Jak założyć własną pasiekę?

Pasieka – od czego zacząć?

Pasieka w mieście – podstawowe informacje

Inwestycja we własną pasiekę jest niezwykle opłacalna – nie dość, że zdobędziesz miód dla całej rodziny, to możesz także przyczynić się do odbudowy całej populacji pszczół. Jeżeli chcesz zająć się tym na poważnie, pasieka powinna być wędrowna. Oczywiście, przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań powinieneś posiadać przynajmniej minimalną wiedzę o pszczelarstwie! Nie zaszkodzi też odwiedzić pobliskiej pasieki i zobaczyć, jak wygląda np. pasieka na dachu w gospodarstwie pszczelarzy. Chodzi o to, aby zobaczyć ule na żywo – będzie wówczas łatwiej nauczyć się całej hierarchii pszczół i tego, jak pracują.

Jesteś alergikiem, a co gorsza uczulonym na pszczeli jad? Zatem, nie powinieneś zakładać pasieki! Niestety, ale bardzo często alergen ten bywa zagrożeniem dla życia człowieka – niekiedy kończąc się nawet… zgonem. Upewnij się więc, że nie należysz do grona objętego ryzykiem! Jeżeli wszystko jest w porządku, koniecznie zrób wywiad środowiskowy u okolicznych pszczelarzy – zazwyczaj chętnie dzielą się swoją wiedzą. Warto wykorzystać ten fakt!

Założenie pasieki – gdzie najlepiej?

Idealnym miejscem będą tereny poza miastem, czyli wiejskie – niestety, pszczoły nie lubią zanieczyszczonego powietrza i w mieście będzie im ciężko żyć wśród… smrodu spalin. Ule powinny zostać umiejscowione z dala od hut bądź kopalń. Pamiętaj też o tym, aby hodowla nie znajdowała się zbyt blisko innych uli – grozi to bowiem przenoszeniem chorób na inne pasieki!

Ważne będzie umiejscowienie pasieki blisko różnego rodzaju źródeł pyłków i nektaru dla pszczół. Dobrze też, żeby przyszły dom dla pszczół był odpowiednio nasłoneczniony, suchy i możliwie zaciszny. Warto założyć pasiekę wśród sadu owocowego, graniczącego np. z lasem bądź łąką – ale z dala od pól uprawnych, pryskanych szkodliwymi substancjami chemicznymi. Pasieka powinna znajdować się ok. 10 metrów od granicy działki oraz dróg. Nie może też w jakikolwiek sposób zakłócać życia… sąsiadom! Warto swoją pasiekę odgrodzić (np. obsadzając krzewami i drzewami). Oczywiście, należy zgłosić fakt posiadania pasieki do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii!

Pasieka w mieście – założenie pasieki

W jakie ule i pszczoły zainwestować?

Nie warto zakładać małych pasiek (1 lub 2 ule)! Kiedy będziesz taką mieć, jako osoba raczkująca w temacie możesz ją przypadkiem stracić, np. po okresie zimowym. A to bardzo zniechęca do dalszych działań. Lepiej będzie postawić kilka uli. Mogą to być np. ule drewniane (zobacz ule drewniane do kupienia w sklepie pszczelarskim), z tworzywa sztucznego (poliuretanowe) albo ule styropianowe (zobacz ule styropianowe w ofercie Centrum Pszczelarskiego Łukasiewicz). Dobrym miejscem na ich zakup będzie oczywiście sklep pszczelarski. Konstrukcję uli powinieneś ustawić w miejscu, jakie będzie utwardzone np. betonową płytką. Dobry ul ma za zadanie:

  • zapewnić wentylację,
  • ochronić przed zmiennymi czynnikami atmosferycznymi,
  • umożliwić pozyskiwanie miodu.

Najczęściej spotykane są ule wielokorpusowe, pozwalające zwiększać zarówno gniazdo, jak i miodnię. To dobry model na pasiekę wędrowną! Koszt jednego ula, niezależnie od jego modelu, to zazwyczaj między 300 a nawet 500 zł. Warto pomalować ule na kolor np. niebieski, aby robotnice mogły z łatwością… wracać do rodzin. Jeżeli chodzi z kolei o gatunek hodowanych pszczół, są to zazwyczaj:

  • pszczoły kaukaskie,
  • pszczoły środkowoeuropejskie,
  • pszczoły kraińskie (najbardziej łagodne).

Pszczoły i odkłady pszczele możesz kupić w stacji hodowlanej. Za matkę pszczelną zapłacisz między 20 a 90 zł, z kolei za całą rodzinę ok. 250 zł. Oczywiście, dobrym wyborem będzie również sklep pszczelarski, w którym kupisz także potrzebny sprzęt pszczelarski. 

Co jeszcze będzie potrzebne, aby założyć pasiekę?

Oczywiście, założenie pasieki wymaga inwestycji nie tylko w ule, ale i w odpowiedni… sprzęt pszczelarski. Zatem, warto kupić również: ramki, kraty ogrodowe, podkarmiaczki, węzy, miodarkę, stół do odsklepiania plastrów miodu, odstojniki do miodu, sito, topiarkę, aparat do oddymiania pszczół, strój pszczelarza, szczotkę do zmiatania pszczół czy dłuto pasieczne. Jeżeli chcesz zajmować się pasieką profesjonalnie, warto będzie zbudować całkiem odrębną… pasieczną pracownię.  Linię do wirowania miodu kupisz od 100 000 zł do nawet 150 000 zł.

Jak widzisz, inwestycja jest naprawdę spora. Już samo kupno linii do wirowania miodu to wydatek rzędu przynajmniej stu tysięcy złotych. Musisz więc dobrze przemyśleć, czy pierwsza pasieka jest tym, czego… naprawdę chcesz!

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej