Najważniejsze cechy

Pierwsze, na co stawiamy – to klasa antywłamaniowa, ponieważ dzięki temu możemy spać spokojnie każdej nocy, wiedząc, że jesteśmy chronieni przez wysokiej jakości drzwi wejściowe (sprawdź na: https://www.aluhaus.com.pl/drzwi-wejsciowe-z-dostawka/). Jest to podstawa systemu ochrony domu i nie należy o niej zapominać. Dzielimy je na klasy RC od 1 do 6. Standardowo, im wyższa klasa tym drzwi są o wiele bardziej odporne na możliwe sforsowanie.

Jeśli zależy Ci na maximum bezpieczeństwa, to stawiaj przede wszystkim na klasę 5-6, które są najczęściej montowane w budynkach użyteczności publicznej jak banki lub sądy. Jednak w miarę dobrą ochronę są w stanie zapewnić Ci drzwi o klasie 3-4, które również posiadają solidną konstrukcję i są wzmacniane specjalnymi kilkumetrowymi prętami.

Kolejnym ważnym parametrem jest współczynnik przenikania ciepła, który jest oznaczany symbolem U. Dzięki niemu wiemy, ile ciepła będzie przenikało przez przegrody w otworach drzwiowych. Jednak jest odwrotnie, niż w przypadku klasy antywłamaniowej, ponieważ im mniejsza wartość U - tym lepsza jest oferowana izolacja cieplna.

Ostatnim najważniejszym aspektem jest ochrona akustyczna. Od niej zależy przede wszystkim zabezpieczenie domu przed wszelkimi dźwiękami z zewnątrz. Jest to współczynnik Rw, który określa izolacyjność akustyczną. Tutaj podobnie, jak w klasie antywłamaniowej – im wyższy współczynnik, tym lepiej, ponieważ gwarantujemy tym sobie o wiele lepsze tłumienie wszelkich dźwięków. Zapewnisz tym sobie pełną ciszę oraz komfort wypoczywania.

Jaki tworzywo wybrać?

W Polsce do najbardziej popularnych drzwi należą te drewniane, których zaletami są: niezwykła wytrzymałość oraz bardzo dobra izolacja cieplna. Nie są niestety tak odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne panujące w trakcie wszystkich pór roku. Najlepiej jest montować je pod zadaszeniami, aby uniknąć ich zniszczenia. Nie są również odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne oraz nie będą stanowiły ochrony w razie pożaru. Kupując drzwi drewniane od renomowanych producentów, masz pewność, że zachowane będą wszystkie parametry i elementy drewniane, dobrze zabezpieczone, nie ulegną szybkiemu zużyciu.

Drzwi stalowe oraz aluminiowe charakteryzują się dobrymi parametrami w klasie antywłamaniowej i ognioodpornej, jednak izolacja ciepła oraz dźwiękoszczelność nie są tak dobre, jak w drzwiach drewnianych. Niestety, może nie być możliwości zmiany wymiarów oraz wykończenia, które także nie podlega malowaniu. Okleina, z jakiej są wykonane, może nie podlegać naprawie w przypadku uszkodzeń mechanicznych. Starannie wykonane, najwyższej jakości drzwi aluminiowe lub stalowe mogą się sprawdzić w domach wymagających niezawodnej antywłamaniowości oraz ognioodporności.

Profile PCV są sztywne, co wpływa na klasę antywłamaniową, ale parametry termiczne i akustyczne są naprawdę dobre. Zdecydowaną zaletą jest ogromna prostota i łatwość w czyszczeniu całych drzwi. Nie przyciągają kurzu i nie brudzą się tak szybko. Słabą stroną jest okleina foliowa, ponieważ nie ma możliwości naprawy jakichkolwiek uszkodzeń, jak w przypadku drzwi stalowych oraz aluminiowych. Produkcja takich drzwi może nie dawać klientowi możliwości personalizacji i ustalenia określonych wymiarów.

Wszystkie rodzaje drzwi wejściowych mają swoje plusy i minusy, a to do Ciebie należy ostateczny wybór. Polecamy skupiać się na sprawdzaniu modeli od renomowanych producentów, ponieważ możesz mieć pewność, że będą starannie wykonane i stworzone z najwyższej jakości materiałów. Życzymy powodzenia!

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej