Pergola ogrodowa drewniana czy metalowa? Sprawdź zalety i wady obu rozwiązań
Pergola ogrodowa to urokliwy i stylowy element ogrodu. Jednak na jaki rodzaj się zdecydować? Czy lepiej będzie wybrać pergolę drewnianą, czy może metalową? Każdy typ oferuje unikalne zalety, które mają wpływ na styl aranżacji przestrzeni. Warto poznać różne modele pergoli i zdecydować, które najlepiej odnajdą się w danym ogrodzie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Pergole ogrodowe drewniane i metalowe – przegląd modeli
Pergole ogrodowe pozwalają wprowadzić do ogrodu niesamowity klimat, który sprzyja relaksowi i odpoczynkowi na świeżym powietrzu. Dodają przestrzeni nutki romantyzmu, ale i elegancji i uroku. Zależnie od wybranego rodzaju można cieszyć się nieco innym efektem aranżacyjnym danej przestrzeni.
Największą popularnością cieszą się modele drewniane. Te mogą być zaokrąglone w kształt łuku lub kanciaste i prostokątne. Najczęściej pergole mają kratki lub szczeble, po których można poprowadzić pnącza. Są dostępne w różnych kolorach i odcieniach drewna, dzięki czemu bez problemu dopasuje się je do innych elementów jak płot, meble ogrodowe czy schodki na taras.
Pergole metalowe prezentują się nieco inaczej. Są zdecydowanie lżejsze pod względem wizualnym i zazwyczaj są zdobione w bardzo ciekawy, oryginalny sposób. Dużą popularnością cieszą się modele z elementami dekoracyjnymi w kształcie róż, liści czy eleganckich zawijasów.
Wybierając pergolę, warto zwrócić uwagę na jej dopasowanie do stylu ogrodu oraz na funkcjonalność – zarówno drewniane, jak i metalowe modele doskonale sprawdzą się jako wsparcie dla roślin oraz element dekoracyjny, zwiększający atrakcyjność przestrzeni. Obydwie opcje są również dostępne jako typowe pergole, czyli przymocowane do słupków kratownice połączone daszkiem oraz trejaże – rząd słupków połączonych kratownicą.
Zalety pergoli drewnianych
Pergole drewniane mają sporo zalet. To doskonały wybór do ogrodów naturalnych utrzymanych w stylu rustykalnym czy boho, ale tak naprawdę sprawdzą się świetnie w niemalże każdej aranżacji. Drewno wprowadza ciepło, przytulność i doskonale komponuje się z roślinnością, tworząc urokliwy zakątek.
Inną zaletą pergoli drewnianych jest to, że można je wykonać samemu. Wystarczą wiertarka, gwoździe, młotek i wkręty do drewna oraz oczywiście deseczki i słupki! Po zbudowaniu swojej pergoli pozostaje ją tylko pomalować oraz zabezpieczyć odpowiednim impregnatem. Jeśli chodzi o gotowe modele – te są już wykonane z impregnowanego najczęściej sosnowego drewna, co czyni je bardzo trwałym i solidnym elementem wystroju ogrodu. Odpowiednio konserwowany surowiec może wytrzymać wiele lat, a stworzona z niego pergola stanowić piękną ozdobę ogrodu przez bardzo długi czas.
Zalety pergoli metalowych
Pergole metalowe są wytrzymałe i nie ulegają łatwo czynnikom atmosferycznym. Najczęściej to konstrukcje wykonane ze stali malowanej proszkowo. Są więc odporne na korozję oraz śnieg, deszcz i wiatr. Dzięki temu można je użytkować przez bardzo długi czas.
Metalowe pergole mogą być utrzymane w nowoczesnym, albo typowo eleganckim stylu. Ten pierwszy charakteryzuje się raczej prostą formą pozbawioną zdobień. Najczęściej tego typu elementy są kanciaste, prostokątne i ze szczebelkami. Drugi to często pergole dekorowane różnorodnymi kształtami np. w formie kwiatów czy ptaków.
Metal jest zdecydowanie łatwiejszy w utrzymaniu niż drewno. Nie wymaga regularnego malowania czy impregnacji. Szczególnie dotyczy to produktów wykonanych ze stali malowanej proszkowo. Dodatkowo metalowa pergola ogrodowa jest solidna, nie zostanie uszkodzona nawet pod wpływem bardzo silnego wiatru.
Jaką pergolę ogrodową wybrać?
Wybór między pergolą drewnianą a metalową polega przede wszystkim na wyborze modelu, który lepiej wpasuje się w aranżację ogrodu. Pod względem wytrzymałościowym obydwa produkty wypadają bowiem podobnie. Odpowiednio zaimpregnowane drewno będzie wytrzymałe i odporne na działanie różnych czynników zewnętrznych w bardzo podobnym stopniu co metal. Niemniej oczywiście to ta druga opcja jest nieco trwalsza, mniej podatna na wilgoć a dodatkowo nie wymaga tak częstej konserwacji, jak elementy drewniane. Warto jednak pamiętać, że pergole metalowe po czasie ulegają korozji, więc zawsze warto je dodatkowo zabezpieczać.
Pergole mogą różnić się między sobą również pod względem odporności na działanie bardzo silnego wiatru, który mógłby łatwo złamać lub przewrócić drewnianą pergolę. W przypadku cięższej metalowej konstrukcji takie ryzyko jest mniejsze.
Szukając więc elementu małej architektury, który będzie stanowił ozdobę zewnętrzną, warto przede wszystkim zastanowić się, jaki efekt chce się uzyskać. Czy ogród ma być utrzymany w stylu nowoczesnym, klasycznym, czy może wiejskim, rustykalnym, boho? Metalowe konstrukcje zdecydowanie dodają surowości, ale i elegancji. Te drewniane sprawdzają się natomiast w typowo sielskich aranżacjach. Dodatkowo lepiej współgrają z roślinnością, która łatwiej pnie się po drewnie. Naturalna zieleń doskonale komponuje się z drewnianymi pergolami, co pozwala stworzyć wyjątkową i urokliwą przestrzeń – idealną do relaksu.