Wiosenne prace w ogrodzie krok po kroku

Zbliżająca się wiosna zachęca do działania, a przygotowania do sezonu najlepiej zacząć we własnym ogrodzie. Pierwszym krokiem powinno być dokładne zaplanowanie wszystkich czynności, by zachować odpowiednią kolejność i by nasza praca przyniosła oczekiwany efekt. Choć pracy jest sporo, to przy dobrej organizacji, ze wszystkim poradzimy sobie na czas. Od czego zacząć? Jak zaplanować wiosenne prace w ogrodzie krok po kroku?

Wielkie sprzątanie...

Kluczowa kwestia i zdecydowanie pierwsza, jaką musimy zrobić po przemijającej zimie, czyli gruntowne sprzątanie ogrodu. Należy starannie wygrabić liście, które jesienią wraz z wiatrem przeniosły się do naszego ogrodu. Jest to również odpowiedni okres na pozbycie się zalegających szczątek roślin, patyków, chwastów oraz niepotrzebnych zanieczyszczeń. Doskonałym zabiegiem będzie również poprawienie struktury ziemi poprzez jej przekopanie oraz spulchnienie.

Gdy ustąpią wiosenne przymrozki, możemy rozpocząć zdejmowanie osłon i otulin, w których zimowały nasze rośliny. Odpowiednim momentem jest zazwyczaj przełom marca i kwietnia, jednak warto śledzić prognozy pogody oraz regularnie kontrolować stan rozwoju roślin.

Uwaga: Jeżeli po usunięciu okryć przymrozki powrócą, należy jak najszybciej założyć je z powrotem, aby uniknąć przemarznięcia liści oraz pąków kwiatowych.

Baner Target
Baner Target

Cięcie roślin

Jest to ważny zabieg, który ma celu poprawienie stanu drzew lub krzewów, pobudzenie ich do wytwarzania młodych i zdrowych pędów.

Dzięki cięciu pozbywamy się ponadto:

  • zainfekowanych chorobą oraz uschniętych gałęzi,
  • usuwamy zeszłoroczne owoce,
  • przerzedzamy koronę w celu dostarczenia większej ilości światła oraz dla lepszej wentylacji wnętrza rośliny.

Podczas cięcia krzewów i roślin ozdobnych, poza usunięciem niepotrzebnych pędów, przeprowadzamy również formowanie korony, pozwalające na osiągnięcie wymaganego kształtu rośliny.

Do zabezpieczenia wszelkich ran i uszkodzeń, które mogą pojawić się wskutek przycinania roślin, sprawdzi się Maść ogrodnicza firmy Target do kupienia w sklepie Gardenowo. Środek ten tworzy barierę chroniącą ranę przed wnikaniem do niej wszelkich chorobotwórczych patogenów, jednocześnie przyspiesza jej gojenie oraz chroni roślinę przed nadmiernym wysychaniem.

Nawożenie

W zależności od tego, czy planujemy założyć ogródek warzywny, czy naszym celem jest ogród pełen wspaniałych kwiatów ozdobnych, poza głębokim przekopaniem ziemi oraz usunięciem zbędnych chwastów, ważne jest jej odpowiednie nawożenie. Pozwoli to dostarczyć roślinom potrzebnych substancji odżywczych, które odpowiednio wspomogą ich prawidłowy wzrost oraz rozwój.

Dodanie do gleby nawozów organicznych, takich jak kompost czy nawozy zielone, wzbogaci ją w niezbędne mikroelementy oraz pożyteczne mikroorganizmy. Co więcej, działanie to ma również na celu poprawę fizycznych właściwości ziemi.

Warto również zastosować wieloskładnikowe nawozy. Przykładem jest Nawóz ekologiczny do Drzew i Krzewów Owocowych firmy Target dostępny na Gardenowo. Substancje aktywne, z których składa się ten preparat, stanowią doskonałe źródło energii dla drobnoustrojów, które wspierają rozwój próchnicy w glebie. Dzięki temu podłoże staje się żyźniejsze, a roślina może pobrać więcej potrzebnej wody oraz składników odżywczych.

Baner Target
Baner Target

Sadzenie wczesnowiosennych roślin

Niektóre z roślin możemy posadzić wyjątkowo wcześnie bez obaw o to, że przemarzną. Sadzenie wczesnowiosennych gatunków roślin zwiększa szansę cieszyć się ich kwitnieniem już latem lub wczesną jesienią. Ważne jest, aby dobrze rozplanować miejsca, w których mają znajdować się rośliny aby zdążyć je dokładnie przygotować.

W marcu możemy z powodzeniem rozpocząć sadzenie niektórych roślin cebulowych i kłączowych, które są wyjątkowo odporne na mróz, np. lilie, dalie i irysy. Jest to także odpowiedni okres na wprowadzenie do swojego ogrodu różnych odmian krzewów, między innymi róży, piwonii, czy magnolii.

Niektóre z gatunków drzewek owocowych najlepiej jest sadzić wczesną wiosną, głównie ze względu na ich zwiększoną wrażliwość na niskie temperatury. Odmiany, które najlepiej sadzić wiosną to m.in. brzoskwinie, morele i nektaryny.

W trakcie poszukiwań roślin do wiosennego sadzenia nie można zapominać, żeby zawsze kupować je w sprawdzonych miejscach, które w swojej ofercie posiadają wyłącznie zdrowe okazy. Rośliny możemy kupić w wielu marketach, jednak znacznie lepszym wyborem będzie profesjonalny sklep ogrodniczy. Przykładem jest internetowy sklep ogrodniczy Gardenowo, który swoim klientom oferuje wyłącznie towar najwyższej jakości. Co więcej, planując większe zakupy, można liczyć na atrakcyjne rabaty.

Ogród to nie tylko rośliny!

Wiosenne prace w ogrodzie nie powinny ograniczać się jedynie do odpowiedniego przygotowania gleby oraz roślin. Warto również zadbać o mniej oczywiste aspekty ogrodu, które sprawią, że będzie on nas zachwycał przez cały rok.

Po zimie warto wyczyścić oraz odnowić znajdujące się na dworze meble ogrodowe, a także dokładnie odchwaścić chodniki. Wiosna to również idealny czas na wymianę oraz dokładne oczyszczenie wody w oczku wodnym!

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej