Ogród

Wizualne poszerzanie przestrzeni

Nawet niewielki metraż w przypadku ogrodu przy zabudowie szeregowej nie musi jednak ograniczać wyobrażeń o ciekawie zaprojektowanym terenie zielonym. Każde miejsce można zaaranżować niebanalnie i w sposób praktyczny, dlatego efekt wizualnej monotonii zostanie wyeliminowany. Jednym sposobów na optymalne powiększenie przestrzeni jest wydzielenie w ogrodzie kilku oddzielnych stref, np. za pomocą drewnianych płotków czy kamyków. Tutaj możliwości jest wyjątkowo dużo.

Optycznie można poszerzyć przestrzeń także dzięki wprowadzeniu do ogrodu poprzecznych linii podziału. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie też nasadzenie roślin piętrowo lub kaskadowo, wtedy otrzymuje się kilka płaszczyzn. Pod względem estetycznym i praktycznym takie rozwiązanie jest jak najbardziej trafne.

Ciekawie definiują ogród wijące się dróżki wysypane np. białym grysem. Otaczać je mogą na całej długości lub w niektórych miejscach nasadzone rośliny (najczęściej są to drobniutki kwiaty). Niezwykle uroczo będą prezentowały się pnącza lub winobluszcze na mniejszych i większych trejażach, ustawione np. przy większych załamaniach terenu i zna zakrętach dróżek. Rośliny pnące mogą też otulać kamienne murki lub pergole. Efekt? Oszałamiający!

Oprócz odpowiednio zaprojektowanej przestrzeni należy również pamiętać o rzeźbach, które nie tylko ożywią ogród, ale ustawione na jego końcu, wydłużą perspektywę. Dekor w ogrodzie wpisze się ładnie w jego małą architekturę i nada jej unikalnego charakteru.

Roślinność

Jak już zostało wyżej wspomniane, rośliny do zabudowy szeregowej wpływają również na wizualne poszerzenie przestrzeni. Nie można więc zapominać o bylinach, pnączach, które będą otulać zieloną czy wielobarwną zasłoną kratki ogrodowe, płotki czy kamienie. Jeśli ogród jest wyjątkowo mały, lepiej zrezygnować z rozłożystych roślin, ponieważ będą zasłaniały ścieżki lub inne elementy aranżacyjne ogrodu.

Oprócz uroczo wijących się roślin koniecznie trzeba znaleźć trochę miejsca na gliniane czy kamienne donice. Bardzo efektownie będę prezentować się też drewniane skrzynki na kwiaty lub aromatyczne zioła. Sezonowe rośliny to podstawa i gwarancja ciekawie zagospodarowanej przestrzeni. Zawsze można zmienić aranżację, wnosząc do ogrodu więcej danego koloru czy zapachu, aby nie było monotematycznie. Bratki, róże, pelargonie czy astry – wybór jest ogromny. Ustawione w donicach, skrzynkach czy wiaderkach będą tworzyć jeszcze cieplejszy i przytulniejszy klimat. Jeśli na terenie ogrodu znajduje się , warto ustawić na nim , dwie lub kilka donic w zależności od ilości wolnego miejsca, ale też preferencji estetycznych. Ta sama zasada tyczy się ogrodu ­ jeśli jest mniejszy, wtedy nie należy przesadzać z ilością kwiatów w donicach, aby nie stworzyć efektu przesytu. Czasami jedna duża skrzynka ustawiona w centralnym miejscu bezie o wiele ładniej komponować się z resztą ogrodu niż kilka mniejszych.

Iglaki, krzewy

Wiele osób decyduje się na iglaki, ponieważ nie trzeba się męczyć ze sprzątaniem opadających liści. Niestety, w ten sposób uzyskuje się efekt monotonni i nudy. O wiele lepiej wygląda delikatny miks – czyli rośliny okrywowe, karłowate iglaki oraz niższe byliny. Im mniejsza przestrzeń, tym bardziej miniaturowe krzewy, np . bukszpan liściasty czy berberys. Z drzew można wybrać głóg dwuszyjkowy, choinę kanadyjską czy klon palmowy. Warto postawić na gatunki zimozielone, ozdabiające ogród przez cały rok.

Urządzając mały ogród przy zabudowie szeregowej, trzeba też pamiętać o tym, że czasami o wiele lepiej wizualnie wygląda ogród utrzymany w jednej czy dwóch tonacjach kolorystycznych, niż skąpany w feerii barw. Ta sama zasada odnosi się do odmian kwiatów i krzewów – im więcej różnorodności, tym większy rodzi się chaos. Jeżeli jednak ogród ma tak właśnie wyglądać, należy przemyśleć każdy szczegół, aby zamiast spójnej całości nie stworzyć różnokolorowej mieszanki. Jej elementy muszą do siebie idealnie pasować.

Jeżeli szukasz ciekawych domów w zabudowie szeregowej we Wrocławiu, to sprawdź ofertę Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego. Firma realizuje dwie ciekawe inwestycje domków szeregowych w spokojnej okolicy i sąsiedztwie terenów zielonych. 

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej