Ogród z kącikiem wypoczynkowym: jak wydzielić strefę do relaksu w ogrodzie?

Kącik wypoczynkowy w ogrodzie to doskonałe miejsce do relaksu letnią porą, kiedy pogoda dopisuje a warunki na zewnątrz sprzyjają spędzaniu czasu w salonie pod chmurką. Dobrze wydzielona strefa do odpoczynku potrafi być prawdziwą oazą, w której można się zaszyć o dowolnej porze dnia i korzystać w kameralnym gronie z uroków przebywania na świeżym powietrzu. 

Pierwszym krokiem, jaki trzeba wykonać, aby takie marzenie o ogrodowej strefie relaksu mogło się spełnić, jest wydzielenie miejsca na meble wypoczynkowe. I tutaj wypada zadać sobie pytanie, jakie konkretnie są nasze potrzeby w tym zakresie - projektując strefę wypoczynkową w ogrodzie należy zastanowić się, czego od niego oczekujemy i jakie funkcje ma pełnić. 

Strefa wypoczynkowa w ogrodzie – czego nie może w niej zabraknąć?
Strefa wypoczynkowa w ogrodzie – czego nie może w niej zabraknąć?

Jakie meble ogrodowe wybrać do strefy wypoczynkowej?

Załóżmy, że już ustaliliście, jakie macie oczekiwania i wybraliście lokalizację kącika do relaksu. To dobry moment, aby wyruszyć na poszukiwania idealnych mebli ogrodowych. Strefa wypoczynkowa bez wygodnej sofy, foteli lub krzeseł się nie obejdzie, dlatego nie pozostawiajcie ich wyboru przypadkowi. Kolejnym elementem, któremu powinniście poświęcić pod tym względem równie dużo uwagi, jest stolik ogrodowy. Zgodzicie się chyba, że leżąc w cieniu na kanapie, dobrze mieć w zasięgu ręki blat, na którym można postawić szklankę z orzeźwiającą lemoniadą lub koktajl owocowy? Dobrze dopasowany stolik ogrodowy potrafi naprawdę sporo dobrego tutaj zdziałać, więc nie bagatelizujcie jego roli.

Komfortowa sofa i fotele to nie wszystko… 

Meble wypoczynkowe to coś, czym warto zainteresować się w pierwszej kolejności. Dlaczego? Bo to do nich powinien zostać dopasowany stolik ogrodowy, a nie odwrotnie. Na początku włóżcie całą energię i wysiłek w znalezienie wygodnych siedzisk, a później zajmijcie się poszukiwaniami pasującego do nich stolika. Wcale nie jest przecież powiedziane, że skończy się na jednym egzemplarzu – równie dobrze może się okazać, że w strefie relaksu oprócz stolika głównego, niezbędne będą także jeden lub dwa stoliki pomocnicze. 

Pamiętajcie, że stolik kawowy ogrodowy może pełnić znacznie więcej funkcji niż tylko te, wynikające z jego nazwy. Taki mebel to idealny kandydat do roli ekspozytora na wazony ze świeżo ciętymi kwiatami i rośliny doniczkowe czy podstawę dla świeczników i lampionów. Stolik ogrodowy przydaje się szczególnie podczas wypoczynku w większym gronie, kiedy serwowany jest poczęstunek w postaci zimnych napojów, mrożonej kawy czy lodów. Gdzieś przecież wszystkie te naczynia trzeba postawić, a przeciętnej wielkości stolik ogrodowy oferuje zwykle wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić nakrycia dla 2-3 osób. 

Strefa wypoczynkowa w ogrodzie – czego nie może w niej zabraknąć?
Strefa wypoczynkowa w ogrodzie – czego nie może w niej zabraknąć?

Wybieramy stolik ogrodowy do strefy relaksu – postaw na stylowy i praktyczny model

Choć wybór stolika ogrodowego wydaje się być łatwym zadaniem to w praktyce wygląda to nieco inaczej. Meble ogrodowe są narażone na częsty kontakt z wilgocią i wysokie temperatury, dlatego muszą być wykonane z najlepszej jakości materiałów, które wykazują się dużą odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Wybór stolika ogrodowego powinien uwzględniać nie tylko aspekty wizualne, ale i praktyczno-użytkowe, które pozwalają zachować go w dobrym stanie przez długi czas. 

Jak więc rozpoznać idealny stolik ogrodowy? Odpowiedni model powinien pasować do kompletu wypoczynkowego pod względem wysokości i posiadanych gabarytów. Jeśli oprócz sofy zamierzacie zaaranżować w ogrodzie także fotele czy leżaki to wybierzcie model o większym blacie albo zadbajcie o dodatkowe stoliki pomocnicze. W taki sposób osoby siedzące w sporej odległości od stolika głównego nie będą musiały wstawać za każdym razem, aby odstawić szklankę. 

W ofercie producentów można obecnie znaleźć stoliki ogrodowe wykonane z drewna, metalu oraz technorattanu. Każdy z tych materiałów inaczej reaguje na czynniki zewnętrzne, dlatego zanim wybierzecie konkretny model, zorientujcie się, jakie konkretnie ma właściwości. Stolik ogrodowy z drewna egzotycznego lub technorattanu będzie bardziej odporny na uszkodzenia niż ten z plastiku czy wątpliwej jakości tworzyw sztucznych. Jeśli lubicie materiały o naturalnym wyglądzie to eko rattan może się okazać strzałem w dziesiątkę – to materiał nie tylko wiernie imitujący plecionkę, ale i w 100% podlegający recyklingowi. Wysokiej jakości stoliki ogrodowe znajdziesz na sfmeble.pl - odwiedź stronę i znajdź meble do swojego ogrodu. 

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej