Dziury pod płotami, ubytki w trawniku, zniszczone rabaty - to tylko część uszkodzeń, które mogą pojawić się w ogrodzie, gdy znajdzie się w nim pies. Jeżeli chce się posiadać czworonoga i jednocześnie cieszyć się pięknym ogrodem, powinno się zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przestrzeni wokół domu. Jakie zabezpieczenia do ogrodu sprawdzają się dla właścicieli psów?

Ochrona trawnika i nasadzeń

Trawnik jest narażony na wiele uszkodzeń, zarówno gdy w ogrodzie znajduje się młody pies, jak i gdy przebywa w nim dorosły pupil. Ochrona trawnika powinna skupiać się na nauczeniu psa dbałości o higienę, czyli wskazania mu miejsc, w których może załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Pupil powinien jednocześnie wiedzieć, że oddawanie moczu lub robienie kupy w pozostałych częściach ogrodu jest nieakceptowane przez właściciela. Jeżeli pies wydrapie dziury w trawniku, można je uzupełnić za pomocą specjalnych mieszanek traw. Nasadzenia można natomiast ogrodzić lub odstraszyć od nich czworonoga przy użyciu różnych substancji wydzielających nieprzyjemny dla zwierząt zapach.

Zabezpieczenie architektury ogrodowej i dekoracji

Psy dość często znaczą teren w ogrodzie, oddając mocz na ścianki altanek, pergole, kratownice lub lampki solarne. Psi mocz ma intensywny, nieprzyjemny zapach, a ponadto negatywnie wpływa na stan techniczny architektury ogrodowej i ozdób. W celu zabezpieczenia zabudowań i dekoracji można wyznaczyć dla psa wybieg, po którym może swobodnie się poruszać. Jeżeli to niemożliwe, pies powinien być wykastrowany, gdyż w ten sposób zmniejszy się w nim potrzebę oddawania moczu w celu znaczenia terytorium.

Miejsce do wypoczynku dla psa

Aby zmniejszyć ryzyko, że pies zacznie kopać w ogrodzie dołki, w których będzie się wylegiwać w upalne dni, powinno się przygotować mu miejsce do wypoczynku. Posłanie dla psa na zooart.com.pl można umieścić zarówno na tarasie, jak i pod rozłożystym drzewem zapewniającym cień. Legowisko lub mata sprawią, że pies będzie mógł zdrzemnąć się w ciągu dnia, a nawet ułożyć się w nocy do snu, gdy temperatura w domu będzie zbyt wysoka. Na zimę to samo legowisko przyda się do wyściełania budy.


artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 46.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny