Odnawialne Źródła Energii – medialny temat

Warto zacząć od tego, że OZE jest tematem niezwykle medialnym, budzącym wielkie emocje. Dyskusja o nich z tradycyjnych źródeł informacji jak na przykład TV, radio i gazety, przeniosła się także do Internetu. Zagadnienie budzi wiele emocji: z jednej strony środowiska ekologiczne nawołują do zaprzestania pozyskiwania energii w tradycyjny sposób. Argumentują, że szkodzi to przyrodzie. Z drugiej strony przeciwnicy OZE twierdzą, że jest ono nieopłacalne i stanowi wielką konkurencję i dla rozwiązań tradycyjnych, jak na przykład kopalnie i elektrownie.

Czym właściwie jest OZE?

Odnawialne Źródła Energii to szereg rozwiązań kumulujących w sobie wszelkie ekologiczne sposoby pozyskiwania energii. Częściami składowymi są tu więc: fermy wiatrowe, wodne, geotermia, jak i szeroko rozumiana fotowoltaika. Większość komponentów OZE dotyczy jednak w znacznej mierze sfery biznesu. Elementem zaś z którego skorzystać mogą także osoby prywatne – jest właśnie fotowoltaika.

OZE i fotowoltaika

Jak już powyżej wspomnieliśmy fotowoltaika jest tym elementem Odnawialnych Źródeł Energii, który najbardziej dostosowany jest do użytku przez prywatne osoby. Panele fotowoltaiczne dają możliwość pozyskiwania prądu wprost z promieni słonecznych. Są więc ogromną szansą dla wszystkich, którzy zabezpieczyć chcą się przed stałymi podwyżkami cen. Jeżeli zdecydujemy się na założenie ich na dachu naszego domu – to spodziewać będziemy się mogli znacznego obniżenia kosztów prądu.

Czy Odnawialne Źródła Energii są rozwiązaniami dla osób prywatnych?
Czy Odnawialne Źródła Energii są rozwiązaniami dla osób prywatnych?

Źródło: https://www.jkt-solar.pl/

Jakie są korzyści z OZE?

Korzyści płynące z OZE opiszemy poniżej na przykładzie fotowoltaiki. Na jakie dokładnie obniżki będziemy mogli dzięki niej liczyć? Otóż dobrze dobrana do naszych potrzeb instalacja pozwoli nam zapłacić nawet o 90% mniej za 1 MWh zużytej energii. Jeżeli więc użyjemy skrótu myślowego to przełożyć to możemy na o 90% tańsze rachunki za prąd. W dobie stałych podwyżek cen za energię elektryczną z sieci fakt ten mieć może duże znaczenie dla naszego domowego budżetu.

Czy fotowoltaika sprawdza się w polskim klimacie atmosferycznym?

Wielu przeciwników OZE poddaje w wątpliwość poprawne działanie fotowoltaiki w środkowoeuropejskim klimacie. Twierdzą oni, że Polska jest zbyt słabo nasłonecznionym krajem, aby panele realnie zmniejszyły nasze rachunki. Twierdzenie to oczywiście uznać należy za błędne. Istnieją bowiem modele instalacji, które uzyskują niezwykle wysokie osiągi w chłodnych i słabo nasłonecznionych miejscach. Jeśli więc nie zamierzamy w najbliższym czasie przenosić się na południe Hiszpanii lub na Majorkę to warto wybierać tylko i wyłącznie panele fotowoltaiczne, które dopasowane są do polskiego klimatu.

Podsumowanie

Najbardziej dostępnym dla osoby prywatnej komponentem OZE jest więc fotowoltaika. Stanowi ona szansą na wielkie obniżenie rachunków, którą należy wykorzystać.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny