Planując budowę i aranżację tarasu należy pamiętać, że powinien on być spójny stylistycznie z budynkiem. W pewnym sensie jest przedłużeniem salonu, dlatego warto zadbać o spójność aranżacji wewnętrznej i zewnętrznej. Oprócz wymienionych podstawowych zasad projektowania przestrzeni, wybierając rozwiązania tarasowe, należy także wziąć pod uwagę takie parametry, jak trwałość wykorzystanych materiałów oraz szybkość i łatwość budowy. Niezwykle istotny jest też design poszczególnych elementów aranżacji, który decyduje o efektowym wyglądzie całości. Podstawą koncepcji projektowej tarasu jest jego nawierzchnia, a materiałem spełniającym opisane kryteria są kostki i płyty betonowe. Oferta betonowych płyt tarasowych jest bardzo szeroka, są one dostępne w wielu formatach, kształtach i kolorach, a przy tym można je układać na różne sposoby. Z betonowych prefabrykatów można wykonać wiele ciekawych, a przy tym bardzo stylowych elementów małej architektury. Oto sześć inspirujących pomysłów na aranżację tarasu. Zobacz też więcej na
https://www.polbruk.pl/pl/architektura

1. Jodełka w salonie i na tarasie

Architekci wnętrz coraz częściej wykorzystują w projektach wnętrz „jodełkę”. W jodełkę układane są płytki łazienkowe i kuchenne, parkiety oraz panele podłogowe. Tapety, a nawet meble mają jodełkowe wzory. Nazwa tego sposobu układania elementów wynika z podobieństwa do igieł na gałęzi jodły. „Jodełkę” możemy mieć w salonie na podłodze, ale też … na tarasie. W ten sposób można ułożyć płyty betonowe Polbruk Oland, które mają uniwersalną grubość 6 cm, trzy wymiary: 14x28 cm, 14x42 cm oraz 14x56 cm, gładką fakturę i są dostępne w kilku odcieniach stylowych szarości: kolorze białym, nerino, stalowym oraz bazaltowym. Płyty Oland doskonale pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacji. Można z nich wykonać nie tylko taras, ale także ogrodowe ścieżki. „Jodełka” pochodzi z czasów Imperium Rzymskiego. Ta technika budowy i układania elementów znana była pod nazwą “Opus Spicatum”, co oznacza “kolczasty” i miała bardzo praktyczny wymiar. Dzięki takiemu ułożeniu kamieni czy cegieł, nacisk na powierzchnię był bowiem lepiej absorbowany i amortyzowany.

Polbruk Oland
Polbruk Oland

2. Heksagon rządzi wewnątrz i na zewnątrz

Kształt heksagonu, podobnie jak jodełka, to bardzo popularny i modny trend w aranżacjach wnętrz, który również można wykorzystać na zewnątrz. Taki kształt ma płyta tarasowa Polbruk Exa. Ma ona wymiar 56,3×43,2 cm, gładką fakturę i jest dostępna w kolorach: taupe i folk. Doskonale pasuje do nowoczesnych budynków i gwarantuje niezwykły efekt aranżacyjny. Taras z płyt Exa można standardowo zakończyć równą linią, bądź zachować nierównomierność wynikającą z kształtu płyt i efektownie połączyć je z trawnikiem lub drobnoziarnistym grysem. To drugie rozwiązanie aranżacyjne dotyczy tarasów budowanych na równi z gruntem. Modny kształt heksagonu obecny we wnętrzach i widoczny na płytkach, tapetach, meblach, tkaninach lub dodatkach, można więc teraz z powodzeniem przenieść na otoczenie zewnętrzne, bo Exa to doskonały pomysł nie tylko na oryginalny taras, ale też diznajerskie alejki i ścieżki. Z płyt Exa można je zaaranżować metodą step-by-step, która polega na ułożeniu elementów w równych odstępach od siebie, zbliżonych do długości kroku.

Polbruk Exa
Polbruk Exa
Polbruk Exa
Polbruk Exa

3. Wielki format – must have na tarasie

Niezwykle modne są też duże, jednolite płaszczyzny wykończone wielkoformatowymi płytami. Doskonale komponują się one z nowoczesnymi domami i minimalistycznymi wnętrzami. W tej grupie zdecydowanymi bestsellerami są płyty Polbruk Magna i Polbruk Lamell. Magna to jedna z największych płyt dostępnych na rynku, ma wielkość 50x75 cm i 75x100 cm,  gładką fakturę oraz dwie grubości do wyboru: 8 i 10 cm. Płyty betonowe o takich grubościach zalecane są na podjazdy, ale można je także wykorzystać na tarasach oraz do budowy opasek wokół domu, alei i ścieżek. Magna dostępna jest w dwóch modnych kolorach: nerino i latte, idealnie pasujących do nowoczesnego stylu. Płyta Lamell jest nieco mniejsza, bo ma format 60x40 cm, ale może pochwalić się równie atrakcyjnym i nowoczesnym designem. W fakturze gładkiej jest dostępna w kolorach: stalowym i nerino, a w przypominającej naturalny kamień, fakturze płukanej – kolorze ritmo_d, czyli melanżowej szarości. Wielkoformatowe płyty nadają otoczeniu domu nowoczesnego charakteru i wspaniale komponują się z modernistycznymi budynkami. Wyglądają bardzo elegancko i gwarantują niepowtarzalny efekt.

Polbruk Lamell
Polbruk Lamell
Polbruk Lamell
Polbruk Lamell
Polbruk Magna
Polbruk Magna
Polbruk Magna
Polbruk Magna

4. Geometria form

Kolejnym trendem, który doskonale odnalazł się w przestrzeni zewnętrznej są geometryczne kształty. Przykładem rozwiązania, które bardzo elegancko prezentuje się na tarasie są płyty betonowe Polbruk MultiComplex. Są dostępne w trzech rozmiarach 20x40 cm, 40x40 cm i 40x60 cm, trzech odcieniach szarości: stalowym, bazaltowym i nerino oraz ciepłych tonacjach latte, ivory, cortado i masala. Mnogość formatów i opcji kolorystycznych pozwala na układanie płyt MultiComplex. w różnych konfiguracjach. Płyty mają grubość 6 cm i są przeznaczone do wykorzystania w ruchu pieszym czyli na tarasy i alejki oraz ścieżki.

Polbruk MultiComplex
Polbruk MultiComplex
Polbruk MultiComplex
Polbruk MultiComplex

5. Schody nie wychodzą z mody

W niektórych przypadkach taras jako element łączący salon z ogrodem wymaga wyniesienia powyżej powierzchni ogrodu. I tu z pomocą znowu przychodzą prefabrykaty betonowe. Różnice wysokości można zredukować przy pomocy gotowych stopni schodowych. Takie stopnie nie wymagają budowy podkonstrukcji ani wykończenia, a najlepszym przykładem funkcjonalnego i atrakcyjnego wizualnie rozwiązania są stopnie Grando. Są to betonowe, odporne na uszkodzenia, monolityczne bloki o wysokości 15 cm, dostępne w dwóch fakturach: łamanej, która przypomina łupany kamień i gładkiej. W fakturze łamanej mają wymiar 40×100 cm i występują w kolorach: nerino, grafitowym, latte i hawaii. W fakturze gładkiej stopnie Grando są dostępne w rozmiarze 46x100 cm i tych samych kolorach. Nowością rynkową jest stopień Grando 40 w rozmiarze 40x100 cm, fakturze gładkiej i nowych opcjach kolorystycznych: kolorze stalowym i grafitowym. Stopnie Grando doskonale sprawdzają się w każdej aranżacji. Gładkie pięknie prezentują się w nowoczesnych projektach, a płukane wspaniale pasują do aranżacji śródziemnomorskich i rustykalnych.

Stopień Grando
Stopień Grando
Stopień Grando
Stopień Grando

6. Urzekające murki ogrodowe

W przypadku podniesienia tarasu, oprócz stopni schodowych, warto zastanowić się także nad „obudową” jego ścianek bocznych. Ciekawym rozwiązaniem, które będzie tu niezwykle pomocne, są murki ogrodowe. Najczęściej służą one do zniwelowania różnic wysokości terenu, ale pełnią też funkcję dekoracji. Bardzo stylowo, klimatycznie i odrobinę tajemniczo prezentuje się murek Albero przypominający kamienne murki z łupków skalnych pochodzące z włoskiej Toskanii. Doskonale nadaje się on do obudowy tarasu, ale można go również wykorzystać do stworzenia wielu elementów małej architektury np. oryginalnych donic, grilla, fontanny, a nawet mebli ogrodowych. Murek Albero układa się z gotowych modułów, dzięki czemu jego budowa jest szybka i prosta. Pojedynczy moduł ma wymiar 7,7 cm wysokości, 18 cm szerokości oraz 41 cm długości. Albero jest dostępny w dwóch kolorach: alpen i brenta.

Murek Albero
Murek Albero
Murek Albero
Murek Albero

7. Stylowe donice to podstawa

Trudno wyobrazić sobie taras czy ogród bez donic. Donice i doniczki od zawsze towarzyszą uprawie roślin w domu. Urban jungle to najmodniejszy styl aranżacji wnętrz w 2021 roku. Ma on naturalnie wpływ na trendy w projektowaniu przestrzeni zewnętrznej, w której coraz częściej eksponuje się donice. W otoczeniu modernistycznych budynków, bardzo atrakcyjnie prezentuje się betonowa donica Tigela. Ma ona minimalistyczny design, który wspaniale komponuje się z nowoczesnym stylem. Tigela stanowi też doskonałe uzupełnienie ogrodowych stylizacji. Jej niewątpliwym atutem jest to, że donice można układać jedna na drugiej, co pozwala na tworzenie atrakcyjnych wielopoziomowych kwietników i zielonych ścian. Tigela ma wymiary 40x40 cm oraz wysokość 33 cm i wyglądem przypomina sześcian. Jest dostępna w gładkiej fakturze i kolorach: stalowym oraz grafitowym. Zobacz więcej na
https://www.polbruk.pl/pl/katalog-polbruk-2021.html

Donica Tigela
Donica Tigela

Niezależnie od wybranego stylu aranżacji, charakteru dodatków i elementów małej architektury pamiętajmy o tym, że w przestrzeni wokół domu główną rolę powinna zawsze odgrywać zieleń. Warto otaczać się roślinami i wychodząc na taras, spoglądać na zimozielone bukszpany i żywotniki,  urokliwą lawendę, czy na przykład wysokie trawy ozdobne lub bujne różaneczniki.

https://www.polbruk.pl/pl/usluga-projektowa-2020.html

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Polbruk S.A. – to największy obecnie producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.

O firmie

  • www.polbruk.pl
  • www.facebook.com/polbruk
  • www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/
  • www.facebook.com/JestemFachowcem

Artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny