Jak wybrać zbiornik na deszczówkę?
Coraz dłuższe okresy suszy dokuczliwie dają się we znaki nie tylko rolnikom, ale też posiadaczom działek i przydomowych ogródków. Dbanie o estetyczny wygląd trawników i plony z warzywnika staje się coraz trudniejsze i droższe. Koszt wody przeznaczonej na podlewanie jest liczony w setkach złotych i nic nie wskazuje na to, by najbliższe lata miały przynieść zmianę sytuacji. Nikogo więc nie dziwi fakt, że coraz większa rzesza posiadaczy choćby skrawka zieleni rozważa zakup zbiornika na deszczówkę.
Uniwersalne zastosowania zbiornika na szambo
Myśląc o zakupie zbiornika na deszczówkę, w naturalny sposób trafiamy na propozycje zbiorników na szambo. Co sprawia, że jest to idealne rozwiązanie? Zbiorniki takie tworzone są z myślą o pracy z substancjami płynnymi, muszą więc gwarantować całkowitą szczelność. To podstawowy warunek udanej instalacji. Ponieważ budowa szamba wymaga wieloletniej trwałości, przy produkcji korzysta się jedynie ze sprawdzonych surowców o najwyższej jakości. Normy urzędowe wymuszają na producentach stałe monitorowanie procesów produkcyjnych i jakości gotowych wyrobów, co znajduje potwierdzenie w świadectwach i certyfikatach wystawianych przez niezależne jednostki badawcze. Możemy więc liczyć na produkt funkcjonalny i trwały. Warunkiem jest skorzystanie z usług sprawdzonego dostawcy.
Na rynku dostępne są zarówno zbiorniki plastikowe, jak i betonowe. Który rodzaj sprawdzi się lepiej? Zaletą produktów z tworzyw sztucznych jest niska waga. Ułatwia ona transport i… właściwie w tym miejscu kończą się zalety i musimy przejść do wad. Niska waga znacząco komplikuje montaż zbiornika. Wymaga on zastosowania specjalnych systemów kotwienia, co znacząco podnosi koszt. W wypadku zastosowań naziemnych tworzywo wystawione jest na wpływ warunków atmosferycznych, zmian temperatury, promieniowania UV, wiatrów i deszczu. Nie wpływają one korzystnie na trwałość zbiornika. Tworzywo jest ponadto podatne na uszkodzenia mechaniczne, zbiornik taki zdecydowanie łatwiej jest przypadkowo uszkodzić. W przypadku montażu podziemnego problemem staje się poprowadzenie najazdów i traktów komunikacyjnych bezpośrednio nad miejscem instalacji. To utrudnienie można ominąć przy pomocy odpowiednio dobranych płyt wzmacniających, proces wiąże się jednak z koniecznością wykonania dodatkowych czasochłonnych i drogich prac ziemnych.
Powyższych wad pozbawione są betonowe zbiorniki na szambo. Są one dużo cięższe, a fakt ten wynika z dużo większej solidności całej konstrukcji. Monolityczna struktura wykonana ze zbrojonego betonu powstającego z najwyższej jakości cementu to synonim długowieczności i bezproblemowej eksploatacji. Osadzenie w wykopie będzie dużo bardziej stabilne, a przejeżdżające nad zbiornikiem samochody nie będą stanowiły zagrożenia. W przypadku montażu naziemnego cała procedura będzie znacznie prostsza w realizacji, a korzyści płynące z trwałości będą uzupełnione przez aspekt estetyczny. Regularne kształty zbiornika nie rażą, zdecydowanie lepiej komponują się z otoczeniem, a ściany możemy pomalować na dowolny kolor, zamaskować deskowaniem lub nasadzeniami roślin. Nie bez znaczenia jest też kwestia ceny - betonowe zbiorniki na szambo lub deszczówkę są nawet kilkukrotnie tańsze od swoich plastikowych odpowiedników.
Gdzie kupić i jak zainstalować zbiornik na deszczówkę?
Wyższość betonowych zbiorników na szambo nad plastikowymi jest oczywista, wcześniej wspomnieliśmy też o tym, że muszą one spełniać surowe normy jakościowe. Kluczem do sukcesu jest więc znalezienia producenta, który nie tylko oferuje modele odpowiadające naszym potrzebom, ale też potrafi udokumentować ich jakość. Posłużymy się przykładem renomowanego producenta szamb betonowych. IRPOL legitymuje się wieloletnim doświadczeniem, doskonałą znajomością branży i stosowaniem sprawdzonych rozwiązań technologicznych. Firma jest posiadaczem certyfikatów poświadczających wysoką jakość produktów, może też poszczycić się setkami pozytywnych opinii pochodzących od dotychczasowych klientów. Oferta obejmuje szereg modeli różniących się pojemnością, a w cenniku znajdziemy wiele opcji upraszczających montaż oraz późniejszą eksploatację zbiorników. Przede wszystkim jednak IRPOL służy wiedzą wynikającą z praktycznej znajomości aspektów konstrukcyjnych i użytkowych.
https://szambabetonowe.expert/produkt-tag/betonowy-zbiornik-na-deszczowke/
Proces instalacji zbiornika na deszczówkę będzie się różnił w zależności od warunków terenowych. Wariant najprostszy i najszybszy to ustawienie naziemne. W tym wypadku warto zadbać o odpowiednie przygotowanie gruntu. Powinien on zostać wypoziomowany, a w przypadku luźnego podłoża wzmocniony. Montaż podziemny wymaga wykonania wykopu, jednak prace ziemne nie są skomplikowane i można je wykonać we własnym zakresie. Wielkość wykopu będzie zależna od pojemności zbiornika i powinna być o około 50 cm większa od jego wymiarów zewnętrznych. Tu również ważne będzie odpowiednie przygotowanie powierzchni - dobrym pomysłem jest zastosowanie podsypki, która ułatwi poziomowanie i wzmocni podłoże. Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych wymiarów i zakresu prac znajdziemy w karcie katalogowej zbiornika, w razie jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z infolinii IRPOL - zaoszczędzimy zarówno czas, jak i pieniądze. Odpowiednio dobrany zbiornik na deszczówkę to wyjątkowa inwestycja, która zwraca się błyskawicznie, a dbając o domowy budżet, przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Trudno o lepsze połączenie.
artykuł sponsorowany