Ogrodowe porządki – działaj wedle planu

Porządki w ogrodzie nie oznaczają tylko i wyłącznie oczyszczenia go z opadłych na ziemie liści, gałązek drzew czy innych zanieczyszczeń. Owszem, elementy roślin należy zebrać i wrzucić do kompostownika. Część liści możesz wykorzystać do okrycia roślin na zimę. Nie zostawiaj jednak resztek nadgniłych liści na trawniku, bp to spowoduje powstanie pleśni śniegowej. Będzie też oszpecać ogród wiosną. Dokładne wygrabienie trawnika jest więc koniecznością.

Zabezpiecz dobrze rośliny przed zimnem

Reszta prac ma już inny charakter i jest równie ważna dla estetyki miejsca i zdrowego wzrastania roślinności. Od czego zacząć? Po oczyszczeniu trawnika i ogrodowych ścieżek zastosuj nawóz, np. potasowy. W ten sposób zabezpieczysz murawę przed mrozem. Kolejna kwestia związana z porządkami dotyczy krzewów i drzewek, które musisz dobrze przygotować na mroźne dni. Koniecznie okryj je przepuszczającym powietrze materiałem, który ma też właściwości izolujące przed zimnem. Może to być np. słoma, kora czy gałązki.

Podlewaj także po sezonie

Jeśli myślisz, że w chłodniejsze dni nie trzeba podlewać niektórych roślin, to jesteś w błędzie. Zimozielone gatunki iglaste i liściaste muszą mieć dostarczaną wodę, ponieważ podczas mrozu przysychają. Woda, która paruje z tych roślin nie może być uzupełniona z powodu zamarzniętego gruntu. Jeśli chcesz cieszyć się z ich pięknem na wiosnę, pamiętaj, aby je nawadniać.

Zadbaj o ptaki

Jeśli masz ogród, nawet najmniejszy, to na pewno znajduje się w nim miejsce, w którym mogą posilić się ptaki. Jeśli jednak nie ma w Twoim ogrodzie karmnika, pomyśl o dokarmianiu ptaków. Dostarczenie im pożywienia zimą jest bardzo ważne, ponieważ w zmarzniętej ziemi trudno znaleźć pożywienie. Wybierz więc odpowiedni karmnik i dopasuj go do stylistyki ogrodu i obserwuj przylatujące ptaki. Pamiętaj, aby oczyszczać karmnik z pozostawionych pod śniegiem resztek i uzupełniać świeżym pokarmem. Możesz tez założyć budki lęgowe (sprawdź na: www.egarden.pl) na wyższym słupku lub na wyższym drzewie. Domki dla ptaków to duża pomoc dla zwierząt, ale też atrakcyjna ozdoba każdego ogrodu.

Ogród jest wymagający, ale oddaje wyjątkowym pięknem na wiosnę i latem. Każdy wkład pracy na działce procentuje, dlatego warto poświęcać wolne chwile na ogrodowe porządki.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny