Ciepła woda w altance działkowej lub domku letniskowym? Podpowiemy jak szybko i niedrogo to zrobić
Zbliża się majówka, jest to czas wypoczynku, ale także przygotowań do sezonu letniego. Wielu z nas marzy o wypoczynku w domku letniskowym lub przyczepie kempingowej. Oczywiście niektórzy przygotowują się do bardziej aktywnej formy relaksu, której plony będzie można zbierać już wczesnym latem. Mówimy tutaj o osobach uprawiających działkowe ogródki, bo właśnie oni zwykle po intensywnych pracach ogródkowych, mają tylko jeden problem… Trzeba jak najszybciej wrócić do domu, by umyć strudzone pracą ręce.
Ciepła woda nie oznacza skomplikowanej i drogiej budowy sieci ciepłowniczej w Twoim domku działkowym czy stawiania bojlerów i wymienników, których wielkość stanowiłaby utrudnienie w umieszczeniu ich na niewielkim metrażu. Przecież najczęściej domki działkowe są budowane z myślą o schowaniu narzędzi i napiciu się kawy w przerwie między pracami ogrodowymi. Czy jest w nich miejsce na ciepłą wodę? Oczywiście, że tak. Podgrzewacze przepływowe i ogrzewacze pojemnościowe pozwolą zapomnieć o czasach, kiedy zimna woda była jedyną alternatywą po skończonych pracach ogrodowych. Każdy z nas pamięta czasy, gdy w domku letniskowym wodę ogrzewało się w garnku i napełniało nią miednicę. Ten nieekonomiczny i przede wszystkim nieprzyjemny sposób na wieczorną kąpiel można zapisać na kartach historii, gdyż dla osób spędzających swój wypoczynek w domku letniskowym również zdradzimy sposób na ciepłą wodę.
Ciepłą wodę możecie mieć małym kosztem i bez zatrudniania profesjonalnych instalatorów.
Współczesny rynek produktów do ogrzewania wody użytkowej jest bardzo szeroki i skierowany bezpośrednio w potrzeby konkretnych użytkowników. Jedyne czego potrzebujemy to przyłącze do bieżącej wody i instalację elektryczną. Ogrzewanie wody nigdy nie było takie proste. Możemy zapomnieć o zimnej wodzie, a jedynie pamiętać, żeby zdjąć podgrzewacz na zimę, by zamarznięta w środku woda go nie uszkodziła. Teraz najważniejszym kryterium wyboru podgrzewacza będzie sposób jego użytkowania.
Domek letniskowy czy altanka działkowa? Jak wybrać najlepszy podgrzewacz?
Na rynku posiadamy szeroki wybór podgrzewaczy przepływowych i ogrzewaczy pojemnościowych. Te drugie określane są czasem jako bojlery elektryczne, a także termy elektryczne. Podstawową różnicą w ich działaniu jest sposób podgrzewania wody. Podgrzewacz przepływowy podgrzewa wodę na bieżąco. Dostajemy dokładnie tyle ciepłej wody, ile potrzebujemy. W ogrzewaczach pojemnościowych, które można opisać jako bojlery o różnych pojemnościach, woda podgrzewana jest w zbiorniku ogrzewacza za pomocą grzałki do zaprogramowanej temperatury. Taka forma sprawdza się, gdy chcemy uzyskać dużą ilość ciepłej wody o stałej temperaturze. Jeśli posiadamy małą altankę na działce, nie możemy sobie pozwolić na komfort posiadania dużego ogrzewacza pojemnościowego, ale w tym przypadku również nie ma takiej potrzeby. Podgrzewana woda będzie służyła jedynie do umycia rąk i twarzy po skończonej pracy w ogródku. W takim przypadku w zupełności wystarczy mały podgrzewacz przepływowy (sprawdź na: https://kospel.pl/pl/produkty/21-podgrzewacze-przeplywowe.html) o mocy 3,5 KW. Są modele działające bezciśnieniowo, które posiadają od razu zamontowany kran, co pozwoli zaoszczędzić na kupowaniu dodatkowej baterii.
Przy większym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę zarówno w altance działkowej, jak i domku letniskowym, możemy sobie pozwolić na modele o większej mocy, dzięki czemu otrzymamy większy komfort, a przy tym więcej możliwości wykorzystania podgrzewaczy.
Nasuwa się również pytanie dotyczące sposobu regulacji temperatury w takim urządzeniu. Oczywiście jest to bardzo istotne, a odpowiedź na nie można przedstawić na przykładzie sposobu wykorzystania podgrzewacza. Jeśli mamy do dyspozycji mały prysznic w naszym domku letniskowym będziemy mogli regulować moc podgrzewacza ze sterowaniem hydraulicznym jedynie w dwóch zakresach. Przez to możemy nie uzyskać satysfakcjonującej nas temperatury wody przy jej pożądanym przepływie. W podgrzewaczu z elektronicznym regulatorem temperatury możemy płynnie dostosować temperaturę wody do własnych potrzeb. Jeśli wodę będziemy wykorzystywać w umywalkach lub w zlewozmywakach kuchennych, wtedy sterowanie hydrauliczne jak najbardziej wystarczy, chociaż zawsze lepszy komfort będzie można uzyskać w precyzyjnym stopniowaniu temperatury za pomocą sterowania elektronicznego.
Jeśli sprecyzujemy, jaki będzie sposób wykorzystywania ciepłej wody, wtedy idealnie dopasujemy najbardziej ekonomiczny i komfortowy system podgrzewania wody w domku lub altance.
artykuł sponsorowany