Mozaika podłogowa – jak czyścić i pielęgnować
Uwielbiamy płytki podłogowe za ich uniwersalność, ponadczasowość, piękną prezencję i… łatwe czyszczenie. Czym powinniśmy myć płytki ceramiczne, by przez długi czas prezentowały się doskonale?
Po płytki podłogowe sięga się od wielu lat. Dawniej było to podyktowane głównie względami praktycznymi. Teraz natomiast mamy do wyboru szeroki przekrój wzorów, a przez to są nie tylko funkcjonalne, ale i bardzo dekoracyjne.
Płytki podłogowe czyścimy często
Przede wszystkim, jeśli chcemy, by mozaika podłogowa (sprawdź na: www.rawdecor.pl) długo wyglądała świetnie, musimy zwrócić uwagę na ich jakość. Płytki podłogowe są one znacznie intensywniej eksploatowanie aniżeli te, które ułożymy na ścianie. Przynosimy do domu na butach brud, piasek, na podłogę może się coś wysypać lub wylać. Oznacza to, że płytki są narażone na wiele zabrudzeń i myć je musimy dosyć często. Do zwykłej codziennej pielęgnacji wystarczy tak naprawdę szczotka i zmiotka albo odkurzacz. To najprostszy sposób, by pozbyć się okruchów, kurzu, sierści. Ale na tym nie koniec. W końcu by nasze płytki prezentowały się estetycznie, muszą być idealnie czyste, a to znaczy, że poza odkurzaniem, przynajmniej co kilka dni powinniśmy je umyć.
Nie każdy płyn będzie dobry
W sklepach jest mnóstwo preparatów do utrzymania czystości, ale nie każdy z nich możemy zastosować do czyszczenia wszystkich powierzchni. Szczególną ostrożność zachowajmy w przypadku silnych środków, takich o mocnym składzie, silnych właściwościach dezynfekujących itd. Może się okazać, że po brudzie nie będzie śladu, ale nasze płytki nie będą wyglądać zachwycająco. Przy żrących środkach, zwłaszcza kiedy użyjemy ich w nieodpowiednich proporcjach, może dojść do uszkodzenia. Płytki mogą stracić swój pierwotny kolor albo zaczną pojawiać się na nich rysy.
W przypadku zwykłych codziennych zabrudzeń wystarczy tak naprawdę woda i gąbka lub mop, albo łagodny detergent do naczyń. Większym kłopotem mogą być duże i stare plamy. Najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganiem poprzez usuwanie ich na bieżąco, kiedy są świeże.
Kilka zasad na temat czyszczenia
Do mycia płytek doskonale sprawdzają się także preparaty o odczynie zasadowym. Natomiast kiedy myślimy jak pozbyć się kamienia, który powstał po myciu twardszą wodą, możemy sięgnąć po preparat o odczynie kwaśnym. W przypadku starszych i trudniejszych zabrudzeń nanieśmy odrobinę środka myjącego na plamy, zostawmy go na jakiś czas, by związki aktywne mogły rozpuścić znajdujący się na płytce brud, a następnie umyjmy podłogę.
Wśród najbezpieczniejszych środków, które z jednej strony nie szkodzą środowisku, z drugiej nie naruszą powierzchni płytek, a wyczyszczą i nabłyszczą powierzchnię, jest ocet. Radzi sobie ze smugami i brudnymi fugami. Ma też właściwości antybakteryjne. Można go nanieść bezpośrednio na płytkę lub rozcieńczyć z wodą. Niektórzy polecają zmieszanie octu z sodą oczyszczoną, ale z tym zachowajmy ostrożność – soda może zarysować powierzchnię płytek. Poza tym zawsze możemy sięgnąć po zwykłą wodę i łagodny detergent, o czym było wyżej i też nasza podłoga będzie lśnić czystością.
artykuł sponsorowany
Pozdrawiam serdecznie