Prace w ogrodzie zawsze na czas. Co zrobić jesienią?
Koniec lata dla ogrodnika wcale nie oznacza wypoczynku. Lista prac, które trzeba przeprowadzić jesienią jest naprawdę długa. Tak, jak w przypadku tych wykonywanych wiosną czy latem, również w październiku i listopadzie niezwykle ważna jest punktualność.
Trzymanie się terminów będzie dużo łatwiejsze dzięki zegarkowi – najlepiej połączonemu z komputerem czy smartfonem, który przypomni o przeprowadzeniu poszczególnych prac. Dobrze też, jeśli będzie odporny na wodę, kurz i błoto. Takie właśnie są nowe modele z linii Casio G-Shock, dostępne na www.zegarek.net. Jak jednak zaplanować ogrodowy kalendarz na listopad i początek grudnia? Które prace koniecznie powinny się w nim znaleźć? Na te pytania odpowiadamy w nowym artykule.
Przycięcie gałęzi
Nagłe ocieplenie jesienią nie jest niczym niezwykłym. Chwilowa poprawa pogody może skłonić rośliny do wypuszczenia młodych pędów, które jednak szybko zmarnieją, gdy temperatura znów się obniży. Co gorsza, staną się wtedy „wrotami”, przez które do organizmu rośliny będą mogły dostać się choroby. Przed nadejściem pierwszych przymrozków – najlepiej w ostatniej dekadzie listopada należy więc dokonać pielęgnacyjnych cięć gałęzi i łodyg. Takiej ochrony wymagają przede wszystkim pnącza.
Usunięcie chorych liści
Jesień to też czas na usunięcie liści, na których widoczne są objawy chorób. Warto więc dokonać inspekcji rosnących w ogrodzie roślin i uważnie przyjrzeć się ich liściom. Te chore należy bezzwłocznie uciąć, a następnie wyrzucić do worka. Pozostawienie ich pod roślinami może sprawić, że patogeny wnikną do roślin od strony systemu korzeniowego.
Walka ze szkodnikami
Poza wirusami, grzybami i bakteriami, rośliny mogą być zaatakowane przez szkodniki. Oznaki ich obecności nie trudne do zauważenia. Zaliczamy do nich wygryzione w liściach dziury, pomarszczone liście, obecność wydzieliny mszyc czy pogryzione korzenie. Co ważne, ze szkodnikami roślin ogrodowych nie trzeba wcale walczyć za pomocą środków chemicznych. Często bardzo skuteczną bronią okazują się wywary z ziół czy warzyw – na przykład tytoniu, skrzypu, czosnku czy cebuli.
Koszenie trawnika
Wraz z końcem lata często zapominamy o koszeniu trawnika. Tymczasem jeśli zależy ci na pięknej i zdrowej trawie wiosną, jesienią powinieneś kosić ją aż do nadejścia pierwszych mrozów. W tym momencie powinna ona mieć długość maksymalnie 5 centymetrów. W przeciwnym wypadku mogą rozwinąć się takie choroby jak pleśń śniegowa.
Usuwanie opadłych liści
Liście zalegające na trawnikach lub na grządkach mogą spowodować obumieranie roślin. Warto zebrać je z jeszcze jednego powodu – po kompostowaniu będą stanowić ważny składnik naturalnego nawozu.
Oczyszczenie oczka wodnego
Zima to niełatwy czas dla wielu roślin rosnących w oczku wodnym – na przykład grzybienia, salwinii, piscji czy hiacyntu wodnego. Jeszcze zanim nastaną mrozy, należy przenieść je do akwarium w ogrzewanym pomieszczeniu. Ze zbiorników płytszych niż 1,2 metra należy też „ewakuować” ryby, a następnie spuścić wodę. W głębszych wystarczy oczyścić lustro wody, tak, by wyeksponowana na słońce była jego większa część – przynajmniej 80 procent.
artykuł sponsorowany