Rodzice mogą zrobić bardzo dużo, by wspomagać efektywność nauki dziecka. W zakres tej pomocy wchodzi przygotowanie komfortowego miejsca do pracy, a także umożliwienie uzyskania odpowiedniego poziomu koncentracji, jak też pokazanie dziecku technik ułatwiających uczenie się.

Wygodne i zdrowe miejsce do pracy

Dziecko powinno mieć miejsce do nauki i odrabiania lekcji, które będzie idealnie dostosowane do jego potrzeb. Z tego względu kącik do nauki należy wyposażyć w stabilne i odpowiednio długie i szerokie biurko, ale to nie wszystko. Ogromną rolę odgrywają fotele biurowe. Na przykład firma Bakun, której ofertę możemy zobaczyć tutaj: https://www.ergoexpert.pl/bakun, oferuje ergonomiczne krzesła do biurka. Krzesła Bakun mają dobrze wyprofilowane oparcie, wygodne siedzisko i podłokietniki. To wszystko ma ogromne znaczenie, ponieważ stanowi ochronę kręgosłupa przez obciążeniami, jakie znosi ta część ciała podczas wielogodzinnej pracy i nauki za biurkiem. Dobre krzesło powinno także posiadać kółka, za pomocą których można z łatwością poruszać się na niewielkie odległości i na przykład sięgnąć do komody stojącej nieopodal. Umożliwia to naukę bez ciągłego wstawania, co także obciąża kręgosłup.

Jak pomóc uczniowi w koncentracji?

Nie wolno mniemać, że uczeń skoncentrowany to taki, który siedzi nieruchomo przy biurku i jest wpatrzony w książkę. Co więcej, niekiedy może to oznaczać tyle, że myślami błądzi on w zupełnie innych obszarach niż nauka. Trzeba pamiętać, że dzieci koncentrują się na różne sposoby, na przykład chodząc, machając nogą czy podśpiewując. Niektórym uczniom muzyka przeszkadza w pracy, zaś innym wręcz przeciwnie. Muszą mieć włączoną cicho lub głośniej jakąś melodię w tle, by łatwiej móc się skupić. Rodzice nie powinni więc zbytnio ingerować w te sposoby uzyskiwania koncentracji, o ile nauka przebiega faktycznie efektywnie.

Lepsze zapamiętywanie

Wiedza szkolna jest często podawana w sposób suchy i właściwie nie jest umieszczona w żadnym interesującym kontekście i dlatego tak trudno ją zapamiętać. Dlatego warto stosować różne techniki, które wspomagają naukę. Może być to na przykład zapamiętywanie na zasadzie skojarzeń czy też wierszyków. Okazuje się, że im bardziej zabawna czy też nietypowa otoczka wiedzy, tym szybciej i skuteczniej dane informacje zostaną zapamiętane. Warto zapoznać się z tematem mnemotechnik, by zdecydowanie poprawić efektywność nauki. Przyswajanie wiedzy nie musi się odbywać w stresującej atmosferze. To zazwyczaj sprawia, że głowa zamyka się na nowe dane. Znacznie lepiej stworzyć lekką, ciepłą i radosną aurę. Wtedy na pewno nauka będzie skuteczniejsza. Stosowanie wszystkich trzech sposobów na pomoc uczniowi, na pewno przyniesie zadowalające efekty i to w krótkim czasie.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej