Ciepła woda nie oznacza skomplikowanej i drogiej budowy sieci ciepłowniczej w Twoim domku działkowym czy stawiania bojlerów i wymienników, których wielkość stanowiłaby utrudnienie w umieszczeniu ich na niewielkim metrażu. Przecież najczęściej domki działkowe są budowane z myślą o schowaniu narzędzi i napiciu się kawy w przerwie między pracami ogrodowymi. Czy jest w nich miejsce na ciepłą wodę? Oczywiście, że tak. Podgrzewacze przepływowe i ogrzewacze pojemnościowe pozwolą zapomnieć o czasach, kiedy zimna woda była jedyną alternatywą po skończonych pracach ogrodowych. Każdy z nas pamięta czasy, gdy w domku letniskowym wodę ogrzewało się w garnku i napełniało nią miednicę. Ten nieekonomiczny i przede wszystkim nieprzyjemny sposób na wieczorną kąpiel można zapisać na kartach historii, gdyż dla osób spędzających swój wypoczynek w domku letniskowym również zdradzimy sposób na ciepłą wodę.

Ciepłą wodę możecie mieć małym kosztem i bez zatrudniania profesjonalnych instalatorów.

Współczesny rynek produktów do ogrzewania wody użytkowej jest bardzo szeroki i skierowany bezpośrednio w potrzeby konkretnych użytkowników. Jedyne czego potrzebujemy to przyłącze do bieżącej wody i instalację elektryczną. Ogrzewanie wody nigdy nie było takie proste. Możemy zapomnieć o zimnej wodzie, a jedynie pamiętać, żeby zdjąć podgrzewacz na zimę, by zamarznięta w środku woda go nie uszkodziła. Teraz najważniejszym kryterium wyboru podgrzewacza będzie sposób jego użytkowania.

Podgrzewanie wody w domku letniskowym
Ciepła woda w altance działkowej lub domku letniskowym? Podpowiemy jak szybko i niedrogo to zrobić

Domek letniskowy czy altanka działkowa? Jak wybrać najlepszy podgrzewacz?

Na rynku posiadamy szeroki wybór podgrzewaczy przepływowych i ogrzewaczy pojemnościowych. Te drugie określane są czasem jako bojlery elektryczne, a także termy elektryczne. Podstawową różnicą w ich działaniu jest sposób podgrzewania wody. Podgrzewacz przepływowy podgrzewa wodę na bieżąco. Dostajemy dokładnie tyle ciepłej wody, ile potrzebujemy. W ogrzewaczach pojemnościowych, które można opisać jako bojlery o różnych pojemnościach, woda podgrzewana jest w zbiorniku ogrzewacza za pomocą grzałki do zaprogramowanej temperatury. Taka forma sprawdza się, gdy chcemy uzyskać dużą ilość ciepłej wody o stałej temperaturze. Jeśli posiadamy małą altankę na działce, nie możemy sobie pozwolić na komfort posiadania dużego ogrzewacza pojemnościowego, ale w tym przypadku również nie ma takiej potrzeby. Podgrzewana woda będzie służyła jedynie do umycia rąk i twarzy po skończonej pracy w ogródku. W takim przypadku w zupełności wystarczy mały podgrzewacz przepływowy (sprawdź na: https://kospel.pl/pl/produkty/21-podgrzewacze-przeplywowe.html) o mocy 3,5 KW. Są modele działające bezciśnieniowo, które posiadają od razu zamontowany kran, co pozwoli zaoszczędzić na kupowaniu dodatkowej baterii.

Prosty sposób na ciepłą wodę
Ciepła woda w altance działkowej lub domku letniskowym? Podpowiemy jak szybko i niedrogo to zrobić

Przy większym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę zarówno w altance działkowej, jak i domku letniskowym, możemy sobie pozwolić na modele o większej mocy, dzięki czemu otrzymamy większy komfort, a przy tym więcej możliwości wykorzystania podgrzewaczy.

Nasuwa się również pytanie dotyczące sposobu regulacji temperatury w takim urządzeniu. Oczywiście jest to bardzo istotne, a odpowiedź na nie można przedstawić na przykładzie sposobu wykorzystania podgrzewacza. Jeśli mamy do dyspozycji mały prysznic w naszym domku letniskowym będziemy mogli regulować moc podgrzewacza ze sterowaniem hydraulicznym jedynie w dwóch zakresach. Przez to możemy nie uzyskać satysfakcjonującej nas temperatury wody przy jej pożądanym przepływie. W podgrzewaczu z elektronicznym regulatorem temperatury możemy płynnie dostosować temperaturę wody do własnych potrzeb. Jeśli wodę będziemy wykorzystywać w umywalkach lub w zlewozmywakach kuchennych, wtedy sterowanie hydrauliczne jak najbardziej wystarczy, chociaż zawsze lepszy komfort będzie można uzyskać w precyzyjnym stopniowaniu temperatury za pomocą sterowania elektronicznego.

Jeśli sprecyzujemy, jaki będzie sposób wykorzystywania ciepłej wody, wtedy idealnie dopasujemy najbardziej ekonomiczny i komfortowy system podgrzewania wody w domku lub altance.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej