Płytki stopnicowe – jak wybierać i układać płytki na schodach zewnętrznych?
Wybierając płytki stopnicowe na schody zewnętrzne musimy upewnić się, że posiadają odpowiednie parametry techniczne. Szukajmy płytek wykonanych z gresu lub klinkieru – te rodzaje ceramiki są najbardziej odporne na wahania temperatury, działanie wody i inne, nieprzyjazne warunki atmosferyczne.
Z tego artykułu dowiesz się:
Nasze schody muszą być nie tylko trwałe, ale również bezpieczne. Powierzchnie stopnic są fabrycznie dostosowywane w sposób zapobiegający poślizgnięciom. Zabezpieczenia antypoślizgowe na schody zewnętrzne określane są parametrem R. Bezpieczne płytki będą miały oznaczenia R10-R1. Dodatkowym zabezpieczeniem są również ryflowania i tłoczenia. Płytki ryflowane na schody posiadają podłużne nacięcia lub wypukłości na przedniej części, które zwiększają przyczepność podeszwy butów i zapobiegają wypadkom.
Jak ułożyć płytki stopnicowe na schodach zewnętrznych?
Układanie płytek musimy wykonać w suchy, pogodny dzień. Zaprawa klejowa i fuga muszą spełniać wymogi mrozoodporności i niskiej nasiąkliwości. W miejscach styku schodów ze ścianą i pod cokołami musimy również pamiętać o ułożeniu taśmy uszczelniającej.
Zestaw płytek schodowych zawiera stopnice proste i/lub stopnice narożne, podstopnice oraz cokoły – zestaw certyfikowanych antypoślizgowych płytek stopnicowych znajdziemy na https://domni.pl/produkty/plytki/plytki-stopnicowe. Wybór produktów z jednej kolekcji znacznie ułatwia układanie płytek na schodach. Docięte do odpowiedniej wysokości podstopnice i cokoły o kształcie zapewniającym idealne dopasowanie sprawią, że aranżacja schodów zewnętrznych będzie nie tylko trwała ale również estetyczna.
1. Ułóż płytki bez klejenia.
Każdą pracę budowlaną, w tym układanie płytek na schodach musimy odpowiednio zaplanować i przygotować się do niej. Wtedy łatwo określimy ilość materiałów potrzebnych do wykończenia naszej powierzchni oraz miejsca przycięcia płytek. Projekt układu płytek powinien uwzględnić przycięcia – aby były estetyczny, docięcia powinniśmy umieścić w najmniej widocznych miejscach, czyli przy ścianie i zewnętrznym krańcu stopni. Symetryczny rozkład płytek jest zawsze dobrym rozwiązaniem.
2. Pamiętaj o spadku
Każda z zewnętrznych przestrzeni, takich jak tarasy, schody czy podesty muszą mieć odpowiedni kształt, aby umożliwić prawidłowe odprowadzenie wody. Spadek na poziome 1-2% sprawi, że woda będzie swobodnie spływać po powierzchni stopni i nie tworzyć niebezpiecznych kałuż.
Spadek musi być wykonany już na etapie wylewania schodów. Przez ułożeniem płytek musimy sprawdzić poziomicą, czy wykonawca uwzględnił odpowiednie nachylenie stopni. Jeśli nie zostały wykonane prawidłowo, położenie płytek możemy skorygować masą szpachlową.
3. Przygotuj podłoże pod płytki
Powierzchnia schodów przed układaniem musi być czysta i odpowiednio długo wysezonowana. Klejenie
płytek na schody zewnętrzne możemy zacząć dopiero po upływie 28 dni. Usuwamy pył, kurz i w razie
potrzeby wyrównujemy stopnie. Nierówności i ubytki spowodują pękanie płytek i uszkodzenie schodów.
4. Przygotuj podłoże pod płytki
Powierzchnia schodów przed układaniem musi być czysta i odpowiednio długo wysezonowana. Klejenie płytek na schody zewnętrzne możemy zacząć dopiero po upływie 28 dni. Usuwamy pył, kurz i w razie potrzeby wyrównujemy stopnie. Nierówności i ubytki spowodują pękanie płytek i uszkodzenie schodów.
5. Zagruntuj powierzchnię i wykonaj hydroizolację
Powierzchnia betonowej wylewki musi być zabezpieczona przed działaniem wilgoci i zapewnić masie szpachlowej odpowiednią przyczepność. Wykonamy to przy użyciu preparatu gruntującego o odpowiednich właściwościach. Producenci zalecają położenie dwóch warstw dwuskładnikowej powłoki uszczelniającej. Pierwszą warstwę nakładamy grubym pędzlem, dokładnie wcierając w powierzchnię betonu i zostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Drugą warstwę masy uszczelniającej nałożymy pacą, zwracając uwagę na równomierne rozprowadzenie produktu na schodach. Grunt, izolację oraz taśmę uszczelniającą musimy położyć w miejscach styku schodów ze ścianą i wszędzie tam, gdzie planujemy ułożyć cokoły wykończeniowe.
Schody wykończone stopnicą z kapinosem w kolorze posadzki stworzą spójną i trwałą aranżację tarasu. Fot. Cerrad
Dlaczego warto wybrać stopnice schodowe?
Schody zewnętrzne wykończymy szybciej i łatwiej stosując gotowe, dedykowane rozwiązania. W przeciwieństwie do bazowych płytek podłogowych, kształt i rozmiar stopnic schodowych nie wymaga wiele dodatkowej obróbki. To pozwala uniknąć nakładów pracy związanej z docinaniem i tworzenia niepotrzebnych, bezużytecznych odpadów. Gotowe płytki stopnicowe z ryflowaniem lepiej zadbają o bezpieczeństwo naszych schodów, niż gładki gres podłogowy.
artykuł sponsorowany