Kredyt gotówkowy w dobie Covid-19

Kredyt gotówkowy przede wszystkim kosztuje mniej niż przed pandemią - sprawdź na direct.money.pl. Już w pierwszej tarczy antykryzysowej rząd wprowadził rozwiązania, które sprowokowały Narodowy Bank Polski do obniżenia stóp procentowych w bardzo wyraźnym stopniu. To zaś wymogło na wszystkich kredytodawcach, zarówno bankach, jak i firmach pozabankowych, obniżenie oprocentowania kredytów, a przez to zmniejszenie całkowitego kosztu poszczególnych pożyczek. Ta sytuacja dla kredytobiorców jest oczywiście jak najbardziej korzystna, dla banków jednak niekoniecznie. Obniżenie stóp procentowych w połączeniu z mniejszą liczbą osób, które są w stanie regularnie spłacać swoje zobowiązania, doprowadziło do obniżenia rentowności kredytów i pożyczek. To zaś skłoniło przedstawicieli instytucji finansowych do podniesienia wymagań dla wnioskodawców. Podniesienie wymaganej zdolności kredytowej, uczynienie jedynie stałego i potwierdzonego dochodu podstawą do oceniania stanu finansów poszczególnych kredytobiorców, a także coraz mniejsza tolerancja dla negatywnej historii kredytowej oraz innych zadłużeń - wszystko to sprawiło, że mniej osób może obecnie liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Zmiany te dotyczą zarówno chwilówek, pożyczek, jak i większych kredytów. Uznaje się, że obecnie rata kredytu nie może być wyższa niż 30% udokumentowanego dochodu.

Jak szukać konkurencyjnych ofert kredytu?

Kredyty gotówkowe kosztują obecnie mniej niż przed pandemią, co nie oznacza, że warto decydować się na pierwszą napotkaną ofertę. Warto uważnie przyjrzeć się warunkom panującym obecnie na rynku. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze tej czy innej oferty, koniecznie sprawdź, co do zaoferowania ma konkurencja. Oczywiście mało kto ma dzisiaj czas na to, by sprawdzać ofertę po ofercie i samodzielnie je porównywać, można jednak skorzystać z rankingów kredytów gotówkowych. Podpowiedzą one, jaka wysokość oprocentowania jest obecnie najbardziej konkurencyjna na rynku. Co najważniejsze, zestawienia te są wykonywane nie tylko z uwzględnieniem oprocentowania kredytu, lecz także pozostałych kosztów. Pamiętaj, że na kredyt składa się:

  • wartość pożyczonych pieniędzy
  • oprocentowanie
  • prowizja banku
  • inne koszty (np. ubezpieczenie kredytu).

Oferty porównywać należy z uwzględnieniem RRSO - czyli całkowitego oprocentowania kredytu, które uwzględnia wszystkie koszty zawarte w umowie. Obecnie każdy bank oraz firma pozabankowa mają obowiązek poinformować cię o wysokości RRSO. Klient ma być świadom wszystkich kosztów, natomiast obecność tych danych w informacji handlowej nie zwalnia cię z konieczności dokładnego przestudiowania umowy przed jej podpisaniem.

Kredyt gotówkowy a możliwości finansowe

Podpisując umowę kredytową, trzeba być przekonanym o własnej zdolności do regularnego spłacenia zaciągniętego zobowiązania. Atrakcyjność oferty, zdolność kredytowa to tylko część procesu decyzyjnego. Na samym końcu musisz sam dokładnie przeanalizować, czy rata miesięczna nie zaburzy twojej płynności finansowej, czy nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Pamiętaj, że banki i firmy pozabankowe tylko przyznają ci kredyt, ale spłacić musisz go sam.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej