Jak podlewać ogródki działkowe?
Wybór metody podlewania ogródka działkowego ma duży wpływ na jego funkcjonowanie. Dzięki wybraniu właściwego rozwiązania można zoptymalizować zużycie wody oraz poprawić wzrost roślin, a przede wszystkim sprawić, że nawadnianie działki będzie proste i wygodne. Jakie sposoby są najbardziej popularne? Który najlepiej sprawdzi się w przypadku twojego ogródka działkowego?
- Podlewanie ogródka wodą z wodociągów miejskich
- Podlewanie ogródka wodą ze studni ROD
- Podlewanie ogródka wodą z własnej studni
- Podlewanie ogródka wodą z naturalnego zbiornika
- Pompy głębinowe
- Ograniczenie zużycia wody
- Automatyzacja podlewania na działce
- Wspieranie prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin
Podlewanie ogródka wodą z wodociągów miejskich
Nie wszystkie ogródki działkowe są podłączone do miejskiego systemu wodociągowego. Jednak te, które są wyposażone w dostęp do “państwowej” wody, przez dużą część roku mogą być nią podlewane. Należy jednak pamiętać o tym, że woda z wodociągów nie jest darmowa - za korzystanie z niej w celu podlewania działki może zostać naliczona odpowiednia opłata. Poza tym, w okresie letnim często zostaje wydane zarządzenie dotyczące ograniczenia zużycia wody z powodu suszy. Wtedy nie można korzystać z wody wodociągowej do podlewania roślin w ogrodach i uprawach, a także w celu napełniania basenów czy fontann.
Podlewanie ogródka wodą ze studni ROD
Wielu działkowców podlewa rośliny wodą ze wspólnych studni umieszczonych na terenie ROD. Nie jest to szczególnie wygodne rozwiązanie, ponieważ wymaga zazwyczaj ręcznego przenoszenia wody w konewce. Jednak w przypadku sporadycznego podlewania roślin taka metoda może się okazać wystarczająca. Ponadto, niektóre ROD dysponują bardziej zaawansowanymi systemami doprowadzania wody (na przykład wspólna studnia głębinowa), do których mogą podłączyć się wszyscy właściciele działek.
Podlewanie ogródka wodą z własnej studni
Jeżeli dysponujesz własną studnią na działce, najwygodniejszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie właśnie takiego źródła wody do podlewania ogródka. Najpopularniejszym rodzajem studni na działkach są studnie kopane, które wykonane są z betonowych kręgów umieszczonych w ziemi. Po zamontowaniu odpowiedniej pompy, woda z takiej studni może zostać doprowadzona do węża ogrodowego lub innych urządzeń nawadniających, na przykład zraszaczy.
Podlewanie ogródka wodą z naturalnego zbiornika
Jest to dość rzadka sytuacja, jednak jeżeli na twoim ogródku działkowym lub w jego pobliżu znajduje się naturalny zbiornik wodny (na przykład sadzawka), możesz zamontować pompę ssącą przy nim i stamtąd pobierać wodę do podlewania działki. To dość wygodne rozwiązanie, jednak przed instalacją pompy należy porozumieć się z radą działkowców oraz - jeśli to w danym wypadku konieczne - wystąpić o stosowne pozwolenie.
Pompy głębinowe
Jeżeli zależy ci na większej ilości wody i jej wysokiej jakości, możesz zdecydować się na wykopanie studni głębinowej. Woda czerpana za pomocą pompy głębinowej jest odpowiednio filtrowana, dlatego poziom jej czystości jest bardzo wysoki. Takie urządzenie umożliwia również pobieranie większych ilości wody niż studnie abisyńskie czy kopane. Wysokiej klasy pompy głębinowe możesz znaleźć na stronie dostudni.pl. Warto pamiętać, że odwiert do pompy głębinowej i jej instalacja muszą być dokonywane przez specjalistów, a na studnie o głębokości ponad trzydziestu metrów trzeba uzyskać odpowiednie zezwolenie.
Ograniczenie zużycia wody
W przypadku suszy lokalne władze mogą wydać zakaz zbędnego zużywania wody (czyli między innymi napełniania basenów czy podlewania ogródków działkowych). W takiej sytuacji nie wolno korzystać z wody wodociągowej w celu nawadniania działki - grozi to wysokim mandatem! Można jednak korzystać z innych źródeł wody, na przykład pomp głębinowych.
Automatyzacja podlewania na działce
Jeżeli często wyjeżdżasz lub hodujesz na działce wyjątkowo wymagające gatunki roślin, dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie urządzeń, które dostarczą wodę niezależnie od twojej obecności. System nawadniający do ogródka działkowego może się składać na przykład z pompy (ssącej lub głębinowej), która łączy się ze sterownikiem zintegrowanym z czujnikami wilgotności gleby oraz docelowym urządzeniem doprowadzającym wodę do roślin (linia kroplująca, zraszacze etc.). Taka instalacja uruchamia się automatycznie, jeśli ziemia stanie się zbyt przesuszona. Można również wyposażyć system w odpowiedni zbiornik hydroforowy. Takie rozwiązanie pozwoli zwiększyć żywotność pompy (nie będzie musiała być uruchamiana tak często) i zapewni wyższe ciśnienie wody, które jest niezbędne do działania niektórych urządzeń nawadniających, na przykład zraszaczy.
Wspieranie prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin
Rośliny mają różne wymagania dotyczące wilgotności gleby i sposobu dostarczania wody, jednak pewne zasady sprawdzają się dla większości gatunków. Przede wszystkim, nie wolno podlewać roślin (zwłaszcza młodych) zbyt często i obficie, ponieważ może to doprowadzić do wykształcenia się niewystarczająco efektywnego systemu korzeniowego. Ogród powinien być podlewany rano lub wieczorem - w ciągu dnia, szczególnie słonecznego, duża ilość wody zmarnuje się, wyparowując. Poza tym, osadzone na liściach krople mogą zadziałać jak soczewka i doprowadzić do poparzenia roślin.
artykuł sponsorowany