kwiaty domowe są trujące i mogą mieć toksyczne działanie na ludzi.

Filtry0

Trujące kwiaty doniczkowe

Trujące kwiaty doniczkowe - pozostałe

Trujące kwiaty doniczkowe - które rośliny hodowane w domu są trujące dla ludzi?

Rośliny pokojowe są piękne, więc chętnie stawiamy ja na półkach, stolikach i parapetach. Mało kto wie, że wiele popularnych gatunków jest trująca dla ludzi. Sprawdź, czy rośliny, które masz w domu są niebezpieczne dla twoich dzieci i zwierząt!

Trujące kwiaty doniczkowe – objawy zatrucia

Na szczęście lista roślin trujących, które są hodowane w domu i mogą realnie zaszkodzić jest naprawdę krótka. Większość z nich wytwarza sok, który zawiera saponiny i może powodować podrażnienia skóry, ale raczej niegroźne. Gorzej, jeśli dostanie się do oka, ponieważ może naprawdę mocno uszkodzić jego powierzchnię.

Objawy zatrucia po zjedzeniu liści, owoców czy kwiatów mogą być znacznie poważniejsze. Najczęściej taki problem dotyczy dzieci lub zwierząt domowych. Bardzo często celują w tym koty, które lubią z ciekawości podgryzać rośliny doniczkowe. Objawami zatrucia rośliną domową najczęściej są wymioty i ślinotok, spowodowane podrażnieniem śluzówki. Czasami jednak działanie toksycznego kwiatu jest silniejsze. Mogą pojawić się drgawki, utrata przytomności, wysypka lub bóle brzucha.

Kwiaty domowe w buzi dziecka – pierwsza pomoc

Co zrobić, jeśli maluch zje kawałek trującej rośliny? Przede wszystkim jak najszybciej trzeba usunąć liście czy owoce z buzi dziecka. Od razu warto przepłukać usta i wypić trochę wody. Ale nie za dużo. Następnie trzeba wywołać wymioty u malucha, by jak najszybciej pozbył się z organizmu Jeśli zjedzona roślina znajduje się na liście tych niebezpiecznych, koniecznie trzeba od razu udać się do lekarza, nawet jeśli dziecko nie ma żadnych objawów. Warto zabrać ze sobą nalepkę lub plakietkę dołączaną do roślin z łacińską nazwą – wtedy lekarzowi łatwiej będzie zareagować i ocenić ryzyko zatrucia.

Jeśli zauważysz, że na skórze dziecka pojawia się podrażnienie po kontakcie z rośliną, koniecznie przemyj te miejsca wodą. Jeśli dolegliwości szybko nie miną, koniecznie pokaż to lekarzowi. Podrażnionego miejsca nie powinno się wystawiać na kontakt ze słońcem.

Kwiaty domowe trujące dla zwierząt – działanie

Czasami niestety trudno zorientować się, że zwierzę zjadło coś trującego. Alarmujące jest nadmierne ślinienie się oraz wymioty. W takim wypadku warto od razu iść do weterynarza, by wykluczyć możliwość poważnego zatrucia.

Jeśli jednak zauważysz, że zwierzę podgryza roślinę, zacznij działać od razu. Należy natychmiast usunąć resztki zielonych liści z pyszczka pupila, a następnie podać mu wodę. W przypadku najbardziej trujących gatunków, należy od razu sprowokować wymioty, na przykład wlewając do pyska zwierzęcia wodę utlenioną. Kolejnym krokiem jest udanie się do weterynarza. Prawdopodobnie maluchowi zostanie podany węgiel, który wiąże niebezpieczne substancje.

Jakie rośliny są trujące? Najgroźniejsze gatunki

Wydaje się, że najgroźniejszą rośliną hodowaną w domu, zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jest bluszcz pospolity. Najczęściej uprawia się go na zewnątrz, jako pnącze na ogrodzeniach i pergolach. Jednak bluszcz świetnie sprawdza się również w pomieszczeniach, idealnie nadaje się zwłaszcza do zacienionych pomieszczeń. Liście bluszczu są bardzo trujące, ale najbardziej niebezpiecznie są ich owoce. Na szczęście w domowych warunkach bluszcze raczej nie owocują, ale i tak warto zachować ostrożność. Spożycie nawet niewielkiego kawałka liści lub jagody bluszczu może powodować zaburzenia oddechu, gorączkę, wysypkę, odrętwienie oraz halucynacje.

Datura to kolejna z listy bardzo niebezpiecznych roślin. Piękne kwiaty w kształcie trąbek i duże, ciemnozielone liście sprawiają, że jest chętnie uprawiana. Na lato doniczki z daturą wynosi się na zewnątrz, by jesienią wstawić je do domu. Wszystkie części rośliny mają w sobie trujące alkaloidy, które powodują palpitacje serca, konwulsje, halucynacje, a nawet śpiączkę. To roślina, z której lepiej zrezygnować, jeśli masz dzieci lub zwierzęta.

Diffenbachia to piękna roślina doniczkowa o wspaniałych, dużych liściach. Te kwiaty doniczkowe są jednak szczególnie niebezpieczne. Zawierają kryształki szczawianu wapnia, czysty kwas szczawiowy oraz sok trawienny. Dlatego spożycie fragmentu liścia może wywołać biegunkę, mdłości, a w krytycznych wypadkach nawet paraliż i zaburzenia rytmu serca. Jeśli sok difenbachii dostanie się do oka, może powodować silne pieczenie, ból i skurcze powiek oraz silne łzawienie. W tym wypadku od razu należy udać się do lekarza.

Kwiaty domowe o działaniu toksycznym

Nie wszystkie rośliny mają aż tak silne działanie toksyczne. Warto jednak wiedzieć, że wiele popularnych gatunków także może powodować silne podrażnienia skóry czy niegroźne problemy ze strony układu pokarmowego. Jakie rośliny są trujące?

  • Anturium – często hodowana w domach roślina ozdobna o pięknym, kolbiastym kwiatostanie i ozdobnych, lśniących liściach. Pędy i liście tej rośliny zawierają kryształki szczawianu wapnia. W przypadku kontaktu z sokiem rośliny, może pojawić się wysypka, a jeśli dostanie się on do ust – występuje obrzęk języka, gardła i warg. Znane są także przypadki zatarcia oka sokiem anturium, które prowadzi do poważnego zapalenia spojówek.
  • Cyklamen – roślina o wspaniałych, intensywnie wybarwionych kwiatach, wyrastających ponad ciemnozielone liście. Są bardzo dekoracyjne. W zasadzie sama nadziemna część rośliny nie jest niebezpieczna dla ludzi. Jej bulwy jednak zawierają cyklaminę – niebezpieczny związek, którego spożycie może doprowadzić do śmierci. Dlatego w trakcie przesadzania należy używać gumowych rękawiczek i pod żadnym pozorem nie podnosić rąk do ust. Może spowodować to nudności, wymioty i biegunkę.
  • Poinsecja, czyli gwiazda betlejemska – to roślina, którą kupujemy jedynie na Boże Narodzenie. Trudno wyobrazić sobie bez niej święta, dekorujemy nią okna i stoły. Warto jednak zwrócić uwagę, by dzieci nie zbliżały się do rośliny. Kontakt z sokiem, który wydziela powoduje mocne podrażnienia skóry i wysypki. Może okazać się, że święta, zamiast przy stole, spędzimy na nocnej pomocy lekarskiej.
  • Skrzydłokwiat – to jedna z najbardziej popularnych roślin dekoracyjnych uprawianych w domu. Uroczy skrzydłokwiat ma delikatne, ciemnozielone liście odziomkowe i ładne, obrazkowe kwiaty w białym kolorze. Jest bardzo ozdobny, na dodatek ma naprawdę niewielkie wymagania pielęgnacyjne. Jednak jego liście zawierają szczawiany wapnia, więc przypadkowe spożycie może spowodować podrażnienia śluzówki jamy ustnej i przewodu pokarmowego. W skrajnych przypadkach powoduje obrzęki górnych dróg oddechowych.
  • Amarylis – roślina, która w domu zakwita na początku roku. Jej kolorowe, duże kwiaty w kielichowatym kształcie są zapowiedzią, że za chwilę zaczyna się wiosna. Jednak warto wiedzieć, że cebule amarylisów są trujące. I to bardzo mocno. Po ich przypadkowym spożyciu może dojść do poważnych poparzeń błon śluzowych przewodu pokarmowego. Mogą wystąpić także duszności.
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto