Co warto wiedzieć przed wjazdem samochodem do Czech?

Wymagane dokumenty i czeska waluta

Aby wjechać do Czech, należy mieć przy sobie dowód osobisty, który od daty wjazdu ważny będzie jeszcze przez minimum 6 miesięcy. Warto mieć przy sobie również kartę ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ lub dowolne ubezpieczenie turystyczne wykupione przed wyjazdem. Dzięki niemu będziemy bowiem zabezpieczeni na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia podczas podróży. Zapewniona też zostanie nam podstawowa opieka medyczna, a my nie zapłacimy za nią niebotycznych sum. Z dobrym ubezpieczeniem turystycznym można być też spokojnym o m.in. transport medyczny albo ewentualne koszty ratownictwa. Jadąc do Czech samochodem, nie trzeba mieć Zielonej Karty, ale już obowiązkowe jest posiadanie ważnego ubezpieczenia OC. Jeśli chodzi o NNW, jest ono zalecane.

W Czechach obowiązuje korona czeska (CZK). Możesz zaopatrzyć się w tę walutę, będąc jeszcze w Polsce. Jej posiadanie jest dość istotne, gdyż w małych czeskich miejscowościach czasami nie można płacić kartą. Oczywiście płacenie nią jest powszechne, jednak nie zawsze wszędzie się to udaje. Jeśli w Polsce nie zdążysz wymienić waluty na czeską, nie musisz się martwić. Przed i po przekroczeniu granicy zwykle jest mnóstwo kantorów, w których zamienisz złotówki na korony.

Czy do Czech potrzebne są winiety?

Jeśli mamy zamiar korzystać z czeskiej infrastruktury drogowej, konieczne będzie wykupienie elektronicznej winiety. Bardzo ważne, aby pozyskać taką na czas, żeby uniknąć w podróży niepotrzebnych opóźnień. Do przejazdu drogami, które objęte są w Czechach opłatami, zawsze potrzebna jest ważna e-winieta. Gdy takowej się nie posiada, należy liczyć się z dużym mandatem. Za jazdę bez ważnej winiety grozi grzywna od ok. 900 złotych w górę. Kara może jednak wzrosnąć nawet do prawie… 4000 tysięcy złotych! Właśnie dlatego należy zaopatrzyć się wcześniej we właściwą e-winietę i wsiąść do pojazdu ze spokojniejszą głową.

W Czechach opłatami objętych jest ok. 90% dróg regionalnych i krajowych. Te nie wymagające opłat podpisywane są jako drogi „bez poplatku”, czyli bez opłaty. Unikanie dróg, które są objęte opłatami, jest niemal niemożliwe. eWiniety Czechy przez internet to pewność, że nie zapłaci się mandatu. Winietę można kupić na 10 dni, miesiąc lub rok. Jej cena zależeć będzie od tego, jak długo mamy zamiar korzystać z płatnych odcinków czeskich dróg, do jakiej kategorii zalicza się samochód i czy pojazdowi nie przysługuje przypadkiem cena eko (niższa cena przy napędzie na biometan albo gaz ziemny). Pamiętaj, że zakup winiety online to najbezpieczniejszy i najłatwiejszy sposób, który przyspieszy i ułatwi całą podróż.

Podróż do Czech samochodem – podstawowe informacje przed wyjazdem

Co trzeba mieć w samochodzie, jadąc do Czech?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu to coś, o czym trzeba pamiętać zawsze i wszędzie. Mimo że w większości europejskich krajów są podobne standardy, jadąc do Czech, należy zwrócić uwagę na to, co prawnie wymagane jest tym konkretnym państwie. W pojeździe powinna wobec tego znaleźć się kamizelka odblaskowa (nie w bagażniku, a w kabinie), gaśnica, apteczka, koło zapasowe, trójkąt ostrzegawczy, komplet bezpieczników oraz komplet żarówek zapasowych.

Przed wyjazdem trzeba też dokładnie sprawdzić apteczkę i zweryfikować, czy znajdują się w niej wszystkie niezbędne przedmioty. Dzięki nim można zapewnić bezpieczeństwo i w razie nieszczęśliwego wypadku pomóc kierowcy lub pasażerom. W apteczce obowiązkowo powinien znaleźć się jałowy bandaż, nożyczki, plastry, opaska uciskowa i gumowe rękawiczki. Apteczkę należy bezwzględnie dostosować do europejskich norm. Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby znalazły się w niej dodatkowo chusty opatrunkowe, koc ratunkowy, środek dezynfekujący, a także ustnik do sztucznego oddychania. Warto mieć przy sobie również instrukcję udzielania pierwszej pomocy.

Pozostałe informacje, o których należy wiedzieć

Chcąc bezpiecznie pojechać z rodziną na wycieczkę do Czech, należy pamiętać nie tylko o winietach, ubezpieczeniu czy apteczce. Oto kilka ważnych informacji, na które jeszcze warto zwrócić uwagę:

  1. Konieczne jest zapoznanie się z przepisami drogowymi w Czechach. Dozwolone prędkości nieznacznie różnią się od polskich, jednak warto się z nimi zaznajomić, aby nie dostać mandatu. Wynieść może bowiem od 170 złotych wzwyż.
  2. Światła mijania powinny być włączone przez cały rok, niezależnie od pory dnia.
  3. Limit alkoholu we krwi musi wynosić 0 promili. Mandat za prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości zaczyna się od 1700 złotych wzwyż.
  4. Nie można stosować wyposażenia, które wykrywa fotoradary.
  5. Kierowcy zobowiązani są do tworzenia tzw. korytarzy życia dla pojazdów uprzywilejowanych, stojąc w korku na drodze, która ma więcej niż jeden pas ruchu. Nieprzestrzeganie tego przepisu grozi otrzymaniem mandatu.
ikona podziel się Przekaż dalej