Jak dopasować projekt do działki?
Pierwszą ważną decyzją związaną z budową domu jest wybór działki. Jej odpowiednia lokalizacja, przyjazne sąsiedztwo, bliskość niezbędnych mediów (min. prądu i wody), właściwe usytuowanie względem stron świata oraz warunki gruntowe sprzyjają pracom budowlanym, to niezbędne składowe udanej realizacji, a potem wygodnego użytkowania budynku.
Dom budowany na lata powinien stanąć w miejscu, które niezależnie od zmieniających się mód, zapewni bezpieczne schronienie i umożliwi wypoczywanie, a także okaże się dobrą inwestycją po latach. Dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzenie parceli przed zakupem (również pod kątem wszelkich obciążeń), aby ustalić co uda się na niej wybudować. I do tych wytycznych dopasować później projekt domu. Na szczęście dostępne na rynku projekty domów występują w tak szerokiej palecie stylów, rozmiarów i rodzajów, że wybór jednego, pasującego na wybraną działkę, nie powinien być dziś problemem, pod warunkiem jednak, że wiemy na co pozwala działka.
Dobierz projekt zgodnie z wytycznymi MPZP lub WZ
Każda działka, niezależnie od tego gdzie się znajduje (w mieście, na przedmieściach czy na wsi), podlega procedurze określającej konkretne parametry zabudowy. W zależności od gminy, w której leży ziemia budowlana, dokumentem opisującym te możliwości może być Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (uchwalony w danej gminie dokument określający warunki dotyczące budowy na określonym terenie) lub decyzja o Warunkach Zabudowy, którą wydaje się każdorazowo na zapytanie dotyczące danej działki w sytuacji, kiedy nie obowiązuje dla niej MPZP. Wypis i Wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) można uzyskać w stosownym urzędzie gminy nie będąc właścicielem ziemi. Jeśli nie ma planu trzeba wystąpić o wydanie decyzji o Warunkach Zabudowy (WZ), jednak w tym przypadku trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż urząd ma na wydanie decyzji 30 dni, jednak czasami procedura wydłuża się o czas potrzebny na dodatkowe konsultacje lub uzgodnienia z innymi podmiotami.
Wytyczne zawarte w MPZP lub WZ określają podstawowe założenia i cechy, które musi spełnić inwestycja, np. takie jak: rodzaj inwestycji, charakter zabudowy, dostęp do drogi publicznej, sposób zagospodarowania terenu, linię zabudowy, szerokość elewacji frontowej, wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej, geometrię dachu czy wielkość powierzchni zabudowy terenu objętego wnioskiem.
Dzięki uzyskanym w ten sposób informacjom łatwo ustalić przeznaczenie działki – czy jest to teren rolny, czy budowlany i o jakim charakterze (jedno- lub wielorodzinnym czy komercyjnym) oraz sprawdzić jak trzeba będzie usytuować dom na działce względem istniejącej infrastruktury technicznej i zaplanowanej linii zabudowy, jak duży może być budynek, jaki musi mieć dach (czasami dokument określa nawet rodzaj i kolor pokrycia dachowego) i jak dużą część działki można zabudować w sposób trwały (np. w postaci wybrukowanych tarasów, chodników czy podjazdów).
Dopasuj projekt do naturalnych walorów posesji
Usytuowanie działki względem stron świata to bardzo ważna informacja dla inwestorów, którzy podczas szukania projektu powinni zwrócić uwagę na to od której strony świata (północy, wschodu, południa czy zachodu) będzie wjazd na działkę. Najczęściej na wprost wjazdu sytuuje się elewację frontową budynku z garażem i głównym wejściem. Chcąc wykorzystać naturalne warunki poprawiające parametry energooszczędnościowe, warto pomieszczenia takie jak garaż, hol wejściowy, wiatrołap, kuchnię, spiżarnię, kotłownię czy łazienki umieścić po stronie północnej lub wschodniej domu. Inne pomieszczenia, które potrzebują więcej naturalnego światła, lepiej przewidzieć od strony południowej lub zachodniej, pamiętając jednak o dodatkowej ochronie tych pokoi przed przegrzaniem latem.
Innymi bardzo ważnymi kwestiami są wymiary i kształt działki, które wpływają na wielkość budynku oraz miejsce, w którym można go zaplanować, biorąc również pod uwagę inne elementy architektury lub infrastruktury (np. garaż wolnostojący, szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków, albo basen).
Podstawowe zasady dotyczące projektowania budynków jednorodzinnych na działce budowlanej mówią, że ściana domu z oknami lub drzwiami nie powinna mieć do granicy mniej niż 4 m, ściana bez okien i drzwi może mieć 3 m, a w przypadku wąskiej działki (o szerokości do 16 m) może to być nawet 1,5 m, ale odległość od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie może być mniejsza niż 1,5 m do okapu, gzymsu, balkonu lub daszku nad wejściem i 4 m do zwróconego w stronę granicy otworu okiennego umieszczonego w połaci dachowej. Dopuszczalne jest również usytuowanie ściany budynku bez otworów w odległości 1,5 m od granicy lub nawet bezpośrednio przy granicy, jeśli wynika to z zapisów MPZP lub wydanej decyzji WZ. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z urzędnikiem lub projektantem.
Większość firm oferująca projekty gotowe proponuje również bezpłatne doradztwo i możliwość dopasowania projektu domu do wytycznych zawartych w MPZP lub WZ. Warto skorzystać z tej opcji, gdyż w tysiącach propozycji czasami można przegapić wymarzony projekt, który będzie pasować nie tylko do wymogów urzędowych, ale przede wszystkim wpasuje się wizję inwestorów o domu marzeń.
artykuł sponsorowany