Ze smogiem można walczyć na kilka sposobów. Należy przede wszystkim zadbać o środowisko i sprawić, aby oddychanie na dworze i w domu stało się bezpieczne. W tym celu wiele osób inwestuje w oczyszczacze powietrza (https://new-electric.pl/108-oczyszczacze-powietrza), dzięki którym znikają zanieczyszczenia, w tym smog, kurz i różnego rodzaju drobnoustroje. Na rynku można znaleźć wiele firm, które oferują tego typu urządzenia. Ważne jednak jest, aby wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed zakupem. Taką kwestią z pewnością jest jonizacja powietrza. Dlaczego oczyszczacz powinien posiadać taką funkcję i jaki wpływ ma ona na nasze samopoczucia?

Dlaczego oczyszczacz powinien posiadać funkcję jonizacji powietrza?
Dlaczego oczyszczacz powinien posiadać funkcję jonizacji powietrza?

Dlaczego jonizacja powietrza jest tak ważna?

Jony ujemne zostały odkryte ponad 100 lat temu. Już wtedy naukowcy zauważyli ich duży potencjał i to, jak mogą wpłynąć na zdrowie człowieka. Mowa w szczególności o tych osobach, które borykają się z różnego rodzaju alergiami. Zrozumienie zjawiska jonizacji związane jest z poznaniem samego jonu. Ten mały atom lub grupa atomów naładowany może być dodatnio lub ujemnie. Podczas swojej egzystencji jon poszukuje w otoczeniu cząsteczek o przeciwstawnym ładunku. Jony ujemne, nazywane również anionami, posiadają większą liczbę elektronów niż protonów, dlatego właśnie nie są obojętne elektrycznie. Ich przeciwieństwem są jony dodatnie, czyli kationy, w których liczba protonów jest wyższa od liczby elektronów.

Jonizacja to nic innego jak powstawanie jonu z cząsteczki obojętnej elektrycznie. Znakomicie zjonizowane powietrze najczęściej występuje w okolicach wodospadów, w lasach, nad morzem czy po burzy. Odczuwalna rześkość sprawia, że człowiekowi oddycha się znacznie łatwiej. Wystarczy dodać, że w lasach koncentracja jonów ujemnych na cm3 wynosi od 50 do 100 tysięcy, w miastach 100 - 2000 a w biurach lub mieszkaniach maksymalnie 100. Jony ujemne docenił już w 1936 roku dr Ludomił Korczyński, który w swojej książce stwierdził, że:

Bardzo wybitną różnicę można spostrzec już w torze oddechowym. Tuż po krótkim oddychaniu powietrzem, zjonizowanym ujemnie, nastaje znaczne zwolnienie ruchów oddechowych, po nieco dłuższym zjawiają się nawet krótkie pauzy oddechowe. Wprost przeciwny wpływ wywiera oddychanie powietrzem z jednostronnym dodatnim ładunkiem jonów.

Dlaczego oczyszczacz powinien posiadać funkcję jonizacji powietrza?
Dlaczego oczyszczacz powinien posiadać funkcję jonizacji powietrza?

Oczyszczacz powietrza z funkcją jonizacji ma sens

Jak twierdzą specjaliści, sam jonizator powietrza nie jest w stanie poradzić sobie z zanieczyszczeniami, które znajdują się nie tylko w powietrzu, ale także na różnych powierzchniach. Potrzeba także przynajmniej kilkunastu godzin, aby stężenie ciężkich jonów ujemnych mogło zacząć przynosić korzyści. Takie rozwiązanie z pewnością nie jest energooszczędne i tanie. Z tego też względu warto sięgnąć po oczyszczacz powietrza z funkcją jonizacji, który sprawia, że śmiertelność roztoczy znacznie wzrasta, a to między innymi za sprawą wzmożonej cyrkulacji powietrza.

Oczyszczacz z jonizacją dla jeszcze lepszych efektów powinien mieć zamontowany odpowiedni zestaw filtrów, w tym filtr HEPA czy filtr węglowy. Takie rozwiązanie pozwoli na pozbycie się nie tylko różnych pyłów i roztoczy, ale także lotnych związków organicznych. Jedną z marek produkujących oczyszczacze z poczwórną filtracją jest marka Cronos. W urządzeniu pojawia się dodatkowo filtr wstępny i nano katalizator, które w połączeniu z funkcją jonizacji są w stanie zniwelować przykre dolegliwości, takie jak: kaszel, katar, suchość w gardle, bóle głowy, osłabienie, niższa odporność czy problemy ze snem. Posiadanie oczyszczacza powietrza z funkcją jonizacji to szczególnie atrakcyjne rozwiązanie dla wszystkich osób pracujących z domu. Sprzęty elektroniczne, z czego sprawy nie zdaje sobie większość ludzi, wytwarzają jony dodatnie odpowiedzialne za złe samopoczucie. Aby zniwelować ich działanie, potrzebna jest większa ilość ciężkich jonów ujemnych.

Poprawa jakości powietrza w domu jest możliwa między innymi dzięki oczyszczaniu i jonizacji. Nowoczesny oczyszczacz powinien posiadać obie funkcje, aby optymalnie wpłynąć na jakość życia.           

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej