Meble ogrodowe

Kilka słów o drewnianych meblach do ogrodu

Meble do ogrodu od zawsze są gorącym tematem. Z jednej strony należy zadbać o to, aby ich design oraz wielkość pasowały do reszty ogrodu. Za „ciężkie” meble w niewielkim ogrodzie mogą przynieść skutek przeciwny do zamierzonego. Z kolei nawet najpiękniejszy materiał, z którego są wykonane, może okazać się bardzo wrażliwym na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, czy utratę jakość pod wpływem stale zmieniających się warunków atmosferycznych. Częste opady, spiekające słońce, czy duża wilgotność – te czynniki potrafią zniszczyć nawet najpiękniej wyglądające meble ogrodowe.

Wśród ogrodowych tradycjonalistów wciąż królują meble drewniane. Tutaj propozycji jest wiele, od mebli wykonanych w całości z drewna, aż po zestawy tworzone z żeliwa lub stali i drewnianych desek. Ten drugi wykazuje większą stabilność, ale źle dobrany może stwarzać wrażenie „ciężkiego”. Istotnym czynnikiem, którym powinieneś kierować się przy wyborze mebli z drewna, jest fakt, że materiał ten należy regularnie konserwować oraz pielęgnować. To potrafi być kosztowne i czasochłonne. Bardzo ważne jest też magazynowanie tego typu mebli w okresie zimowym.

Co powiesz na meble stalowe?

Coraz częściej w polskich ogrodach można zobaczyć meble stalowe – dawniej szczyt ekstrawagancji, dziś szereg nowoczesnych propozycji, które zachwycają swoim designem. Do ich zalet bez wątpienia należy wytrzymałość oraz odporność na zmieniającą się pogodę. Ponadto, ich przewaga nad meblami drewnianymi przejawia się także w wytrzymałości na działanie kwasów, czy wszelkiego rodzaju robaków i insektów, a o te w ogrodzie przecież nie trudno.

Meble stalowe to również spore pole do manewru – ich ciężar jest na tyle niewielki, że z łatwością można je przenosić z miejsca na miejsce, zaradnie zagospodarowując przestrzeń na zewnątrz. Nie trzeba się również martwić o uszkodzenia mechaniczne, o które nietrudno w meblach drewnianych, czy rattanowych. Dzięki temu zakup jest długoterminową inwestycją.

A co z korozją? Na to pytanie odpowiada nam ekspert z SANDC, Steel and Constructions:

Powszechnie uważa się, że meble stalowe, ze względu na specyficzne właściwości samego materiału, szybko ulegają korozji, zwłaszcza w naszym klimacie. To jednak nie do końca prawda, ponieważ dziś producenci takich mebli korzystają ze specjalnych, niezwykle wydajnych farb antykorozyjnych, które doskonale chronią materiał. Oczywiście, każdy może także na własną rękę dokupić tego typu farbę, aby co jakiś czas odświeżać mebel.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej