Pawilon ogrodowy nad stawem

Pawilon ogrodowy i altana – główne założenia

Altany i pawilony to sprzęt, który zapewnia schronienie w obliczu deszczu czy mocniejszych powiewów wiatru. Oba rodzaje ogrodowej architektury świetnie sprawdzą się również w czasie letnich dni, stanowiąc sposób na schowanie się przed upalnymi promieniami słonecznymi.

Możliwość ucieczki przed kiepskimi warunkami atmosferycznymi to jednak niejedyny powód, dla których pawilony i altany cieszą się sympatią posiadaczy ogrodów. Nie można przecież zapomnieć o ich równie istotnej funkcji, którą jest tworzenie kameralnej przestrzeni dla spotkań w gronie rodziny czy znajomych. Opisywane elementy mini-architektury równie dobrze spiszą się także w chwilach samodzielnych uniesień, tworząc na przykład znakomity kącik czytelniczy.

Wygląd ma znaczenie, również w ogrodzie

Ogród to miejsce, w którym większość z nas uwielbia spędzać czas, szczególnie podczas wiosennych i letnich miesięcy. Jest to chyba wystarczający powód, by zadbać o walory estetyczne swojego najbliższego otoczenia. To, czy w Waszym ogrodzie lepiej będzie się prezentować altana, czy pawilon, pozostawiamy Waszej subiektywnej opinii. Poniżej natomiast skupimy się na najważniejszych różnicach, które mogą przesądzić o przyszłym wyborze.

Altana w ogrodzie

Altany to w zdecydowanej większości przypadków konstrukcje drewniane, które już na pierwszy rzut oka dają się poznać jako coś solidnego i miłego dla oka. A drewno, jak to drewno – od samego początku emanuje przytulnością i zachęcającym charakterem. Wybór stylów i zdobień jest obecnie tak wielki, że z pewnością każdy posiadacz ogrodu wybierze coś, co idealnie wkomponuje się w przydomowy krajobraz. Szukając w odpowiednich miejscach, można natknąć się na altany orientalne, tradycyjne czy współczesne. Projekty niektórych z nich mogą nawet uwzględniać szklane okna!

Mówiąc natomiast o pawilonach ogrodowych, należy wspomnieć o tym, że jest to naprawdę szeroka gama produktów. Pod tym terminem mogą bowiem kryć się zarówno tzw. namioty wykorzystywane w celach komercyjnych, jak i fantastyczne dzieła architektury, których nie trzeba się wstydzić. Podobnie jak w przypadku altan, wybór dostępnych wariantów jest całkiem spory. W niektórych przypadkach może nawet dochodzić do zacierania się granicy pomiędzy jednym typem ogrodowego wyposażenia a drugim.

Porównanie aspektów praktycznych

Przy decydowaniu się na którekolwiek z rozwiązań, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii:

  • skuteczność ochrony przed czynnikami atmosferycznymi,
  • łatwość utrzymania w czystości,
  • wytrzymałość.

W większości przypadków można się spodziewać, że lepszą ochronę będzie dostarczała altana ogrodowa. Wynika to oczywiście z zastosowanych materiałów – nikogo chyba nie powinno dziwić, że drewno będzie skuteczniej zatrzymywać deszcz lub wiatr niż tkanina. Należy tu jednak rozważyć projekt obu rozwiązań, gdyż niektóre altany charakteryzują się zupełnym otwarciem przestrzeni, a więc i również niedostatecznym zabezpieczeniem.

Kwestia utrzymania w czystości nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Z jednej strony drewno rzadko się brudzi i prawie w ogóle nie wymaga czyszczenia, natomiast z drugiej – konstrukcja jest stale narażona na zmienne i nieprzewidywalne warunki. Pawilony ogrodowe, z racji posiadania elementów tekstylnych, mogą wymagać częstszego czyszczenia. Warto jednak pamiętać, że w razie niesprzyjającej pogody tego typu konstrukcje można bezpiecznie schować w piwnicy czy garażu.

Pawilon ogrodowy Grenada

Pawilon ogrodowy Grenada Patio. Źródło: Dajar

Spokojnie można również przyjąć, że altany będą rozwiązaniem bardziej wytrzymałym, co naturalnie wiąże się z wyższą ceną zakupu.

Mobilność ogrodowego rozwiązania

Jedną z najważniejszych różnic pomiędzy pawilonem ogrodowym a altaną jest to, że ta druga jest opcją raczej permanentną. Wynika to przede wszystkim z faktu, że najczęściej rozwiązaniu temu towarzyszy specjalny projekt ogrodowej infrastruktury w postaci odpowiedniego podłoża, np. betonowego czy drewnianego chodnika. Drugą sprawą jest natomiast sama konstrukcja altany, do której wykorzystuje się przede wszystkim niemałe ilości ciężkiego drewna. Jest to coś, co zdecydowanie nie sprzyja mobilności.

Możliwości przenoszenia są znacznie większe w przypadku pawilonów. Podyktowane jest to w głównej mierze tym, że tego rodzaju sprzęt budowany jest najczęściej na bazie metalowych szkieletów, które zostają oplecione materiałem i przytwierdzone tymczasowo do podłoża. Rezultatem tego wszystkiego jest oczywiście znacznie mniejsza masa, a więc i większa sposobność zmiany umiejscowienia pawilonu. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli nie do końca wiemy, w którym miejscu zostanie wzniesiona konstrukcja. Możliwości zmiany położenia to także świetna wiadomość dla tych, którzy chcieliby wybrać się z pawilonem w podróż.

 Co wybrać do swojego ogrodu?

Wybór pomiędzy altaną a pawilonem ogrodowym powinien być poprzedzony dokładnym przemyśleniem takich kwestii jak: wygląd, praktyczność czy wytrzymałość obu rozwiązań. Spory wybór produktów obu typów z pewnością pozwoli wybrać opcję, która będzie w pełni odpowiadać miłośnikom ogrodowego relaksu.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej