Zabezpieczenie roślin przed mrozem

O rośliny należy dbać przez cały rok. Nie od dziś wiadomo, że te które były odpowiednio pielęgnowane przez okres wiosenno-letni, lepiej zniosą niską temperaturę zimą. Szczególnie ważna jest jesienne nawadnianie roślin zimozielonych, dzięki czemu zbiorą one odpowiednią ilość wody na mroźne miesiące. Bezwzględnie należy zadbać o ochronę przed mrozem. Najlepiej nada się do tego słoma, suche liście, tektura czy agrowłóknina. Ze sprzętów, warto zadbać o odpowiedni sekator ogrodowy, nożyce do gałęzi lub pazurki ogrodowe. Niektóre rośliny potrzebują także wsparcia przed ciężarem śniegu, dlatego np. cisy czy jałowce trzeba związać. Rośliny cebulowe i bulwiaste, a także byliny warto zabezpieczyć korą lub trocinami, tworząc ok 10 cm warstwę. Szczególnie delikatne i wymagające są róże – tutaj musimy zadbać także o korzenie. W tym celu należy u podstawy korzenia usypać kopiec z ziemi, torfu lub kory, a na jego wierzchu ułożyć ścięte, iglaste gałązki. Tutaj z kolei przyda się sekator ogrodowy ze stalowym ostrzem.

Więcej informacji nt. utrzymania czystości, znajdziesz  artykule:  Najpotrzebniejsze artykuły do utrzymania czystości, które musi mieć każdy! 

Pamiętaj o odśnieżaniu

I wcale nie chodzi tutaj jedynie o odśnieżanie chodników czy podjazdu. Mokry, ciężki śnieg może znacząco obciążyć nasze delikatne krzewy. Co więcej, może to doprowadzić do stałego odkształcenia gałęzi. Dlatego należy w miarę możliwości usuwać z nich pokrywę śnieżną. Podobnie sytuacja ma się w przypadku trawy. Jednak w tym przypadku, o ile niewielka warstwa śniegu jej nie zaszkodzi, to zbyt duża, udeptana warstwa, wpływa niekorzystnie na trawę. W przypadku silnych opadów, warto więc nadmiar białego puchu zgarnąć na bok. Aby cieszyć się piękną, zieloną trawą na wiosnę, należy zadbać o to już na jesień ubiegłego roku. Niezwykle ważne jest uprzątnięcie trawy oraz opadłych liści, ponieważ przykryte śniegiem, zgniją. Pomocne będą do tego grabie lub dmuchawa do liści.

Chroń korę drzew

Aby chronić pnie drzew owocowych przed mrozem, należy je obielić. Zapobiega to powstawaniu tzn. ran zgorzelinowych, które kształtują się poprzez znaczne różnice temperatury. Pobudzone w ciągu dnia tkanki wewnętrzne, marzną w nocy, co objawia się brunatnoczerwonymi przebarwieniami i zmatowieniem kory. Do bielenia pni drzew stosujemy mleko wapienne.

Co z meblami ogrodowymi?

Oczywiście klasyczne, plastikowe meble ogrodowe należy schować, ponieważ pod wpływem wilgoci mogą uleć zniszczeniu. Jeśli chodzi natomiast o te, które są na stałe związane z podłożem, należy ja zabezpieczyć przed opadami i mrozem.

Wiele akcesoriów, które pomogą Ci utrzymać ogród w doskonałej kondycji przez cały rok, znajdziesz na maleomi.pl. Szeroki wybór zestawów akcesoriów do grillowania czy basenów pozwoli Ci miło spędzić czas z rodziną czy przyjaciółmi, podczas słonecznych dni.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej