Rolety zewnętrzne dostępne na www.oknoplast.com.pl/rolety zastępują zasłony i rolety montowane wewnątrz budynku. Są doskonałym izolatorem o każdej porze roku. W słoneczne i upalne dni chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczenia, zaś podczas opadów deszczu, wiatru i mrozów ograniczają wydostawanie się ciepła na zewnątrz budynku. Ponadto rolety stanowią dobrą ochronę przed hałasem płynącym z ulicy, umożliwiają zachowanie prywatności oraz pomagają zabezpieczyć budynek przed włamaniem – w tym celu najlepiej zastosować wzmocnione rolety antywłamaniowe. Oznaczone są symbolami od RC1 do RC6 – im wyższy numer, tym lepszy rodzaj zabezpieczeń. Klasa RC1 i RC2 to rodzaj zabezpieczeń stanowiących utrudnienie dla potencjalnych włamywaczy. Próba ich naruszenia powoduje wywołanie hałasu, co alarmuje mieszkańców o próbie włamania. To najczęściej wybierane zastosowanie w domach jednorodzinnych oraz w mieszkaniach parterowych, mające zniechęcić przypadkowych włamywaczy. Klasy RC3 i RC4 stanowią zabezpieczenie przed próbą wtargnięcia do budynku z użyciem takich przedmiotów jak łom, śrubokręt, wiertarka czy narzędzia do przecinania metalu. Klasy RC5 oraz RC6 tworzone są na zamówienie i chronią przed próbą włamania przy wykorzystaniu ciężkiego sprzętu udarowego.

Czy rolety zewnętrzne antywłamaniowe można zamontować jedynie w nowo powstającym budynku?

Montaż rolet możliwy jest zarówno w nowym budownictwie, jak i w tym już istniejącym. Należy jednak pamiętać o tym, że przy montażu rolety na istniejącym już budynku nie ma możliwości ukrycia obudowy w fasadzie. Aby założyć roletę, należy użyć kaset wystających poza obręb budynku lub przystosować wnękę pod roletę.

Przed zakupem rolet warto zapoznać się z ich rodzajami, aby móc dobrać najbardziej odpowiedni model do budynku, w jakim mają się znaleźć. Wyróżnić można cztery rodzaje rolet zewnętrznych, które znajdziesz w ofercie firmy Oknoplast:

  • Rolety zewnętrzne natynkowe – najbardziej uniwersalny i popularny rodzaj rolet. Tworzone są z aluminium. Ich montaż możliwy jest w istniejącym już budynku (nad lub we wnęce), przez co decyzję o ich zamontowaniu można podjąć w dowolnym momencie. Należy pamiętać, że kaseta będzie widoczna w całości, co może mieć wpływ na efekt wizualny.
  • Rolety zewnętrzne naokienne – takie rolety znajdują zastosowanie w nowym budownictwie lub przy wymianie stolarki okiennej. Tworzone są z PCV. Istnieje możliwość zamontowania ich na stolarkę PCV, aluminium lub drewno. Roleta mocowana jest na górnej części ramy okna, zaś prowadnice po jej bokach. W pierwszej kolejności montowana jest roleta, a następnie okno. Ten rodzaj rolety wpływ na ilość docierającego przez okno światła.
  • Rolety zewnętrzne podtynkowe – ten rodzaj rolet należy uwzględnić już na etapie projektowania budynku, aby móc zagospodarować odpowiednią wnękę, w której ukryty zostanie mechanizm rolety. Ich montaż polega na tym, że skrzynka zostaje umieszczona pod zabudową, dzięki czemu nie jest widoczna w bryle budynku. Tworzone są z aluminium.
  • Rolety zewnętrzne RKS – tak jak w przypadku rolet podtynkowych, ten rodzaj musi zostać uwzględniony na etapie projektu budynku. Roleta RKS montowana jest w nadprożu okna, wzmocniona zbrojeniem ze stalowych prętów. Skrzynka nadproża jest tworzona ze styroporu, a obudowana płytami suprema.

Rolety sterowane mogą być dwojako. Ręcznie — mechanizmem taśmowym lub korbowym, oraz automatycznie, co ułatwia ich podnoszenie i opuszczanie. Doboru rolet oraz systemu sterowania należy dokonywać na podstawie rodzaju budynku i ich przeznaczenia.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej