W jakie narzędzia do pracy w ogrodzie warto się wyposażyć?
Narzędzia ogrodnicze to bardzo wiele produktów, które pomagają w zadbaniu ogrodu i dobrej kondycji roślin. Dzięki nim przygotujesz glebę na nasiona lub sadzonki, wypielęgnujesz grządki, klomby i drzewa, a także dokonasz różnych prac porządkowych. Odpowiedni dobór narzędzi sprawi zaś, że będziesz mógł działać sprawnie i wygodnie. Nasz asortyment obejmuje zarówno całkowicie podstawowe narzędzia ogrodnicze, które przydadzą się nawet posiadaczom niewielkiego trawnika czy też roślin balkonowych albo domowych, jak i bardziej skomplikowane przyrządy dedykowane przede wszystkim osobom doświadczonym w pielęgnacji zieleni.
Rodzaje ogrodowych prac w ciągu roku
W ciągu roku jest wiele prac w ogrodzie. Kalendarz prac ogrodniczych może nam to bardzo ułatwić. Znając bowiem kolejność wykonywanych zadań, będziemy mieli pewność, że o niczym nie zapomnieliśmy. Mając harmonogram, warto wyposażyć się w odpowiednie narzędzia, aby praca była bezpieczna i przyjemna.
- Odśnieżanie — przy obfitych opadach śniegu trzeba pamiętać o strząsaniu nadmiaru białego puchu z gałęzi drzew. Podczas odśnieżania ścieżek w ogrodzie pamiętajmy, aby nie przesypywać śniegu na trawnik.
- Cięcie drzew i krzewów — Pod koniec lutego można zacząć przycinać pielęgnacyjnie drzewa i krzewy, pamiętając, że przycinać można tylko niektóre gatunki drzew. Te, które wydzielają dużo soków, przykładowo klon, grab czy brzoza, podcina się od czerwca do września.
-
Strzyżenie żywopłotu — połowa marca jest dobrym terminem na strzyżenie żywopłotów z bukszpanu i cisu.
- Koszenie trawnika przeważnie od maja do września.
- Sadzenie roślin w zależności od gatunku sadzi się wczesną wiosną lub na jesień. Warto zapoznać się ze szczegółowymi zaleceniami.
Najbardziej przydatne narzędzia ogrodowe
Są takie narzędzia ogrodowe, bez których każdy, kto dba o swoje rośliny, nie wyobraża sobie pracy. To przede wszystkim niewielkich rozmiarów narzędzia ręczne: https://www.bm-rent.pl/pl/wypozycz/narzedzia-reczne idealne do pielęgnacji grządek lub roślin w skrzynkach i doniczkach – motyczki, łopatki, sekatory i noże, grabie oraz pazurki. Wiele z nich ma również swoje większe odpowiedniki, które pozwalają na szybsze obrobienie większego terenu. Ogród to jednak nie tylko rabaty i grządki. Dlatego w naszym asortymencie nie zabrakło młotków, pił, łopat do śniegu oraz innych przyrządów przydatnych zarówno np. przy pielęgnacji drzew, jak i również przy pracach budowlano-warsztatowych, które nierozerwalnie wiążą się z utrzymaniem pięknego i funkcjonalnego terenu zielonego. Jeśli masz większy ogród, narzędzia różnych typów powinny być dla Ciebie jeszcze bardziej istotne.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze narzędzi ogrodowych?
Wysoka jakość wykonania
Narzędzia ogrodnicze powinny być przede wszystkim trwałe i odporne na uszkodzenia. Nie chcemy przecież, co chwilę kupować nowych grabi, sekatorów czy motyk. Jedną z najważniejszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze narzędzi do ogrodu, jest sposób wykonania. Kupując łopatę, sprawdź, jak rączka przymocowana jest do trzonka. Czy po uderzeniu o pierwszy lepszy kamień uchwyt się nie złamie?
Ergonomiczny uchwyt
Ergonomiczne, wygodne uchwyty to bardzo ważny element, bo od tego zależy komfort wykonywanej pracy. Miękki uchwyt z odpowiednich materiałów, takich jak guma spowoduje mniej pęcherzy i ograniczy ból dłoni. Istnieją antypoślizgowe rączki, które są pomocne podczas prac ogrodowych podczas opadów deszczu. Dzięki nim narzędzia nie wyślizgują się z dłoni. Wiele narzędzi posiada obecnie specjalnie wyprofilowane uchwyty, które pozwalają odpowiednio dostosować nacisk dłoni na uchwyt.
Test narzędzi
Zawsze powinniśmy przetestować narzędzie przy zakupie. Spróbujmy odwzorować ruch, który będziemy wykonywali za pomocą narzędzia, aby sprawdzić, czy ma ono odpowiednią dla nas wysokość, przyczepność i wagę. Testowanie narzędzia pomoże upewnić się, że mamy do czynienia ze sprzętem idealnie dopasowanym do nas. Długość rączki powinna pozwalać na maksymalne wykorzystanie możliwości narzędzia, przy minimalnym wysiłku. Dłuższe uchwyty pozwalają na chwyt dwuręczny i ułatwiają dźwiganie.
artykuł sponsorowany