Zalety drewnianych mebli ogrodowych

Drewno to materiał organiczny, który świetnie wygląda w połączeniu z naturą. Jednocześnie jest przytulne, ładnie się starzeje i ma interesującą fakturę. Zaletami drewnianych mebli ogrodowych - na które inspiracje można znaleźć na https://www.leroymerlin.pl/relaks-w-ogrodzie/meble-ogrodowe,a45.html - z pewnością są też ich wytrzymałość oraz trwałość. Odpowiednio impregnowane mogą służyć domownikom przez długie lata.

W przypadku drewna możliwe są też szybkie prace konserwacyjne, np. starcie wierzchniej, zniszczonej warstwy lakieru i wyszlifowanie powierzchni, a potem ponowne polakierowanie czy olejowanie. Takich napraw można dokonać samodzielnie za pomocą papieru ściernego lub szlifierki do drewna i odpowiedniego impregnatu.

Wady drewnianych mebli do ogrodu

Wśród wad drewnianych mebli ogrodowych można wyliczyć nie tylko ich wyższy koszt, ale również sporą wagę. Są cięższe niż meble ogrodowe z technorattanu lub te wykonane z naturalnego rattanu. Trudniej więc je przenosić, a co za tym idzie także przechowywać zimą.

Ogrodowe meble z drewna nie mogą pozostawać na dworze niezależnie od pory roku — drewno jest podatne na szkodliwe działanie wilgoci z opadów atmosferycznych oraz może pęknąć pod wpływem mrozu.

Latem meble do ogrodu z drewna mogą niszczeć na skutek silnego nagrzewania i ekspozycji na światło słoneczne. Żeby zachować dobry wygląd, drewniane meble muszą podlegać stałej pielęgnacji — nie tylko utrzymania w czystości, ale również impregnacji:

 • olejem – który pozwala wydobyć piękno naturalnego drewna, sprawia również, że drobne uszkodzenia mechaniczne, takie jak rysy czy odpryski nie są na nim widoczne. Impregnację tym środkiem trzeba jednak często powtarzać (co najmniej co pół roku), nie uodparnia ona także na wodę ani zaplamienia;
 • lakierem – który nadaje drewnianej powierzchni śliskiego wykończenia, zabezpiecza ją przed wodą oraz plamami. Czyni drewno łatwiejsze w czyszczeniu i bardziej plamoodporne. Niestety, na lakierowanych meblach drewnianych łatwo widać wszelkie rysy i uszkodzenia mechaniczne;
 • bejcą – czyli impregnatem powierzchniowo wnikającym w strukturę mebli z jednoczesnym zachowaniem naturalnych słojów drewna. Bejcowanie nasyca kolor i uszlachetnia wygląd drewna. Ujednolica też barwę mebli. Nie uodparnia jednak materiału, dlatego po jej użyciu należy skorzystać z lakieru lub oleju. W sklepach dostępne są też hybrydy bejcy z lakierami (lakierobejce), które łączą cechy obu impregnatów.

Meble ogrodowe – jakie drewno wybrać?

Meble drewniane są narażone na kontakt z czynnikami zewnętrznymi, takimi jak opady, światło słoneczne, zmienne temperatury. Z tego względu powinny być wykonane z odporniejszego drewna pochodzącego z drzew egzotycznych, np.:

 • bambusa – bardzo lekkie drewno. Wykonane z niego meble wymagają jednak zadaszenia;
 • drzewa teak – jeden z najbardziej odpornych gatunków tropikalnych, którego drewno często wykorzystywane jest na posadzki;

W sklepach dostępne są też meble ogrodowe z rodzimych gatunków drewna:

 • świerku – meble z takiego drewna mają ciemne słoje, co daje ciekawy efekt wizualny. Są dość lekkie i wytrzymałe. Dodatkowo szybko wysycha i łatwo się impregnuje (dobrze wchłania bejce, oleje, lakiery i farby). Wykazuje też niską kurczliwość, dzięki czemu nie będzie się odkształcać;
 • modrzewia – jeden z najtrwalszych gatunków polskiego drewna bez skłonności do pęcznienia, pękania i odkształcania. Modrzew dobrze się suszy i nie jest łatwopalny. Po impregnacji dobrze znosi zmienną pogodę. Meble ogrodowe wykonane z tego rodzaju drewna są jednak jednymi z najdroższych;
 • dębu – ma bogaty naturalny kolor, jednak trudno poddaje się impregnowaniu (bejce, oleje i lakiery słabo wsiąkają w strukturę drewna). Ma jedną niewątpliwą zaletę – zawiera związki czynne (garbniki), które w naturalny sposób chronią meble przed działaniem szkodników i chorobami;
 • robinii akacjowej – błędnie nazywa się to drewno akacjowym. Robinia ma najwyższą z europejskich drzew odporność na warunki atmosferyczne. Wyróżnia się też jasnym kolorem i wyraźną strukturą (widocznością słojów).
Drewniane meble ogrodowe w słoneczny dzień
Zalety i wady drewnianych mebli ogrodowych. Sprawdź!

Niezbędne prace konserwacyjne – jak pielęgnować meble ogrodowe?

Drewniane meble ogrodowe należy stale poddawać impregnacji. Można wybrać:

 • olejowanie, czyli zabezpieczanie olejem, które należy powtarzać średnio co pół roku. Rozpoczyna się je od dokładnego oczyszczenia powierzchni oraz przeszlifowania powierzchni papierem ściernym. Olej nakłada się na drewno, które jest odpylone i suche. Impregnat nanosi się suchą szmatką lub pędzlem ławkowcem o miękkim włosiu. Warto wiedzieć, że dobrze jest nakładać preparat z zapasem, czyli dać go więcej, niż wydaje się tego potrzebować powierzchnia. Zbyt cienka warstwa może niedostatecznie wniknąć w strukturę drewna. Jeżeli przesadzi się z ilością impregnatu, nic złego się nie stanie. Po odczekaniu ok. godziny nadmiar substancji można zetrzeć ścierką lub ręcznikiem papierowym. Uwaga – w przypadku mebli tarasowych i ogrodowych warstw olejowych powinno być minimum 6-8. Między nakładaniem kolejnych warstw trzeba odczekać godzinę;
 • lakierowanie, czyli impregnowanie lakierem nie jest tak żmudne jak olejowanie. Powierzchnię mebla trzeba jednak również przygotować – przeszlifować, odpylić i oczyścić. Dopiero później można nakładać lakier (po wcześniejszym wymieszaniu go w puszce). Robi się to za pomoc miękkiego, szerokiego pędzla. Warto pamiętać, by preparat nakładać w poprzek drewna, aby uniknąć smug. Czas wysychania lakieru może być różny w zależności od jego rodzaju i marki. Po tym jak pierwsza warstwa wyschnie, można nakładać kolejne. Należy także pamiętać, że im większa eksploatacja i narażenie drewna na uszkodzenia, tym więcej lakieru powinno ono przyjąć. W przypadku mebli ogrodowych najlepiej położyć co najmniej 3-4 warstwy. Uwaga – pomiędzy kolejnymi warstwami należy zmatowić powierzchnię papierem ściernym i oczyścić z pyłu. Dzięki temu kolejne warstwy lakieru będą się dobrze trzymały;
 • bejcowanie, czyli malowanie mebli bejcą, również wymaga dokładnego oczyszczenia drewna. Bejcuje się jedynie naturalne, surowe powierzchnie - preparatu nie należy nakładać na meble lakierowane (można jednak najpierw je zabejcować, a potem polakierować). Środek nakłada się miękką szmatką, wykonując przy tym okrężne ruchy. To pozwala płynowi wnikać w pory drewna. Gdy cała bejca ze szmatki wniknie w mebel, należy szybko przetrzeć jego powierzchnię wzdłuż słojów. To pomaga uniknąć plam i zacieków.
Drewniane meble ogrodowe w ogrodzie
Zalety i wady drewnianych mebli ogrodowych. Sprawdź!

Czy istnieje alternatywa dla mebli ogrodowych z drewna?

Szukając tańszych zamienników dla mebli drewnianych, warto sprawdzić warianty takie jak:

 • meble ogrodowe rattanowe,
 • meble ogrodowe wiklinowe,
 • meble do ogrodu z technorattanu.

Pierwsze dwa materiały są lekkie i sprawiają, że meble łatwo się przenosi. Jednak zarówno rattan, jak i wiklina bardzo długo schną po namoknięciu. Czasem zdarza się nawet, że przegniją. Niestety, są też mało wytrzymałe na zużycie – szybko zaczynają odstawać z nich twarde nitki. Mimo uroku i romantycznej lekkości nieszczególnie nadają się do samego ogrodu. Można je jednak postawić na zadaszonym tarasie lub balkonie, w altanie lub oranżerii.

Z kolei technorattan dobrze imituje naturalne materiały i jest znacznie bardziej odporny na czynniki atmosferyczne i zużywanie się oraz uszkodzenia. Ponadto jest elastyczny i dobrze znosi duże ciężary. Nie traci kształtu nawet pod wpływem długotrwałego obciążenia.

Drewniane meble ogrodowe w ogrodzie
Zalety i wady drewnianych mebli ogrodowych. Sprawdź!

Oczywiście w sklepach dostępne są też meble ogrodowe z plastiku. Nie są one niestety dobrą alternatywą dla drewna. Nie tylko nie mają uroku organicznego materiału, dodatkowo lepią się do skóry i mocno nagrzewają. Trzeba przyznać jednak, że są odporne na wilgoć i mogą być w pewnym stopniu trwałe (przetrwają np. 2-3 sezony). Niewątpliwą zaletą jest ich bardzo niska cena i łatwość przechowywania.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej