Czym się kierować przy wyborze krzeseł ogrodowych?

Śniadanie na tarasie, obiad w ogrodzie lub wypoczynek wieczorem i organizacja grilla dla znajomych? To wszystko kuszące propozycje, do których realizacji potrzebne są odpowiednie meble, a przede wszystkim krzesła ogrodowe (zobacz na witek.pl) oraz stół. Decydując się na zakup krzeseł do swojego ogrodu, warto zwrócić uwagę na następujące czynniki:

  1. Materiał wykonania, który w znacznym stopniu wpływa na trwałość krzesła, jego odporność na czynniki atmosferyczne, a także stylistykę. Oczywiście najbardziej klasycznym materiałem jest drewno, które jest tradycyjne i bardzo stylowe, a także świetnie sprawdza się do ogrodu, ale także na taras i balkon. Warto pamiętać o tym, że drewno prezentuje się bardzo ładnie, jednak jest mniej odporne niż materiały egzotyczne. Konieczna jest także konserwacja i impregnacja. Można także zdecydować się na krzesła z kutego żelaza lub aluminium - oba te materiały są wyjątkowo trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne. Na uwagę zasługuje także rattan, który od kilku lat jest bardzo cenionym materiałem. Należy unikać krzeseł plastikowych, które nie są trwałe, eleganckie, ani ekologiczne. 
  2. Stylistyka i wygląd krzeseł, czyli te elementy, które mają największe znaczenie wizualne. Oczywiście wygląd uzależniony jest także od materiału i jakości wykonania. Ważna jest jednak także kolorystyka oraz forma krzesła. W sklepach można znaleźć bardzo nowoczesne projekty, które często ciekawie się prezentują.
  3. Ergonomia i funkcjonalność, czyli czynniki, na które zwykle zwracamy uwagę już po zajęciu miejsca w krześle lub przeniesieniu go na inne miejsce. Krzesła ogrodowe muszą być wygodne, jednak nie ma konieczności zakupu takich z poduszkami, ponieważ zawsze można je dokupić i umieścić na siedziskach lub oparciach. Warto także pamiętać o tym, że ogrodowe meble nie mogą być zbyt lekkie, ponieważ przesunie je wiatr.

Jakie krzesła ogrodowe będą odporne na każdą pogodę?

Krzesła ogrodowe są narażone na działanie wielu czynników atmosferycznych, między innymi wiatru, deszczu, promieniowania słonecznego, a czasami nawet padającego śniegu. Oczywiście meble można ustawić pod dachem lub parasolem, jednak nie każdy właściciel ogrodu ma taką możliwość. Zdecydowanie najbardziej praktyczny jest  technorattan, a także metal i aluminium. To właśnie te materiały są najbardziej odporne na czynniki atmosferyczne, a jednocześnie nie wymagają dużo działań pielęgnacyjnych i konserwacyjnych. Na uwagę zasługują krzesła wykonane z lekkiego, antykorozyjnego aluminium, który jest zabezpieczony przed działaniem wody i uszkodzeniami mechanicznymi. Przykładem są krzesła LEON, które świetnie sprawdzą się na różną pogodę. 

Jak zabezpieczyć krzesła ogrodowe przed wpływem pogody?

Na pytanie o zabezpieczenie krześle ogrodowych, należy odpowiedzieć sobie jeszcze przed zakupem i na tej podstawie wybrać odpowiedni materiał. Najłatwiejsze do przechowywania są krzesła metalowe, aluminiowe, z zabezpieczeniem antykorozyjnym. Takie meble warto jednak wytrzeć, jeśli zamokną. W przypadku zakupu krzeseł z drewna lub rattanu, ważna jest odpowiednia pielęgnacja i konserwacja. Tradycyjne krzesła drewniane trzeba co kilka lat pozbawić powłoki ochronnej i zabezpieczyć na nowo. Warto wiedzieć o tym, że w sklepach można znaleźć specjalne pokrowce do przechowywania krzeseł ogrodowych. W przypadku rattanu może pojawić się problem, związany z działaniem wilgoci, dlatego ten naturalny materiał można wybierać tylko wtedy, gdy ogród jest zadaszony. W innym wypadku można zdecydować się na solidny i trwały technorattan. Krzesła wykonane z rattanu należy regularnie odkurzać specjalną końcówką odkurzacza, a także czyścić je w taki sposób, aby nie moczyć tego materiału.  

artykuł partnera

ikona podziel się Przekaż dalej