Ukorzenianie papirusu nie jest trudne. Jednak nie wszyscy wiedzą, jak to zrobić

Zielone liście papirusu, a także rozmnażanie i ukorzenianie papirusa w wodzie
Cibora papirusowa, zwana też papirusem nadaje się do ukorzenienia w wodzie, fot. prwstd
ikona podziel się
Opublikowano: 02.03.2024 r., 18:55 | Autor: Katarzyna Kaźmierczak-Milewska
Papirus to ciekawa roślina ozdobna. W naszych domach można hodować kilka gatunków, które zachwycają swoimi wspaniałymi liśćmi. Hoduje się go jako roślinę domową ze względu na ładny pokrój. Papirusy szybko i łatwo się rozmnażają, ale nie wszyscy wiedzą, jak je ukorzenić. Okazuje się, że ta roślina ma w tym względzie naprawdę szczególne wymagania.

Cibora papirusowa w doniczce

Papirus to drzewo, które można spotkać na Madagaskarze i Półwyspie Arabskim. Zwyczajowo jednak tak nazywa się rośliny z gatunku Cibora. To aż 700 gatunków, z których wiele nadaje się do uprawy w doniczkach.

W Polsce najbardziej znana jest cibora papirusowa. To z niej wytwarzano słynne egipskie papirusy. Teraz można uprawiać ją w domu, ponieważ ma wspaniałe liście. Wyrastają na długich łodygach i składają się z bardzo licznych, wąskich listków, które rozkładają się promieniście.

Cibory w doniczce mogą osiągnąć około 1,2 m wzrostu. Są naprawdę bardzo duże, a dzięki temu tak oryginalne. Często otacza się je wstążką i przywiązuje do palika, ponieważ mogą być dość podatne na złamania. Cibory pięknie wyglądają w zestawieniu z palmami, dużymi monsterami czy drobnymi kwiatami o dekoracyjnych liściach.

Ukorzenianie papirusu w wodzie

Najbardziej znanym sposobem na rozmnażanie roślin doniczkowych jest ukorzenianie ich w wodzie. Wstawia się do wazonu wypełnionego ciepłą wodą łodygę lub obcięte liście. Większość roślin doniczkowych szybko wypuści korzenie i będzie można je przesadzić do doniczki. Ale nie papirus.

Papirusy oczywiście także można ukorzeniać. To świetny sposób na rozmnożenie rośliny. Jednak warto wiedzieć, że ukorzenia się je… do góry nogami. Ukorzenić można pęd posiadający liście o długości od 5 cm. Jeśli są długie, można je lekko skrócić. Gałązkę wkłada się do wazonu z wodą na mniej więcej dwa tygodnie.

Po tym czasie powinny się pojawić drobne korzonki na gałązkę. Trzeba trochę odczekać, ale już po kilku dniach można wsadzić gałązkę do ziemi. Używa się doniczki wypełnionej uniwersalnym podłożem i warstwą drenażu. Można także zastosować ziemię do palm.

Młody papirus w doniczce

Kolejnym sposobem na rozmnażanie papirusu jest podział. W czasie przesadzania rośliny do nowej doniczki, można przeprowadzić podział bryły korzeniowej. Wystarczy dokładnie usunąć ziemię z korzeni, delikatnie je rozplątać i podzielić na kilka części. Należy je podciąć i wsadzić do doniczki.

Wsadzone do podłoża w doniczce części papirusu łatwo się przyjmują. Trzeba jedynie wykazać się odrobiną cierpliwości, ponieważ może to nieco potrwać. Powinny jednak szybko wypuszczać nowe liście i się zagęszczać. W krótkim czasie uzyskasz kilka świetnej jakości, dużych roślin. Tak przygotowany papirus ma takie same wymagania, jak do tej pory.

Młode papirusy należy regularnie podlewać. Pod tym kątem roślina jest wymagająca i w upalne dni lub przy centralnym ogrzewaniu, kiedy powietrze jest suche, nawet jeden dzień bez wody odbije się na kondycji rośliny. Poza tym warto zadbać o nawożenie. Idealnie sprawdzają się nawozy mineralne lub mieszanki do zasilania palm.

Papirus w doniczce w mieszkaniu oraz ukorzenianie i rozmnażanie papirusu w wodzie
Liście papirusa można wykorzystać do rozmnażania rośliny krok po kroku, fot. Асель Иржанова

Źródła:

  • https://home.morele.net/ogrod-i-balkon/papirus-jako-roslina-doniczkowa/
  • https://malaszklarnia.pl/blog/papirus-cibora-uprawa-pielegnacja-i-odmiany/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto