Boraks - przydatny nie tylko w kuchni
Źródłem ważnego pierwiastka boru jest boraks - minerał występujący naturalnie w przyrodzie. Boraks można kupić w postaci proszku w sklepach, aptekach i w internecie. Jest to nic innego jak sól sodowa słabego kwasu borowego - biały proszek rozpuszczalny w wodzie.
Główne złoża boraksu znajdują się w Turcji i Stanach Zjednoczonych. Można go również spotkać we Włoszech, Argentynie czy Chile. Boraks budzi wiele kontrowersji; jego zwolennicy twierdzą, że jest całkowicie bezpieczny, przeciwnicy, że jest toksyczny i nie powinien być używany w warunkach domowych. Szczególnie teraz, kiedy ludzie coraz częściej korzystają z naturalnych produktów, sami produkują własne środki czystości i coraz częściej sięgają do tajników medycyny naturalnej przyjrzymy się bliżej temu kontrowersyjnemu minerałowi.
Bor jest pierwiastkiem występującym w przyrodzie i naszych organizmach. U roślin odpowiedzialny jest za transport związków organicznych i jest niezbędny do ich wzrostu. U ludzi występuje śladowo. Do organizmu dostaje się z nieprzetworzoną żywnością. Wraz z innymi pierwiastkami i witaminami reguluje metabolizm, wzrost i rozwój tkanki kostnej. Przypuszcza się, że jest niezbędny do prawidłowej gospodarki wapniowej organizmu. Jest też bardzo ważny w prawidłowym funkcjonowaniu przytarczyc. Jego niedobory w organizmie mogą prowadzić do wielu schorzeń.
Kiedyś był używany do leczenia wielu schorzeń - zapalenie stawów, artretyzm, osteoporoza. Ma silne właściwości przeciwgrzybiczne. Jednak z powodu silnego naporu ze stron firm farmaceutycznych został ogłoszony jako szkodliwy i zaprzestano go używać. W niektórych krajach, np. Australii, Stanach Zjednoczonych czy Nowej Zelandii) boraks nadal można znaleźć w pralniach i w supermarketach, w działach ze środkami do czyszczenia.
Boraks jest niezastąpionym produktem w domu. Na jego bazie, często z domieszką sody i naturalnego mydła oraz olejków eterycznych przygotowuje się płyn do prania, środki do dezynfekcji, mycia podłóg, powierzchni w łazience i kuchni czy pozbywania się nieprzyjemnych zapachów z piekarnika czy zlewu. Boraks świetnie służy jako środek owadobójczy.
Oczywiście z boraksu należy korzystać ze zdrowym rozsądkiem, starać się, aby nierozcieńczony nie wszedł w kontakt z oczami, ranami, skaleczeniami. Do przygotowania domowych środków czystości korzystać z rękawic ochronnych.
Przepis na środek do usuwania rdzy:
1 łyżka boraksu (10g)
1/4 szklanki soku z cytryny (62ml)
Zmieszaj boraks z sokiem z cytryny i wetrzyj go za pomocą szmatki w sprzęty, z których chcesz usunąć rdzę. Powtórz czynność jeśli to konieczne.
artykuł sponsorowany