Kredyt hipoteczny – warunki, jakie musimy spełnić?

Modelowym kredytobiorcą jest osoba, która nie ukończyła 35 roku życia i jest osobą zatrudnioną na umowę o pracę na czas nieokreślony. Banki uwielbiają kredytobiorców, przy których ryzyko jest oszacowane jako minimalne. Oczywiście przy kredycie hipotecznym, który jest zobowiązaniem długotrwałym, trudno jest oszacować sytuację, w jakiej będziemy za kilkanaście lat. Jednak możemy być pewni, że umowa kredytowa zgodnie z podpisanymi warunkami, nadal będzie obowiązywać.

Kredyt hipoteczny z wkładem własnym

Kiedyś wkład własny nie był wymagany, ale od kiedy zmieniły się przepisy przyszły kredytobiorca, musi wnieść do kredytu swoje pieniądze. Osoby, które będą starały się o kredyt muszą, mieć to na uwagę i przygotować się do tego. Jest to bardzo ważny element kredytowanie, gdyż jeśli nie będziemy mieli określonej kwoty wkładu własnego, nie dostaniemy pozytywnej decyzji kredytowej. Dlatego, zanim przystąpimy do procedury, musimy zebrać odpowiedni kapitał, takie zebranie może chwilę potrwać i na to też musimy być przygotowani.

Kredyt hipoteczny a nasza zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa to najważniejsza składowa, która wpływa na fakt, czy otrzymamy kredyt hipoteczny, czy nie. Wszystko zależy od poszczególnego banku, jakie czynniki będzie brał pod uwagę, jednak najczęściej są to nasze comiesięczne wpływy na konto osobiste, wiek, płeć, wykształcenie, ilość osób, które zamieszkują wspólne gospodarstwo domowe, historia kredytowa, czy rodzaj umowy, która reguluje stosunek pracy. Wszystkie te zmienne wpływają na nasza atrakcyjność w oczach banku. Musimy pamiętać, że im większa szansa na to, że regularnie będziemy spłacać zobowiązanie bez zakłóceń, tym chętniej otrzymamy finansowanie.

Jak możemy wpłynąć na naszą zdolność kredytową?

Jest kilka prostych trików, które możemy zastosować, aby naszą atrakcyjność w oczach banku wzrosła. W tym celu warto przejrzeć internetowe porady specjalistów albo bezpośrednio skonsultować się z doradcą kredytowym, który dostosuje zmiany do naszej indywidualnej sytuacji. Jest to bardzo ważne, gdyż już niewielkie zmiany mogą w sposób istotny poprawić naszą zdolność. Jeśli jesteśmy posiadaczami karty kredytowej, nawet takiej, której nie używamy, to nasza zdolność leci w dół o parę punktów. Gdy z niej zrezygnujemy odpowiednio wcześniej, nasza pozycja negocjacyjna ulega poprawie.

Jak wybrać najlepszą ofertę kredytu hipotecznego?

Do kredytu hipotecznego należy się odpowiedni przygotować, w pierwszej kolejności należy monitorować rynek kredytów i patrzeć, jak banki przygotowują oferty, aby móc stwierdzić, że oferta, która wybraliśmy, jest korzystna. W przypadku kredytu hipotecznego najczęściej najbardziej okazyjna oferta to ta najtańsza. W przygotowaniach może nam pomóc ranking kredytów hipotecznych, gdzie przedstawione są najlepsze oferty, które dowolnie możemy ze sobą porównywać. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wyliczania naszej zdolności kredytowej, zanim pójdziemy do doradcy, możemy sami skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej i samodzielnie obliczyć ją w zaciszu własnego domu. Takie samodzielne przygotowanie się będzie na wagę złota i pomoże nam uniknięcia błędów amatora i zdecydowanie skróci czas procedury.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kredyt hipoteczny?

W pierwszej kolejności ważna jest nasza sytuacja ekonomiczna, kredyt powinien być wybrany tak, abyśmy mogli normalnie żyć i funkcjonować. Dlatego wybierając zobowiązanie w pierwszej kolejności, musimy zwrócić uwagę na wysokość RRSO, to właśnie ten wskaźnik pokazuje nam, ile będzie kosztował cały kredyt. Im wyższe RRSO, tym więcej będzie kosztował kredyt, jest to prosta zasada, którą warto zapamiętać. Dodatkowo musimy znaleźć kredyt, którego rata będzie nam odpowiadała, nie może doprowadzić do sytuacji, w której będziemy żyli dosłownie na styk. Te wszystkie zasady dokładnie przedstawi nam doradca kredytowy, który dokładnie prześledzi naszą sytuację kredytową. Jest to ważne, aby skonsultować się ze specjalistą, szczególnie jeśli samodzielnie nie posiadamy wiedzy, która ułatwi nam pozyskiwanie zobowiązania.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej