Prąd zdecydowanie należy do jednej z najwyższych (oprócz wody i ogrzewania) opłat, jaką musi ponieść każdy właściciel domu jednorodzinnego. Jednocześnie korzystając z publicznej sieci nie mamy wystarczającej pewności, że za rok bądź dwa ceny prądu nagle nie wystrzelą, a my będziemy musieli coraz mocniej nadwyrężać domowy budżet. Dodatkowy problem pojawia się, gdy mamy zainstalowaną klimatyzację, ogrzewanie na podczerwień bądź wykorzystujemy często urządzenia, które pobierają duże ilości prądu. Alternatywą oraz ekologicznym ratunkiem jest inwestycja w fotowoltaikę. Zestawy paneli można montować na dachu bądź np. w ogrodzie. Czy jest to opłacalne?

Fotowoltaika, czyli co?

Fotowoltaika to zielona energia, najbardziej ekologiczny sposób na pozyskanie energii i przetwarzanie jej. Przydomowe elektrownie słoneczne to oczywiście nie tylko panele, ale również inwerter, przewody, rozdzielnica prądu, a także system montażowy. Całość tworzy instalacje, która całkowicie może uniezależnić dom od publicznej sieci. Panele fotowoltaiczne „zbierają” promienie, które następnie są przekształcane w energię elektryczną.

Darmowa energia ze słońca w ogrodzie
Darmowa energia ze słońca w ogrodzie

Czy fotowoltaika jest opłacalna?

Jeżeli budujemy dom ekologiczny, nastawiony na to, aby nie truć środowiska, energooszczędny to instalacja fotowoltaiczna jest jak najbardziej opłacalna. Nie można jednoznacznie określić kosztów instalacji, gdyż każdy budynek jest inny, potrzebuje innego zapotrzebowania na energię, posiada inną izolację itd. Dodatkowo wpływ ma również miejsce, gdzie instalacja ma być montowana. Wycena oraz ilość paneli zostają ustalone bezpośrednio na budowie lub na podstawie projektu domu. Faktem jest, że pomimo początkowych kosztów (na instalację można również otrzymać dotację) po pewnym czasie możemy całkowicie uniezależnić się od publicznej sieci, a więc zredukować rachunki za prąd prawie do zera. Dodatkowym plusem jest bardzo wysoka estetyka wykonania, która pasuje np. do ogrodu.

Grunt do dobry wykonawca

Podstawą skutecznej instalacji jest nie tylko osprzęt, ale przede wszystkim dostawca. Klient zgłaszający chęć zamówienia instalacji powinien być dokładnie poinformowany, jakie są koszty, ale również korzyści z fotowoltaiki. Dostawca powinien dobrać instalację biorąc pod uwagę możliwości finansowe klienta i specyfikę budynku. Szczególną uwagę warto zwrócić również na dobry montaż, który zapewni solidność konstrukcji, odporność na niekorzystne warunki, uszkodzenia mechaniczne i silny wiatr. Warto w tym zakresie skorzystać z pomocy firmy PV Instalator Polska Grupa PVGE Sp. z o.o., która na rynku jest obecna od wielu lat i spełnia wyżej opisane standardy.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej