Meble ogrodowe - przegląd najciekawszych ofert, opinie, ceny, ciekawostki

Wystarczy kilka promieni słońca i nieco cieplejsze powietrze, a my już mamy ochotę posiedzieć na zewnątrz i nacieszyć się wiosną. Wtedy też zaczynamy szukać mebli ogrodowych i często decydujemy się na nie zbyt szybko, a potem nie jesteśmy z nich zadowoleni. Dlatego podpowiadamy, jakie meble ogrodowe wybrać, by wypoczynek w ogrodzie stał się najprzyjemniejszym elementem dnia.

Meble ogrodowe i meble na balkon – funkcjonalność i cena

Komplety ogrodowe – jak na nich zaoszczędzić

Bardzo często wybieramy akcesoria ogrodowe kierując się ich wyglądem i stylem. Warto jednak przede wszystkim mieć na uwadze funkcjonalność i cenę. Meble ogrodowe mogą być dość drogą inwestycją, zwłaszcza, jeśli stawiasz na stylowe wyposażenie lub jesteś miłośnikiem stylu retro. Komplety ogrodowe mogą kosztować od 800 złotych nawet do 6 tysięcy. W marketach ogrodniczych zestaw, na który składa się kanapa ogrodowa i stół, najczęściej kosztuje w granicach 2-3 tysięcy złotych. Do tego warto jeszcze dokupić takie artykuły ogrodowe jak huśtawki, poduszki i ochraniacze na meble, czy parasol. Może uzbierać się duża kwota.

O wiele taniej jest kupić osobno stół i krzesła bądź fotele. Takie rozwiązanie ma tę zaletę, że nie musisz kupować od razu całego zestawu, pojedyncze elementy możesz kompletować stopniowo przez kilka sezonów. Cena krzeseł i stołu waha się w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za sztukę. To podstawowe meble do ogrodu, możesz je uzupełniać także o mniejsze stoliki, bujane fotele i hamaki czy leżaki w tym samym stylu. Markety i sklepy ogrodnicze zazwyczaj mają kilka serii, które utrzymują się latami, więc nawet po kilku latach możesz dokompletować zestaw.

Meble tarasowe i ogrodowe - funkcjonalność

Poza ceną istotna jest także funkcjonalność. Zastanów się, czego tak naprawdę oczekujesz od swojego ogrodu. Być może chcesz tam urządzać przyjęcia i biesiady, a może potrzebujesz wyłącznie miejsca, w którym możesz zaszyć się z książką. Dopasowanie mebli do swoich oczekiwań jest pierwszym krokiem do stworzenia ogrodu idealnego.

Zwróć jeszcze uwagę na to, że meble ogrodowe powinny być bardziej odporne na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne niż meble tarasowe, które stoją pod dachem. Jedne i drugie za to powinny się łatwo i szybko składać, by można było je błyskawicznie schować w domu lub w garażu w czasie wichury i ulewy. Kanapa ogrodowa, chociaż wspaniale się prezentuje, najczęściej jest także ciężka i nie rozkłada się łatwo. Zanim wybierzesz konkretne akcesoria ogrodowe, zastanów się, czy masz miejsce na przechowywanie ich zimą. W przypadku niektórych materiałów mróz i woda oznaczają, że w przyszłym sezonie znów czeka cię kupowanie mebli.

Meble ogrodowe – wybieramy materiał

Meble ogrodowe z plastiku

Plastik i inne tworzywa sztuczne, na przykład technorattan, są bardzo często wybierane. Przede wszystkim dlatego, że zrobione z ich meble tarasowe i ogrodowe są stosunkowo tanie. Wypoczynek ogrodowy z plastiku może nie jest szczególnie elegancki ani solidy, ale za to cały komplet kosztuje często niewiele ponad 100 zł. Ma także tę zaletę, że łatwo go rozłożyć na części i złożyć w innym miejscu.

Oferta mebli jest bardzo szeroka i możesz przebierać w kolorach lub stylach. Jednak komplety ogrodowe tego rodzaju są nietrwałe. To bardziej meble na balkon, ponieważ w cieniu nie niszczeją tak szybko – ich największym problemem jest odbarwianie się pod wpływem słońca. W ogrodzie wytrzymają kilka sezonów. Technorattan jest często bardziej wytrzymały niż plastik, przy tym ładniej się prezentuje, imitując splot naturalnych włókien. Jednak meble te nie zawsze się rozkładają, warto więc zastanowić się nad miejscem do ich przechowywania.

Komplety ogrodowe – rattan i naturalne włóka roślinne

Rattan to także bardzo często wybierane materiał, podobnie jak wiklina czy włókna bambusa. Są lekkie i trwałe, a przy tym bardzo dobrze prezentują się wśród roślin – są bardzo naturalne, także ze względu na kolor. Wyplatane meble ogrodowe chyba nigdy nie wyjdą z mody, nadają każdemu ogrodowi trochę rustykalnego, a trochę romantycznego charakteru.

Meble z rattanu czy wikliny jednak potrzebują specjalnej pielęgnacji. Nie można pozostawić ich na deszczu, ponieważ źle znoszą nawet niewielką ilość wody. Najbardziej trwałe i wytrzymałe są te zrobione z pędów bambusa lub włókien bananowca, aczkolwiek one także powinny być chowane pod dachem. Są chętnie przeznaczane na meble tarasowe, ponieważ tam są chronione przed wilgocią. Ich kolejną wadą jest to, że ze względu na specyficzny, charakterystyczny styl, zajmują dość dużo miejsca, co utrudnia ich przechowywanie.

Komplety ogrodowe żeliwne lub aluminiowe

W zasadzie moda a meble do ogrodu z żeliwa, stali lub aluminium narodziła się stosunkowo niedawno. Nie chodzi tutaj o te komplety ogrodowe, których stelaż jest metalowy, a siedzisko, oparcie czy blat stołu zrobione z drewna lub innych materiałów, tylko o całe metalowe ewentualnie wykończone szkłem. Są eleganckie i staroświeckie, ciężkie, bogato zdobione, albo przeciwnie – lekkie, małe, minimalistyczne i nowoczesne.

Tego rodzaju meble są bardzo eleganckie. Przede wszystkim nadają się na meble tarasowe, jednak w ogrodzie także świetnie się sprawdzają. Odpowiednio zabezpieczone, będą służyły przez wiele lat. Możesz także od czasu do czasu dodatkowo je pomalować środkiem antykorozyjnym. Mają tylko jedną wadę – są ciężkie i zajmują dużo miejsca, nie składają się. Na zimę raczej należy je schować, musisz więc liczyć się z tym, że trzeba będzie wygospodarować dla nich sporo przestrzeni na strychu lub w garażu.

Tradycyjne meble ogrodowe z drewna

Wiele osób uważa, że tradycyjny, standardowy wypoczynek ogrodowy z drewna to najlepsze wyjście. Uniwersalne, ponadczasowe, lekkie i eleganckie drewniane meble na balkon i do ogrodu są jednak najpopularniejsze. Ich trwałość jest zależna od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim drewniane meble wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Co jakiś czas musisz je czyścić, pokrywać lakierem lub olejem do drewna, a także zabezpieczyć odpowiednim środkiem przeciwgrzybicznym.

Warto także pamiętać o tym, że nie wszystkie rodzime gatunki nadają się na meble, które będą stać w ogrodzie. Najlepiej sprawdza się akacja i dąb, jeśli jednak chcesz mieć coś naprawdę trwałego, koniecznie wybierz takie z drewna egzotycznego. One także muszą być olejowane. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że nie zmieniają koloru z upływem czasu pod wpływem słońca.

Meble tarasowe i komplety ogrodowe – odpowiedni styl

Komplety ogrodowe do eleganckiego ogrodu

Akcesoria ogrodowe tak naprawdę powinny jeszcze pasować do stylu ogrodu. Jeśli chcesz zrobić minimalistyczny, bardzo elegancki i uporządkowany ogród, twoje meble także powinny być bardziej nowoczesne. W takich otoczeniach świetnie sprawdza się kanapa ogrodowa wyłożona jednobarwnymi poduszkami. Dobrze wygląda szkło i wszelkiego rodzaju meble metalowe.

Jeśli chcesz nieco ocieplić tego rodzaju ogród, możesz wstawić meble drewniane, o prostej formie i jasnych lub bardzo ciemnych barwach. Będą wyglądać elegancko, ale nie musisz obawiać się, że przytłoczą aranżację swoją ciężkością. Możesz wybrać szykowne wzory i zaleźć dodatki, które świetnie będą wyglądać na tarasie czy w altanie, jak skrzynki czy donice w tym samym stylu.

Nieszablonowe meble do ogrodu

A może marzy ci się prawdziwy i nieuporządkowany gąszcz kwiatów, roślin pnących i krzewów, wśród których znajdą się liczne i kolorowe mebelki? W takim razie zainwestuj w wyłożone kwiecistymi poduchami fotele rattanowe albo zdecyduj się po prostu na tworzywo sztuczne w najwspanialszych kolorach.

Do nowoczesnych, ale pełnych przepychu i kolorów ogrodów świetnie pasują także meble z palet. Te artykuły ogrodowe to najnowszy krzyk mody. Wykorzystuje się do nich używane już palety, które zostają odnowione i przemalowane na różne kolory. Meble z palet najczęściej są białe i świetnie wpisują się w stylistykę skandynawską. To idealne meble na balkon, ponieważ nie zajmują zbyt dużo miejsca, a przy tym są lekkie i gustowne.