Aranżacja sypialni

Sypialnia singielki lub singla

Pokój jednoosobowy i prywatne królestwo. Tu nie trzeba nikogo pytać o zdanie, można wprowadzić własne zasady. Co wcale nie oznacza, że dozwolone jest zaaranżowanie sypialni w stylu, który tylko przy bardzo dużej dozie dobrej woli dałoby się nazwać przypadkowym.

Sypialnia to miejsce, w którym powinniśmy czuć się dobrze. Tego nie zapewnią źle dobrane kolory, meble i dodatki. Można, a nawet trzeba kierować się własnym gustem, co nie znaczy, że warto wybierać na oślep. Dobrym rozwiązaniem jest wybór jednego elementu i na jego bazie budowanie reszty. Jeśli łóżko jest szerokie, drewniane, z dużym dekoracyjnym zagłówkiem, to prawdopodobnie mamy do czynienia ze stylem glamour lub prowansalskim. Ten pierwszy lubi ciemne kolory, szklane dekoracje i ciężkie zasłony. Drugi stawia na biel i naturę.

Proste łóżko lub sam materac na stelażu każe przypuszczać, że mamy do czynienia ze stylem skandynawskim bądź industrialnym. Tu obowiązuje minimalizm formy i treści. Rządzi zasada: im mniej, tym lepiej. Odcienie bieli i beżu, drobne akcenty kolorystyczne, niewielka liczba dodatków, motywy geometryczne na pościeli, ścianach i zasłonach.

Dużym plusem przy urządzaniu sypialni dla jednej osoby jest brak konieczności zawierania jakichkolwiek kompromisów.

Sypialnia małżeńska

Mogłoby się wydawać, że małżonkowie potrafią w każdej sytuacji dojść do porozumienia, a jednak w przypadku sypialni rzecz nie zawsze jest oczywista. Każdy lubi odpoczywać po swojemu, ma własne upodobania odnośnie do rodzaju materaca i pościeli i nie ma w tym niczego dziwnego. Jednocześnie małżeńska sypialnia nie powinna wyglądać jak połączenie dwóch sypialni singli.

Tu potrzebny jest kompromis, który najczęściej polega na urządzeniu sypialni w stylu klasycznym i w neutralnych kolorach. Nie da się ukryć, że biel jest ponadczasowa, ponadto pozwala na dość szybką metamorfozę wnętrza. Przy białych ścianach wystarczy zmienić zasłony, pościel, poduszki i narzutę, by sypialnia nabrała zupełnie nowego wystroju.

Jeśli chodzi o samo łóżko, to dobrym rozwiązaniem jest położenie dwóch wąskich materaców zamiast jednego szerokiego. Komplet pościeli małżeńskiej powinien być szeroki. Najczęściej wybierany rozmiar to 220x200 cm. Opcjonalnie można wybrać dwie mniejsze kołdry.

Ciekawym rozwiązaniem są lampki nocne oświetlające tylko połowę sypialni. W ten sposób jedno z małżonków może spędzić noc na czytaniu, a drugie w tym czasie możne spokojnie spać.

W sypialni małżeńskiej powinno się znaleźć miejsce na pojemną szeroką szafę, a jeśli takowa się nie zmieści, to przynajmniej na komodę.

Sypialnia nastolatka

Nastolatek dopiero szuka swojej drogi i swojego stylu. Na co dzień ogłasza to światu… bałaganem w swoim pokoju. Tu rzadko wszystko jest na swoim miejscu, a pojawiające się znienacka dekoracje ścienne przeczą wszelkim zasadom aranżacji wnętrz.

Nie ma sensu walczyć z nastolatkiem. On i tak postawi na swoim. W końcu to jego sypialnia. Zdecydowanie lepiej zaproponować mu urządzenie pokoju w stylu boho. Artystyczny nieład jest tak pojemnym pojęciem, że na pewno dobrze wpisze się w nie do końca sprecyzowane gusta młodego człowieka. Boho jest nieujarzmione i nieokiełznane. Lubi eksperymentować z łączeniem kolorów i tkanin. Drewniane łóżko obok metalowo-szklanej etażerki? Ależ oczywiście!

Jeśli w pokoju nastolatka ma być bodaj odrobina porządku, trzeba koniecznie zaopatrzyć go w dużą liczbę pudeł, pudełek, szafek i schowków. Przydadzą się też szerokie półki na tzw. podręczne rzeczy. W innym wypadku wszystko po prostu wyląduje na podłodze.

Sypialnia dziecka

Najmłodsi członkowie rodziny nie mają wpływu na wygląd swojej sypialni. To rodzice muszą zatroszczyć się o to, by była urządzona z gustem i smakiem. Najczęściej dekoracje w pokoju dziecinnym i jego kolorystykę dobiera się do płci dziecka. Od lat obowiązuje ta sama zasada: błękity dla chłopców, odcienie różu dla dziewczynek. Jeśli ten schemat wydaje się zbyt szablonowy, można sięgnąć po nieśmiertelne pastele. Za neutralny uznawany jest seledyn. Można też sięgnąć po odcienie żółci i beżu.

Małe dziecko wymaga szczególnych warunków, dlatego trzeba szczególnie starannie dobierać meble i dodatki. Najlepszym wyborem są meble drewniane. Zarówno pościel, jak i pozostałe tekstylia powinny być uszyte z naturalnych tkanin. Takie rozwiązania znacznie eliminują wszechobecne alergeny. W pokoju dziecinnym nie ustawia się kwiatów.

Wygoda w pierwszych miesiącach dotyczy raczej rodziców niż dziecka. A by wszystko było „pod ręką” najlepiej postawić na szerokie komody z głębokimi szufladami, do kupienia między innym na https://allegro.pl.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej