Jak warunki atmosferyczne wpływają na panele fotowoltaiczne?
Instalacja fotowoltaiczna pozwala nam pozyskać energię elektryczną ze słońca i zasilić nasze urządzenia domowe. Wbrew pozorom, nie oznacza to jednak, że zimą panele fotowoltaiczne nie produkują energii. Sprawdźmy, jak warunki atmosferyczne wpływają na wydajność paneli w poszczególnych porach roku.
Wydajność fotowoltaiki w ciągu roku
Warunkiem działania instalacji fotowoltaicznej jest dostęp do słońca. Właśnie dlatego najwięcej energii z instalacji pozyskamy w okresie od maja do września, kiedy to nasłonecznienie jest około 6-7 razy większe niż w miesiącach jesienno-zimowych. Dla przykładu, w lecie instalacja o mocy 3,19 kWp wyprodukuje około 380 kWh miesięcznie, a w grudniu i styczniu zaledwie 70 kWh. Nie oznacza to jednak, że fotowoltaika zimą nie przynosi nam żadnych korzyści. Pamiętajmy, że w okresie letnim zazwyczaj mamy do czynienia z nadwyżką wyprodukowanej energii, którą oddajemy do sieci energetycznej. Tak zmagazynowaną energię możemy odebrać w miesiącach zimowych, kiedy to nasze zapotrzebowanie jest wyższe aniżeli ilość energii wyprodukowanej przez naszą instalację. Co więcej, nadwyżkę odbieramy w systemie opustów, wedle którego dla instalacji poniżej 10 kWp za każdą 1kWh oddaną do sieci możemy uzyskać 0,8 kWh oraz 0,7 kWh dla instalacji o mocy pomiędzy 10 a 50kWp. Sprawia to, że fotowoltaika w zimie wciąż się opłaca, gdyż roczne zestawienie zysków i strat będzie przemawiać na korzyść inwestora.
Działanie paneli fotowoltaicznych a temperatura
Wysoka temperatura panująca w słoneczne lato niekoniecznie ma pozytywny wpływ na moduły fotowoltaiczne. Jej wzrost prowadzi do zwiększenia drgań wewnątrz sieci krystalicznej ogniw fotowoltaicznych tworzących moduły. W efekcie dochodzi do zaburzenia przepływu elektronów, co prowadzi do obniżenia efektywności całego modułu. Spadek temperatury sprawia, że drgania stają się znacznie mniejsze, a co za tym idzie, ruch elektronów przyjmuje charakter bardziej uporządkowany. Jak się więc okazuje, upały nie przekładają się na większy uzysk energii. To niższa temperatura sprzyja produkcji energii ze słońca! Za optymalną uznaje się temperaturę nie przekraczającą 10 stopni (pamiętajmy jednak, że dni muszą być słoneczne). Współczesne instalacje fotowoltaiczne pracują w temperaturze do -40°C. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii przy ich produkcji.
Fotowoltaika a warunki atmosferyczne
Nie musimy się obawiać, że zachmurzenie bądź opady sprawią, że działanie naszej instalacji zostanie przerwane. Częściowe zachmurzenie prowadzi do obniżenia wydajności modulów, jednak nie aż tak znacząco, nadal wynosi ona od 60 do nawet 80%. Całkowite zachmurzenie powoduje zaś, że wydajność obniża się do ok 20%. Mikroelektrownia nie produkuje energii wyłącznie, gdy nie docierają do niej promienie słoneczne, czyli w nocy.
Pewne utrudnienie w zimie może stanowić zalegająca warstwa śniegu, która pokrywa panele fotowoltaiczne. Śnieg ogranicza bowiem dostęp promieniowania słonecznego. Można tego uniknąć, o ile konstrukcja wsporcza zostanie odpowiednio dobrana. Ponadto, najbardziej optymalne ułożenie to montaż paneli pod kątem 35 stopni. Wówczas śnieg będzie się z nich zsuwał, co zapobiegnie konieczności odśnieżania dachu.
Nie tylko śnieg może wpływać na pracę instalacji fotowoltaicznej, ale i wiatr. Także i w tym przypadku znaczenie ma dobór systemu mocowań paneli. Ich rozmieszczenie w odległości około 10 cm od dachu umożliwia swobodny przepływ powietrza, co obniża temperaturę ogniw, a tym samym, przełoży się na większe napięcie w modułach. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby montażem instalacji fotowoltaicznej zajęli się specjaliści. Zadanie to powierzyć możemy m.in. innogy Polska, która oferuje nie tylko nowoczesne instalacje fotowoltaiczne, ale również montaż oraz pomoc w uzyskaniu dofinansowania.
Działanie paneli fotowoltaicznych jest w głównej mierze zależne od warunków atmosferycznych. Aby instalacja produkowała do paneli fotowoltaicznych muszą przecież docierać promienie słoneczne. Na moduły fotowoltaiczne wpływ ma nie tylko zachmurzenie, ale również wiatr oraz śnieg, dlatego też tak istotny jest ich odpowiedni montaż. Niemniej, okazuje się, że jeśli nasza instalacja zostanie właściwie zamontowana, to będzie produkować energię przez cały rok.
artykuł sponsorowany