Co to jest spawarka?

Spawarka służy do wykonywania spoin, czyli połączeń między dwoma materiałami, najczęściej metalami. Może być ręczna lub automatyczna. Budowa urządzenia nie jest skomplikowana. Najważniejszym elementem konstrukcji jest źródło prądu sprzężone z układem sterowania. Spawarki mają również przewód z uchwytem służącym do mocowania elektrody oraz przewód masowy z zaciskiem. Do przygotowywania sprzętu do pracy, czyli regulowania konkretnych parametrów, służy panel sterowania, na który składa się wyświetlacz, pokrętła oraz przyciski.

Spawarka w akcji podczas spawania
Jak działa spawarka i jak jej prawidłowo używać?

Internetowy sklep spawalniczy - https://allweld.pl/

Spawarki łączą materiały przez stopienie i miejscowe zespolenie za pomocą spoiwa. Istnieje kilka rodzajów tych sprzętów, a najpopularniejsze to:

  • Spawarki MMA – do tej grupy można zaliczyć spawarki transformatorowe, inwertorowe i prostowniki spawalnicze. Do wykonywania spoin wykorzystują one elektrody otulone. Wybór metody MMA sprawia, że praca trwa długo, ponieważ spawanie jest czasochłonne i wymaga dużej wprawy. Jednak takie sprzęty dobrze sprawdzają się do sporadycznego, domowego użytku przez osoby doświadczone. Ze względu na swoją popularność, spawarki MMA są łatwo dostępne, podobnie jak przeznaczone do nich akcesoria spawalnicze.
  • Spawarki MIG/MAG – nazywane także migomatami i półautomatami spawalniczymi, wykorzystywane są przede wszystkim w profesjonalnych warsztatach. Spawarki przeznaczone są do pracy w osłonie gazowej. Podczas spawania wykorzystywany jest gaz chemicznie obojętny (wtedy jest to metoda MIG) lub aktywny (metoda MAG). Takie urządzenia nadają się zarówno do prac domowych czy hobbystycznych, jak i warsztatowych.
  • Spawarki TIG – wykorzystują elektrodę nietopliwą, sprawdzają się do łączenia metali i innych tworzyw o różnej grubości. W czasie pracy z tego typu sprzętami stosowany jest gaz obojętny, który odpowiada m.in. za ochronę spoiny oraz elektrody przed utlenieniem. Spawarki TIG są używane w wielu gałęziach przemysłu, takich jak lotnictwo czy motoryzacja.

Na rynku dostępne są urządzenia przystosowane do spawania tylko jedną metodą, a także dwiema lub trzema (odpowiednio 2w1 oraz 3w1). Jak już zostało wspomniane przy spawarkach MMA, wyróżnia się też urządzenia:

  • Transformatorowe – jak sama nazwa wskazuje, są wyposażone w transformator. To urządzenia mające prostą konstrukcję, są odporne na uszkodzenia i przystosowane do pracy w wymagających warunkach. Jednak nie należą one do najmniejszych, dlatego przenoszenie ich z miejsca na miejsce może być kłopotliwe. Modele transformatorowe są wybierane głównie przez osoby, którym zależy na zakupie stacjonarnego i wytrzymałego sprzętu spawalniczego.
  • Inwertorowe – cieszą się dużą popularnością i stanowią większość asortymentu w każdym sklepie spawalniczym. To spawarki z inwertorem, które mają kompaktowe wymiary i są lekkie, wyróżniają się też niskim poborem mocy. Sprzęty z tej grupy mają bardziej zaawansowaną technologicznie konstrukcję i są przystosowane do podłączenia do agregatu prądotwórczego.
  • Prostowniki spawalnicze – mają transformator, na jego wyjściu jest prosty układ elektroniczny odpowiadający za zmianę prądu przemiennego na stały. To tanie urządzenia, które w porównaniu do inwertorów mają prostszą budowę, ale jednocześnie mniej funkcji.

Jak prawidłowo używać spawarki?

Aby spawarka służyła przez długi czas, trzeba używać jej prawidłowo. Co prawda w razie potrzeby można przekazać sprzęt do serwisu, aby fachowcy szybko usunęli usterkę, ale to na pewien czas uniemożliwia wykorzystywanie go do pracy. Aby wysyłanie spawarki do naprawy nie było konieczne, warto stosować się do kilku zasad. Przede wszystkim należy regularnie wymieniać uchwyty spawalnicze, gdy tylko ulegną wypaleniu. Ponadto warto kontrolować stan kabla zasilającego. Trzeba pamiętać, że na jakość pracy spawarki wpływa także stosowanie się do zaleceń producenta i nieprzegrzewanie sprzętu. Bez względu na to, czy jesteśmy profesjonalistami, czy osobami początkującymi, pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać po zakupie urządzenia spawalniczego, jest zapoznanie się z instrukcją obsługi. To rozwieje wszystkie wątpliwości dotyczące prawidłowego sposobu używania spawarki.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej