Magnetyczne szynoprzewody oświetleniowe – budowa, właściwości i zastosowanie
Szukasz pomysłu na niebanalnie wyglądające oświetlenie w domu, biurze albo w sklepie? Zależy Ci jednocześnie na tym, aby dawało ono szerokie możliwości personalizacji? W takim przypadku sprawdź magnetyczne szynoprzewody oświetleniowe, które pozwalają na tworzenie efektownych kompozycji bez wysiłku!
Czym są magnetyczne szynoprzewody oświetleniowe?
Szynoprzewody magnetyczne dostępne tutaj używane do tworzenia oświetlenia szynowego magnetycznego to jedna z ciekawych nowości na rynku, która wzbudza duże zainteresowanie wśród klientów.
Magnetyczne szynoprzewody oświetleniowe to rodzaj szynoprzewodów, na których montuje się lampy z adapterami magnetycznymi. Tym, co wyróżnia je na tle zwykłych szynoprzewodów, jest możliwość zainstalowania lamp za pomocą magnesów, dlatego nie wymagają one dodatkowego dokręcania, co znacznie ułatwia zmianę miejsca lamp i pozwala na ich dowolne montowanie i wymontowywanie w razie potrzeby.
Warto przy tym podkreślić, że korzystanie z tego typu systemu jest bardzo bezpieczne – producenci stosują w nich napięcie 48V, co powoduje, że nie stwarza ono zagrożenia dla użytkowników. Jednocześnie magnetyczne szynoprzewody oświetleniowe wyróżniają się bardzo efektownym wyglądem. Ich minimalistyczna forma w zestawieniu z efektownymi reflektorami pozwala na tworzenie złożonych systemów, które mogą być dopasowane indywidualnie do potrzeb.
Elementy szynowego oświetlenia magnetycznego
Na oświetlenie szynowe magnetyczne składają się współpracujące ze sobą elementy, które umożliwiają uzyskanie dowolnej formy całej lampy, aby pasowała ona do wnętrza i oczekiwań użytkownika.
Głównym elementem są magnetyczne szynoprzewody. Są one zbudowane z aluminiowych profili oraz ze zintegrowanych z nimi przewodów elektrycznych. Jak wspomnieliśmy wcześniej, napięcie w szynoprzewodach jest niskie, więc nie jest niebezpieczne dla człowieka. Szynoprzewody tego typu mogą być instalowane w różnych konfiguracjach na ścianach oraz na sufitach, tworząc zróżnicowane kompozycje.
Drugim ważnym elementem tworzącym oświetlenie szynowe magnetyczne są oprawy oświetleniowe. Są one montowane na szynoprzewodach, a dzięki temu, że są wyposażone w magnetyczne adaptery, można łatwo przesuwać je, dodawać i wyciągać bez konieczności stosowania dodatkowych narzędzi. Dzięki temu oświetlenie szynowe magnetyczne daje naprawdę duże możliwości w dopasowaniu funkcjonalności oświetlenia do własnych wymagań.
Ponadto na system składają się także elementy dodatkowe, w tym łączniki narożne i łączniki proste, końcówki zasilające, maskownice, uchwyty montażowe, zasilacze, dlatego można przygotować za ich pomocą rozmaite formy lamp.
Gdzie sprawdzi się oświetlenie szynowe magnetyczne?
Ze względu na możliwości, jakie dają szynoprzewody magnetyczne w połączeniu z oprawami magnetycznymi, oświetlenie szynowe magnetyczne ma bardzo szerokie zastosowanie i może być wykorzystane w wielu miejscach.
W domach i w mieszkaniach magnetyczne oświetlenie szynowe doskonale nadaje się do zainstalowania w salonie. Pozwala na stworzenie oświetlenia sufitowego, które będzie ogólnie oświetlało wnętrze. Może być ono także połączone z oświetleniem ściennym, na przykład wtedy, gdy potrzebne będzie oświetlenie do poczytania książki na fotelu albo kanapie. W taki sam sposób oświetlenie to może być też używane w sypialniach, kuchniach, łazienkach.
Również oświetlenie szynowe magnetyczne sprawdzi się w wielu innych wnętrzach, na przykład w biurach, w hotelach, w restauracjach i w kawiarniach, sklepach czy punktach usługowych.
Jak zamontować magnetyczne szynoprzewody?
Montaż magnetycznych szynoprzewodów może odbywać się na trzy sposoby – szynoprzewody mogą być wpuszczane w podłoże, montowane natynkowo lub zwieszane.
Montaż wpuszczany pozwala na uzyskanie efektu zlicowanego szynoprzewodu z podłożem, co daje nowoczesny efekt. Montaż odbywa się w płytach gipsowo-kartonowych. W tych miejscach, gdzie zastosowanie zabudowy gipsowo-kartonowej nie jest możliwe, można zdecydować się na montaż natynkowy. W tym przypadku szynoprzewody montowane są bezpośrednio na podłożu.
Dodatkowo istnieje możliwość zastosowania systemów magnetycznych zwieszanych. Wykorzystuje się wtedy specjalne puszki połączone z kablami zasilającymi oraz linki stalowe do podwieszania. Możliwe jest wtedy podwieszenie opraw na dowolnej wysokości. Taki sposób montażu najczęściej używany jest w przypadku wysokich pomieszczeń i wtedy, gdy oprawy mają znajdować się niżej, na przykład nad stołami, blatami.
Multitrack i Multiline – systemy magnetycznego oświetlenia szynowego
Wśród najpopularniejszych systemów oświetlenia szynowego wykorzystującego szynoprzewody magnetyczne znajdują się systemy Multitrack i Multiline oferowane przez firmę AQForm, które bazują na bezpiecznych szynoprzewodach o napięciu 48V oraz oferują pełną gamę stylowych opraw do wyboru.
Systemy oświetlenia magnetycznego Multitrack i Multiline oraz innych producentów można znaleźć obecnie również w internecie, gdzie są one oferowane wraz z szeroką gamą produktów do wyboru, by stworzyć funkcjonalne, efektowne oraz bezpieczne oświetlenie wnętrz.
artykuł sponsorowany