Przemysł meblarski wykorzystuje wiele różnych gatunków drewna do produkcji mebli. Każdy z nich posiada swoje własne walory wizualne i parametry techniczne. W dalszej części tekstu wymieniono najlepsze rodzaje drewna, a także wyjaśniono, w jaki sposób dbać o wykonane z niego meble.

Jakie drewno na meble wybrać?

Choć każdy gatunek drewna posiada odrębne właściwości i cechy, na najlepszy materiał na meble drewniane uważa się:

  • Dąb – najczęściej wykorzystywany surowiec stolarski, jest niezwykle twardy, masywny i ciężki, a dzięki temu wytrzymały, wodoodporny, odporny na ścieranie oraz elegancki,
  • Buk – posiada szerokie zastosowanie, jest drenem zbitym, twardym, podatnym na obróbkę, a także sprężystym, dzięki temu łatwo można je barwić i formować za pomocą wosków czy lakierów,
  • Brzoza – jest niezwykle wytrzymała i trwała, odporna na pękanie, a także wyjątkowo oryginalnie się prezentuje,
  • Sosna – ze względu na jej powszechność koszty pozyskania nie są wysokie, sosna jest więc tania, miękka, sprężysta, niezwykle łatwa w obróbce, mocna i wytrzymała.

Meble drewniane, dostępne na stronie https://naturestyle.pl/pl/, wykonane z jednego ze wspomnianych gatunków drewna wyróżniają się nienagannymi walorami estetycznymi, elegancją oraz doskonałą wytrzymałością.

Jak dbać o meble drewniane?

Choć meble drewniane uchodzą za niezwykle trwałe i wytrzymałe, wymagają odpowiedniej pielęgnacji, dzięki której będą cieszyć oko domowników i wszystkich gości przez długie lata.

Niezwykle ważne jest, aby szafy oraz komody wykonane z drewna nie znajdowały się w bliskiej odległości od kominka czy kaloryferów. Nie lubią one wysokich temperatur. W przypadku systemu ogrzewania podłogowego doskonałą ochroną mebli zapewnia filcowe podkładki.

Aby na drewnie nie powstawały nieestetyczne plamy i przebarwienia, należy stosować specjalne podkładki pod kubki i filiżanki oraz powstrzymać się przed pisaniem po kartce, bezpośrednio położonej na stole czy blacie drewnianym. Regularne usuwanie kurzu z mebli powinno odbywać się przy użyciu specjalistycznych środków, preparatów i ściereczek.

 

undefined

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej