Fotowoltaika dla rolnictwa – darmowy prąd, wyższe marże

Rolnicy i hodowcy mogą być szczególnie zainteresowani zakupem instalacji fotowoltaicznej. Współczesne gospodarstwa rolne wykorzystują bardzo dużo energii elektrycznej, a ta, z roku na rok, mocno drożeje. Sprawia to, że finalna marżowość wytwarzanych produktów i surowców jest znacznie niższa. Wprowadzanie kolejnych opłat takich, jak np. opłata mocowa, niechybnie katalizuje cały proces.

Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie postawienie na zieloną energię. Nie chodzi tu tylko o technologię przyjazną środowisku, ale przede wszystkim pieniądze. Panele fotowoltaiczne generują całkowicie darmowy prąd. Czas zwrotu z inwestycji w sektorze rolniczym wynosi 5 – 7 lat. Po tym czasie przez kolejne około dwadzieścia lat, a czasem więcej, moduły PV będą przynosiły znaczne oszczędności. Już dotychczas pozwoliło to nie jednemu gospodarstwu na wyższą rentowność.

Farmy fotowoltaiczne dla rolnictwa i instalacje nadachowe

Fotowoltaika dla rolnictwa dostępna na conceptenergy.pl to oczywiście niejednoznaczne pojęcie. Obejmuje ono zarówno instalacje wielkopowierzchniowych farm fotowoltaicznych, jak i mniejszych modułów. Wszystko zależy od celów inwestycyjnych, indywidualnych warunków i rocznego zapotrzebowania na prąd gospodarstwa. Standardowo wyróżnić jednak można farmy fotowoltaiczne montowane na gruncie oraz instalacje nadachowe. Te ostatnie można instalować zarówno na dachach skośnych, lekko skośnych, jak i na stropodachach. Z kolei fotowoltaika na gruncie montowana jest na specjalnych stelażach konstrukcyjnych. To, co zawsze ma znaczenie, to kąt nachylenia paneli oraz ich usytuowanie. Najlepsze efekty dadzą panele skierowane na południe, dalej na wschód lub zachód.

Ulga inwestycyjna na fotowoltaikę dla rolników

Duża popularność fotowoltaiki dla rolnictwa wynika także z programów dofinansowujących takie inwestycje. Wśród licznych dofinansowań i dotacji znaleźć można także ulgę inwestycyjną, na wydatki poniesione przy budowie i modernizacji budynków gospodarstwa rolnego. Ulga inwestycyjna dla rolników obejmuje także zakup paneli fotowoltaicznych, ponieważ takie działanie wpisuje się w termomodernizację budynków i dłuży ochronie środowiska. Rolnicy i hodowcy mogą liczyć na pokrycie nawet 25% kosztów instalacji fotowoltaicznej. Skorzystanie z ulgi z jednej strony obniża początkowe warunki wejścia w inwestycji, z drugiej zaś tym samym zapewnia szybszy zwrot inwestycji.

Agrofotowoltaika i technologia wykorzystywania przestrzeni

Fotowoltaika dla rolnictwa, podobnie, jak dla przemysłu, to dziedzina znacznie bardziej kompleksowa niż klasyczne mikroinstalacje domowe. Świadczy o tym technologia wykorzystywania przestrzeni w agrofotowoltaice.

Dostępne są obecnie rozwiązania, dzięki którym na tej samej przestrzeni rolnej można kontynuować uprawę ziemi i zainstalować panele słoneczne. Wydajność tych ostatnich nie jest w żaden sposób mniejsza, niż przy klasycznych instalacjach nadachowych (np. na domu, na stodole, na zakładzie obróbki). Wydajność plonów rolnych, w miejscu, w którym jest zainstalowana fotowoltaika, będzie obniżona o ok. 30%. Taki sposób sprawia jednak, że można w tym samym czasie wykorzystać ten sam obszar ziemi do dwóch różnych celów – i każdym przyczyniającym się do kondycji finansowej gospodarstwa.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej