Postaw dom w kilka miesięcy bez przerw w pracach, nawet w miesiącach zimowych

Choć ogólnie technologia budowlana poszła na tyle do przodu, że niejednokrotnie możliwe jest prowadzenie budowy tradycyjnej nawet w miesiącach zimowych z zastosowaniem mrozoodpornych materiałów, to jednak zalecana temperatura twardnienia, chociażby dla mieszanki betonowej, mieści się w określonych wartościach, a to samo tyczy się stosowanych zapraw murarskich. Z tego powodu lepszym wyborem są gotowe domy bez działki, czyli stworzone z prefabrykowanych, gotowych elementów drewnianych, płyt OSB i warstw ocieplenia. Tutaj potrzeba bowiem jedynie wykonania fundamentów lub ław fundamentowych i można stawiać konstrukcję, a następnie stworzyć dom do stanu surowego zamkniętego czy nawet stanu deweloperskiego. Rekomendujemy sprawdzenie ofert na platformie sprzedażowej: https://allegro.pl/kategoria/gotowe-domy-bez-dzialki-domy-kanadyjskie-111716. Technologia budowy domów kanadyjskich umożliwia stworzenie konstrukcji w 2 do 4 miesięcy oraz zakończenie prac wykończeniowych do 4 miesięcy. Zatem w około pół roku można mieć gotowy dom, co w przypadku domów murowanych nie jest możliwe, wszak stropy wykonywane są z betonu, a ten musi być sezonowany. W przypadku domu szkieletowego stropy można wykonać z belek drewnianych, co sprawia, że prace mogą być prowadzone nieprzerwanie, także w miesiącach zimowych.

Dom szkieletowy może być dobrze zaizolowany, wiatroszczelny i wodoszczelny

Bardzo często laicy podnoszą argument, że dom kanadyjski może być zdmuchnięty przez huraganowy wiatr. Trzeba zdawać sobie sprawę, że na tornado nie ma mocnych i tu niszczone są nawet domy murowane, co można było zaobserwować, kiedy nie tak dawno temu nad Polską pojawiły się takie pogodowe anomalia. Jednak jeśli chodzi o silniejszy huragan, to konstrukcje domów szkieletowych w miejscach narażonych na silniejsze wiatry są specjalnie wzmacniane pomiędzy ścianami a fundamentami i stosowane są także pionowe usztywnienia konstrukcyjne. Często osoby, które miały do czynienia ze źle wykonanymi konstrukcjami mówią też o przenikaniu wiatru przez ściany, tymczasem zastosowanie folii wiatroizolacyjnej od zewnątrz i paroizolacyjnej od środka ścian w połączeniu z izolacją w postaci wełny mineralnej gwarantuje szczelność konstrukcji. Zresztą w przypadku domów szkieletowych może być stosowany także styropian, np. grafitowy do ocieplenia ścian zewnętrznych. Oczywiście istotne znaczenie ma również dokładna izolacja ościeżnic okien i drzwi przy użyciu paroizolacyjnych taśm czy piankowych uszczelek.

Dobra wentylacja i odpowiedni system ogrzewania zapewnia trwałość domów szkieletowych na pokolenia

To nieprawda, że domy szkieletowe są konstrukcjami, które przetrwają tylko jedno pokolenie, bo w Stanach Zjednoczonych czy w Kanadzie można spotkać się z domami, wykonanymi w tej technologii budowlanej, które mają nawet ponad sto lat. Istotne znaczenie ma dobór odpowiednich materiałów, ale również zapewnienie właściwej wentylacji i odpowiedniego systemu ogrzewania. Tu rekomendowane jest ogrzewanie prądem, a także wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Można zdecydować się na system centralnego ogrzewania albo wybrać pompy ciepła w połączeniu z oszczędzającymi prąd systemami fotowoltaicznymi.

Niewątpliwie domy kanadyjskie wcale nie są gorsze od murowanych, a w wielu aspektach lepsze, jeśli są odpowiednio i starannie zbudowane. Mogą z łatwością zyskać kategorię domu pasywnego. Niewątpliwie przy odpowiednim systemie ogrzewania i wentylacji są bardzo energooszczędne. Ponadto buduje się je znacznie szybciej, zatem trudno doszukać się wad. Oczywiście trzeba pamiętać, że kluczowe znaczenie ma znalezienie odpowiedniej firmy budowlanej, doświadczonej w tej technologii.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej