Jaka jest cena zbiornika na gaz?

Samodzielne przechowywanie paliwa ma szereg korzyści, wiąże się jednak również z pewnymi kosztami. Przeciętny zbiornik na potrzeby średniej wielkości gospodarstwa domowego lub małej firmy wycenia się na około 15000 zł - jest to oczywiście kwota orientacyjna. Finalnie cena zależy zarówno od pojemności, jak i sposobu montażu. Jeśli chodzi o tę ostatnią kwestię, to do dyspozycji pozostają dwie opcje - naziemny lub podziemny zbiornik LPG.

Ten pierwszy jest tańszą alternatywą, ponieważ nie wymaga kosztownych prac z udziałem koparki, a dodatkowo można go zastosować nawet przy wysokim poziomie wód gruntowych. W przypadku montażu pod ziemią cena zbiornika na gaz jest wyższa, ale staje się on zupełnie niewidoczny, a więc nie ingeruje w estetykę otoczenia. Doskonale sprawdzi się to u osób pragnących zachować schludny wygląd podwórka, ale również na małej działce - wymagana odległość od budynków jest mniejsza, niż w przypadku opcji naziemnej.

Inwestując w ogrzewanie LPG warto pamiętać, że cena zbiornika na gaz może zostać znacząco zmniejszona, dzięki uczestnictwie w rządowych i unijnych programach pomocowych. Omawiane paliwo uważane jest za bardziej ekologiczny wybór w stosunku do węgla, dlatego rezygnacja z tradycyjnego “kopciucha” kwalifikuje się do dofinansowania w programie Czyste Powietrze. Kolejną opcją na pozyskanie dodatkowego kapitału jest ulga termomodernizacyjna - zgodnie z jej wytycznymi odliczyć można takie elementy jak zbiornik LPG, węzeł cieplny, kocioł, a nawet same materiały oraz usługi wykonane przy przebudowie instalacji. Wiele firm zajmujących się unowocześnianiem systemów grzewczych oferuje profesjonalne doradztwo w zakresie pozyskania dotacji, aby ułatwić inwestorom wszelkie formalności.

Dzierżawiony zbiornik LPG

Co jednak zrobić, jeśli nawet po uwzględnieniu dofinansowania cena zbiornika za gaz pozostaje zbyt wysoka? Bezpieczną alternatywą może być w takiej sytuacji dzierżawa przydomowego magazynu. Taka inwestycja ogranicza się do wpłaty wstępnej (ok. 5000 zł), a pozostała część kosztów pokrywana jest w postaci odpowiednich opłat rocznych. Konieczne może być również zarezerwowanie wieloletnich dostaw gazu u podmiotu świadczącego usługę dzierżawy. Wypożyczony zbiornik LPG świetnie sprawdzi się też w sytuacji, gdy w niedługiej perspektywie spodziewamy się podłączenia budynku do tradycyjnej sieci gazowej.

ikona podziel się Przekaż dalej