Funkcja ławki w ogrodzie

Ławka ogrodowa to jeden z najbardziej popularnych obiektów małej architektury w ogrodzie. Często stanowi centralny punkt strefy wypoczynkowej. Czasem jest stawiana bardziej na uboczu. Zawsze jednak ma duże znaczenie praktyczne i estetyczne. Dobrze umiejscowiona ławka ogrodowa może być prawdziwą ozdobą, ale przede wszystkim liczy się jej rola użytkowa.

Oznacza to, że wybierając ten ogrodowy mebel, trzeba zwrócić uwagę na jego stabilność i jakość wykonania. Na to ma zaś wpływ materiał, z którego została stworzona. Kamień, beton, rattan, technorattan, drewno, metal – ławka z każdego z tych surowców będzie się odznaczała innymi właściwościami. Od nich będzie zależeć mobilność mebla, nakład pracy potrzebny do jego konserwacji, komfort użytkowania i wiele innych kwestii.

Instalując ławkę w ogrodzie, trzeba sobie odpowiedzieć na parę ważnych pytań. Jak często ławka będzie przenoszona i czy w ogóle będzie przenoszona? Jak często będzie wykorzystywana? Czy ma służyć cały rok, czy tylko przez sezon letni? Ile osób ma pomieścić? Czy ma służyć tylko do siedzenia, czy będzie spełniać także inne funkcje? To wszystko może wpływać na rodzaj ławki - z podłokietnikami lub bez podłokietników, z oparciem lub bez oparcia, ze skrzynią lub bez skrzyni. Od tego może zależeć wielkość i rodzaj materiałów, które najlepiej będzie wykorzystać.

Oczywiście, kwestie estetyczne również mają znaczenie. Klasyczne drewno będzie pasować właściwie do każdego ogrodu, ale już ławka plastikowa, zwłaszcza w jaskrawym kolorze, może się zbyt mocno odcinać od otoczenia. Aranżacyjna spójność elementów ogrodowego wyposażenia podnosi komfort przebywania w ogrodzie. Dlatego liczy się otoczenie, w jakim ma znaleźć się ławka. Z tego powodu trzeba również zdecydować, czy ma być ona elementem zestawu mebli, czy też będzie zamawiana osobno.

Jaki zatem materiał będzie najlepszy i kiedy się sprawdzi?

Kamienne ławki ogrodowe – trwałość, wytworność, tradycja

W przypadku kamiennych i betonowych ławek zachwycać może ich naturalny charakter. Kamień jest bardzo wdzięcznym materiałem, który odpowiednio przetworzony będzie robił duże wrażenie estetyczne. Jest to też jeden z najtrwalszych materiałów, a do tego jest on odporny na warunki atmosferyczne.

Z drugiej strony jest to surowiec (zwłaszcza w przypadku betonu), który może nagrzewać się na słońcu, zaś w cieniu lub w chłodniejsze dni może odstraszać zimnem. Do tego jest to twardy materiał. To obniża wygodę użytkowania tego rodzaju mebli ogrodowych, zmuszając do korzystania z dodatkowych poduszek. Dlatego dobrym rozwiązaniem bywa połączenie kamienia jako podstawy z drewnem w roli siedziska i oparcia. Takie rozwiązanie ma jednak pewną wadę – o ile kamienne ławki ogrodowe nie wymagają konserwacji, o tyle o drewno trzeba już będzie dbać.

Ponadto, warto podkreślić, że ławki z kamienia lub betonu ustawia się na stałe w jednym miejscu. Z racji swego ciężaru nie należą one do mebli mobilnych, takich, które można z łatwością przenosić. Wypada też dodać, że nie pasują do każdej aranżacji ogrodowej przestrzeni, choćby ze względu na swą formę i masywny wygląd.

Ławki ogrodowe z plastiku – syntetyczna nowoczesność

Jeśli chodzi o plastikowe ławki, to ich główną zaletą jest lekkość i mobilność. Plastik jest także łatwy w czyszczeniu. Ponadto, tego rodzaju meble są odporne na zabrudzenia, promieniowanie UV i czynniki atmosferyczne. Tworzywo sztuczne nie wymaga częstej konserwacji, choć nie oznacza to, że nie należy o nie dbać.

Sporą wadą plastikowych ławek jest to, iż jest to materiał dość nietrwały. Jest on podatny na uszkodzenia i uderzenia, bywa łamliwy i kruchy, a przynajmniej jest zdecydowanie mniej trwały od ławek z metalu czy drewna, nie mówiąc o kamieniu.

Pewnym problemem może być również to, iż plastik nie jest najbardziej ekologicznym materiałem. Nie poddany recyklingowi będzie zalegał jako śmieć przez długie lata zanim natura poradzi sobie z jego rozłożeniem.

Ale też trzeba pamiętać, że są różne tworzywa sztuczne – technorattan, który powstaje z włókien poliuretanowych, można łatwo przetwarzać po zużyciu. Jest on też przykładem tego, że syntetyki mogą doskonale imitować inne materiały – w tym wypadku naturalny rattan. Tworzywa sztuczne odznaczają się wysoką plastycznością. Dzięki temu ławki ogrodowe z plastiku mogą mieć różne kształty i kolory praktycznie z całej palety barw. To poszerza ich możliwości aranżacyjne.

Plastikowe meble ogrodowe mogą być bardzo estetyczne i ładnie komponują się z otoczeniem. W większości wypadków mają też dość niskie ceny, choć koszt ławki z technorattanu może pod tym względem zaskoczyć.

Drewniane ławki ogrodowe – ponadczasowe piękno i elegancja

Meble drewniane są wciąż na topie i prawdopodobnie drewno nigdy nie wyjdzie z mody. Zawsze dobrze się prezentuje, a ze względu na naturalny charakter jest ponadczasowe i pasuje w zasadzie do każdego ogrodu. To tradycyjny materiał, który świetnie się starzeje. Jest komfortowy i wygodny. Drewniane ławki ogrodowe nie są też ciężkie i łatwo je przestawić, a zarazem oferują lepszą stabilność niż ławki plastikowe.

Należy jednak liczyć się z koniecznością konserwacji tego rodzaju mebli ogrodowych. Drewno musi być dobrze zaimpregnowane, a jeśli jest niskiej jakości, a do tego znajduje się w wilgotnym miejscu, to z czasem się wypaczy, zgnije lub ulegnie innym tego rodzaju uszkodzeniom. Drewno wymaga po prostu odpowiedniej i częstej konserwacji. Jest też dość wrażliwe na zmienne temperatury i czynniki atmosferyczne.

Metalowe ławki ogrodowe – odporność i wytrzymałość

Popularne są również ławki metalowe, a zwłaszcza te wykonane z lekkiego aluminium i z odpornej na korozję stali. Nieco rzadziej wykorzystuje się dziś ławki żeliwne. Ławki z metalu cechuje jeszcze wyższa solidność konstrukcji i stabilność niż ławki drewniane. Choć zwiększa się ich ciężar, to zarazem wciąż pozwalają na sporą mobilność, zwłaszcza w przypadku ławek wykorzystujących lżejsze metale. Tego rodzaju meble ogrodowe wyróżniają się wysoką trwałością. Mogą też być bardzo ozdobne – spawane lub kute elementy mają ponadczasowy charakter.

Zarazem ławki z metalu wymagają okresowego czyszczenia i stałej pielęgnacji. Są odporne na czynniki atmosferyczne, ale trzeba je odpowiednio zabezpieczyć środkiem antykorozyjnym i odpowiednimi farbami. Wypada też zauważyć, że wysokie i niskie temperatury mają duży wpływ na komfort użytkowania ławek metalowych. Jak w przypadku ławek kamiennych, tak i w wypadku ławek metalowych mogą być przydatne dodatkowe poduszki.

Dobrym sposobem na rozwiązanie tego problemu, a także zniwelowanie innych wad metalowych ławek ogrodowych, jest ich połączenie z drewnem. Przykładem mogą być ławki ogrodowe firmy KAR STAL, w których nogi zostały stworzone ze stalowych profili i rur, a na oparcia i siedziska wykorzystano drewno. Warto zresztą zwrócić uwagę na ławki tej firmy.

Ławki ogrodowe KAR STAL – solidny charakter w dobrym stylu

KAR STAL to polski producent, którego cechuje wysoka dbałość o detale i jakość wykonania. Posiada szeroki i stale rozbudowywany katalog drewniano-metalowych ławek ogrodowych. Znajdują się w nim zarówno proste modele bez oparcia i podłokietników (np. ławka Indiana czy ławka ogrodowa Kolonia), jak i bardziej ozdobne i stylowe ławki ogrodowe.

To co wyróżnia markę KAR STAL to solidność i wytrzymałość. Ławki ogrodowe takie jak ławka parkowa Ryga – z kutymi elementami ozdobnymi, stabilnym połączeniem elementów za pomocą śrub zamkowych, wysokiej jakości grubą stalą malowaną proszkowo, dwukrotnie impregnowanym drewnem – przetrwają długie lata.

Warto też podkreślić, że KAR STAL jest marką, która umożliwia wykonanie ławek na zamówienie. Oferta firmy jest zatem skierowana także do osób, które pragnęłyby zamówić ławkę o nieco bardziej indywidualnym charakterze - bardziej wyszukanym wzornictwie czy nietypowych wymiarach.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej