Impregnat do drewna – co to takiego?

Impregnaty mają za zadanie poprawę właściwości drewnianych powierzchni i uodpornienie ich na negatywne skutki oddziaływania czynników zewnętrznych. Zabezpieczają przed wnikaniem wody w głąb drewna, rozwojem pleśni, grzybów i glonów, sinizną, owadami, a także promieniowaniem UV. W praktyce chronią więc zarówno przed opadami atmosferycznymi, jak i słońcem. Chronią też przed czynnikami biologicznymi.

Impregnaty do drewna stosuje się w celu przedłużenia trwałości drewnianych mebli czy elementów konstrukcyjnych. Zabezpieczone deski o wiele dłużej wyglądają estetycznie. Skład tego typu produktów może być wzbogacony w woski, które tworzą hydrofobową powłokę na powierzchni drewna i zapobiegają nasiąkaniu wodą. Dotyczy to szczególnie impregnatów ochronno-dekoracyjnych, których nie maluje się już lakierem czy emalią.

Impregnat do drewna – chroni i dekoruje

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje impregnatów do drewna, które różnią się nieco zastosowaniem:

  • Impregnaty ochronne gruntujące – mają za zadanie zabezpieczenie drewna przed czynnikami biologicznymi (grzybami, sinizną, szkodnikami) a także wyrównanie jego nasiąkliwości. Impregnat gruntujący wnika w drewno i sprawia, że podłoże lepiej przyjmuje warstwę farby, lakieru, lakierobejcy lub impregnatu ochronno-dekoracyjnego. Występują w wersji bezbarwnej i służą głównie do impregnacji surowego drewna, które jeszcze nie było malowane.
  • Impregnaty ochronno-dekoracyjne – to wielofunkcyjne preparaty 3w1, które impregnują, chronią oraz dekorują drewno. Powierzchnia zostaje zabezpieczona przed czynnikami atmosferycznymi i biologicznymi, a dzięki pigmentowi zostanie także zabarwiona na wybrany kolor. Do wyboru masz naturalne odcienie brązu, szarości, bieli, a nawet zieleni. Produkt może być stosowany również do odnawiania malowanego wcześniej drewna.

Oba typy produktów znajdziesz na stronie Dekoratorium: https://www.dekoratorium.pl/pl/Produkty/Produkty-do-drewna/Impregnaty/c/b2c-impregnaty. Możesz zdecydować się na preparat bezbarwny lub wybrany odcień brązu, dzięki któremu poprawisz walory wizualne malowanej powierzchni. Dopasujesz w ten sposób odcień drewnianych mebli do stolarki okiennej czy desek na tarasie, uzyskując harmonijną przestrzeń.

Kiedy warto stosować produkty do impregnacji drewna?

Najbardziej narażone na uszkodzenia jest drewno znajdujące się na zewnątrz. Śnieg, deszcz, wilgoć, szkodniki, ostre słońce – to tylko niektóre z czynników, które prowadzą do pogorszenia stanu drewna. Dlatego to właśnie drewniane elementy znajdujące się na zewnątrz wymagają szczególnej ochrony i zastosowania produktów do impregnacji. Szczególnie ważne jest zabezpieczenie takich elementów jak:

  • meble ogrodowe – stoły, krzesła, leżaki;
  • drewniane elementy dekoracyjne;
  • altany, pergole i inne elementy ogrodowej architektury;
  • ogrodzenia, bramy;
  • drewniane elementy konstrukcyjne – belki, krokwie, słupy;
  • detale architektoniczne – okiennice, futryny, daszki, balustrady;
  • drewniane okna;
  • deski na tarasie lub balkonie;
  • wykonane z drewna place zabaw dla dzieci.

Bukowe meble ogrodowe czy taras pokryty egzotycznym Bangkirai wyglądają pięknie, dlatego warto zadbać o ich prawidłową ochronę. Dzięki impregnatowi przedłużysz trwałość desek i wydobędziesz ich naturalny urok. Pamiętaj, że zabezpieczenia wymaga szczególnie surowe, lite drewno, które jeszcze nigdy nie było malowane. Brak ochrony wyjątkowo naraża je na działanie czynników atmosferycznych.

Prawidłowe metody zastosowania impregnatu do drewna

Oprócz doboru właściwego produktu, istotny jest także sposób jego zastosowania. Przed przystąpieniem do pracy zgromadź potrzebne narzędzia. Będą Ci potrzebne przede wszystkim pędzle do preparatów rozpuszczalnikowych – najlepiej stosunkowo duży i mniejszy do trudniej dostępnych miejsc, papier ścierny i szczotka lub szmatka do odpylenia powierzchni.

Zanim przystąpisz do impregnacji drewna, dokładnie umyj powierzchnię, a następnie zeszlifuj ją za pomocą papieru ściernego o gradacji 150–200. Twoim zadaniem jest uzyskanie równej, gładkiej powierzchni. Możesz posłużyć się szlifierką lub wybrać metodę ręczną. Kolejny krok to dokładne odpylenie i oczyszczenie powierzchni.

Kiedy podłoże jest gotowe, przystąp do nakładania wymieszanego impregnatu gruntującego lub ochronno-dekoracyjnego na powierzchnię drewna. Prowadź pędzel wzdłuż linii słojów, dbając o pokrycie każdego centymetra kwadratowego. Zaleca się, by prace wykonywać przy temperaturze nie niższej niż 5°C i nie wyżej niż 25°C. Czas schnięcia powierzchni to około 12 godzin. Po tym czasie wykonaj szlifowanie między warstwowe i ponownie pomaluj powierzchnię impregnatem. W ten sposób uzyskasz najlepsze efekty działania produktu.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej